Друк

В академії відбувся круглий стіл на тему: "Зміна юрисдикційної належності Київської православної митрополії у 1686 році: проблемні питання"

21 березеня 2018 року у Київській православній богословській академії, з благословення ректора, митрополита Перяславського і Білоцерківського Епіфанія, відбувся круглий стіл на тему: «Зміна юрисдикційної належності Київської православної митрополії у 1686 році: Проблемні питання». Науковий захід був організований кафедрою церковно- історичних і практичних дисциплін КПБА і Відділенням релігієзнавства Інституту філософії ім. Г. С. Сковороди Національної академії наук України.

Згідно традиції духовної школи круглий стіл розпочався зі співу молитви «Царю Небесний».

На початку засідання до учасників і гостей заходу із вступним словом звернувся завідувач кафедри церковно- історичних і практичних дисциплін, кандидат наук з богослів’я, професор кафедри церковно- історичних і практичних дисципліндоцент Святослав Михайлович Чокалюк. У своєму слові Святослав Михайлович привітав усіх учасників круглого столу і познайомив присутніх із модератором зустрічі – професором кафедри Олександром Назаровичем Саганом. Той у своєму короткому вступному слові розкрив актуальність зазначеної теми і вказав, що у скорому майбутньому планується організувати міжнародну науково-практичну конференцію на цю ж тему.

Після вступних слів розпочалась власне сама робота круглого столу.

Першою у роботі наукового заходу взяла участь Леся Звонська, доктор філологічних наук, професор кафедри біблійних і філологічних дисциплін КПБА, професор кафедри загального мовознавства, класичної філології та неоелліністики Інституту філології КНУ ім. Т. Г. Шевченко із доповіддю «Грамоти Діонісія, патріарха Константинопольського та Досіфея, Патріарха Єрусалимського у справі передачі Київської митрополії Московському Патріархатові: грецький текст та зіставний аналіз російського й українського перекладу»

Наступним, із доповіддю «Особливості вищого церковного управлінні в адміністрування Київської митрополії під юрисдикцією Константинопольского патріархату (XV – XVII ст.)» виступив протоієрей Володимир Вакін, кандидат наук із богослів’я, доцент, ректор Волинської православної богословської академії.

Потім учасники заслухали виступ самого модератора круглого столу Олександра Сагана, доктора філософських наук, професора кафедри церковно-історичних і практичних дисциплін КПБА, провідного наукового співробітника Відділення релігієзнавства Інституту філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України, який ознайомив усіх із темою «Анексія Київської митрополії Московським патріархатом у 1686 році: об’єктивні і суб’єктивні передумови і наслідки». На початку виступу доповідач зазначив, що ця доповідь була підготовлена у співавторстві із доктором філологічних наук, професором Варшавського університету, магістром богослів’я Євгеном Нікольським.

Далі слово було надано доктору церковно-історичних наук, доктору історичних наук, професору кафедри церковно-історичних наук КПБА, старшому науковому співробітнику Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України – Преловській Ірині Миколаївні. Яка розкрила тему ««История Русской Церкви» митрополита Макарія (Булгакова) як приклад офіційної російської церковно-історичної інтерпретації зміни юрисдикційної належності Київської православної митрополії у 1686 р.».

Між учасниками круглого столу відбулась жвава дискусія.

Слід відзначити, що частина учасників приєднались до участі на круглому столі завдяки дистанційному зв’язку, технічне обладнання для якого надала Свято-Миколаївська парафія (м. Філадельфія, США) на чолі із настоятелем протоієреєм Богданом Згобою.

Також у програмі круглого столу були заявлені доповіді: «Канонічна юрисдикційна Московського патріархату в Україні в контексті традиційної доктрини Пентархії та особливого статусу Константинопольского патріархату в православному світі», авторства Олександра Солдатова, пошукача Інституту філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України; Валерія Ластовського, доктора історичних наук, професора Київського національного університету культури і мистецтва – «Приєднання Київської митрополії до Московського патріархату: інтерпретація в історіографіях» і доповідь «Статус Київської митрополії за домовленостями 1686 року» Вадима Лур’є (єпископа Петроградського і Гдовського Григорія Російської Православної Автономної Церкви), доктора філософських наук.

Доповіді планується опублікувати на офіційних електронних ресурсах Київської православної богословської академії. У майбутньому передбачається видати науковий збірник.

Після завершення доповідей, завідувач кафедри підсумував роботу круглого столу і висловив подяку доповідачам за проведену наукову працю.

Захід завершився співом молитви «Достойно є».

Єфим Фурсенко, аспірант КПБА
фото – свящ. Іван Сидор

Поширити у соцмережах