Друк

Патріарх Філарет очолив урочистості з нагоди початку нового навчального року в Київській православній богословській академії

1 вересня 2017 року у Київській православній богословській академії відбулися святкові заходи з нагоди початку нового навчального року. Вже традиційно в цей день до Академії завітав Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Урочистості розпочалися молебнем в академічному храмі святого апостола і євангелиста Іоана Богослова.

Святійшому Патріарху співслужили Патріарший намісник, ректор Академії митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній, архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій, архієпископ Вишгородський Агапіт, перший проректор КПБА прот. Олександр Трофимлюк та інші викладачі у священному сані.

Святійший Патріарх виголосив повчальне слово:

"Ваші Преосвященства, всечесні отці, шановні викладачі, студенти!

Насамперед я хочу привітати студентів і викладачів, які поступили в цьому році в Київську православну богословську академію. Вітаю також всіх професорів і викладачів, і студентів з початком нового навчального року.

Як ми всі добре знаємо, що кожне навчання направлене на те, щоб пізнавати істину. Без істини людина, як духовна істота, жити на землі – не може. І тому люди вчаться все життя істині. І ви поступили в цей навчальний заклад для того, щоб пізнавати істину, але не ту істину, яку відкриває людина, вивчаючи природу, закони природи, космос і саму людину, не цю істину. Ви покликані пізнавати істину Божественну, тобто абсолютну істину, незмінну істину, а незмінну тому, що вона відкрита Богом. Але те, що відкриває Бог людині – людина не завжди розуміє, відкриту Богом істину, тобто Божественне Одкровення не завжди розуміє вірно. Тому ми просимо Бога, щоб Господь просвітив Ваш розум, щоб ви пізнавали Божественну істину правильно. А як правильно? Так як розуміє Церква, а не так як розуміє це та чи інша людина. Бо якщо ми будемо орієнтуватися на пізнання людським розумом, то ми впадемо в єресі й всякі лжевчення, а ось те, що проповідує Церква Христова і як вона розуміє це Божественне Одкровення, – це є правильно. Чому правильно? А тому, що Главою Церкви є Син Божий, Господь Ісус Христос. І в Церкві діє Святий Дух. А там, де діє Святий Дух – там істина. І святі отці, які пізнавали Божественне Одкровення пізнавали тому, що Дух Святий діє у них.

Багато зараз християн, які тлумачать Божественне Одкровення на свій погляд і кажуть, що це є правда. І церкви різні теж, називаючись церквами, Божественне Одкровення не розуміють як відкриває Святий Дух. А який доказ, що Православна Церква Божественне Одкровення розуміє правильно, а католицька – неправильно, а тим більше протестантські. Який доказ? Доказ такий, що Дух Святий діє в цій Церкві. І з чого видно, що в Православній Церкві діє Святий Дух? Із тих чудес, які звершуються в Православній Церкві. В протестантській церкві не звершуються чудеса такі, які звершуються в Православній Церкві? Ні. А чому ні? Вони ж теж вірять в Ісуса Христа і теж покладаються на вчення Біблії? Так. А чому чудес нема? А тому що не діє Святий Дух і тому чудес нема. А там, де діє Святий Дух там – чудеса. І тому Православна Церква вчить що не тільки треба істину Божественну пізнавати, а треба жити за цією істиною. І ось ті, які звершували чудеса, не тільки знали істину, а й жили за цією істиною, тому що в них перебував Святий Дух, тому вони й творили чудеса. А той, хто не виконує Заповіді Божі, той допомоги Божої благодаті немає.

Тому ми сьогодні молились всі разом, щоб Господь просвітив Ваш розум Божественною благодаттю для пізнання Божественної істини. Бо якщо ви пізнаєте Божественну істину і будете жити за цією істиною, то ви будете добрими пастирями, навчите й інших тому, чому навчає нас Господь Ісус Христос. А якщо не пізнаєте і не будете жити за Божественною істиною, то будете наймитами, не пастирями. Як Господь сказав: "Я добрий Пастир, бо душу Свою покладаю за овець Моїх, а наймит – не пастир, йому вівці не свої, бачить вовка і тікає, а вовк хапає і розганяє овець". Ось такий недобрий пастир. Тому всім нам треба бути добрими пастирями, а не наймитами. Наймитів, на превеликий жаль, в Церкві не мало, які використовують священний сан як наймити для своєї користі, а не для спасіння своєї душі і спасіння своєї пастви.

Тому нехай Господь наш Ісус Христос допомагає нам немічним і грішним йти дорогою спасіння і вести за собою паству Христову. Слава Ісусу Христу і слава Україні" – сказав Патріарх Філарет.

Також Предстоятель Київського Патріархату благословив професорсько-викладацький склад, аспірантів та студентів Академії на навчання, окроплюючи їх святою водою.

Після богослужіння урочистості продовжились в актовій залі, де вступне слово виголосив ректор КПБА митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній:

Ваша Святосте, преосвященні владики, високоповажні професори, доценти і викладачі, шановні аспіранти та студенти!

Передовсім вітаю Вас із початком нового 2017 / 2018 навчального року!

У попередні роки ми докладали максимум зусиль для того, щоб поліпшити наш кадровий потенціал. За останні п’ять років шість викладачів Академії здобули науковий ступінь доктора наук з богослів’я. Кілька викладачів завершують підготовку докторських дисертацій. Професорсько-викладацький колектив поповнився науково-педагогічними працівниками, які є визнаними професіоналами дослідницької, управлінської, інноваційної та творчої роботи.

Крім того, ми багато попрацювали над удосконаленням навчально-методичного та інформаційного забезпечення освітньої діяльності в Київській православній богословській академії. Практично до кожної навчальної дисципліни, яка викладається відповідно до навчального плану, були надруковані нові сучасні підручники, розроблені методичні рекомендації, оновлено робочі навчальні програми.

Наукова діяльність колективу КПБА репрезентована організацією, співогранізацією та участю в наукових заходах міжнародного та всеукраїнського рівнів – симпозіумах, конференціях (насамперед – «Православ’я в Україні»), круглих столах, семінарах, а також підготовкою та публікуванням монографій, наукових статей у вітчизняних та закордонних фахових виданнях.

Також наукові здобутки професорів, доцентів, викладачів, докторантів, аспірантів та найкращих студентів академії систематично публікуються у фахових наукових виданнях Академії: заснованому в 1859 році та відновленому в 2003 році науковому збірникові «Труди Київської духовної академії», загальноцерковному журналі «Православний вісник Київського Патріархату», електронному виданні «Богословський вісник Київської православної богословської академії».

В академії успішно функціонує система науково-дослідної роботи студентів. Із кожним роком дедалі більше студентів залучається до наукової діяльності. Багато з них є членами Наукового студентського товариства імені митрополита Даниїла (Чокалюка). Проводиться щорічна конференція для студентів та молодих учених.

Усе це дало можливість Київській православній богословській академії пройти ліцензування за спеціальністю богослів’я за бакалаврським і магістерським рівнями вищої освіти у 2014 році, а їх акредитацію – в 2015 році. Рішенням Атестаційної колегії у тому ж 2015 році в академії було відкрито аспірантуру й докторантуру та утворено спеціалізовану вчену раду для проведення захистів дисертацій на здобуття наукових ступенів доктора філософії та доктора наук за спеціальністю богослів’я.

Кілька днів тому Міністерство освіти і науки України ухвалило рішення про розширення провадження освітньої діяльності у сфері вищої освіти на третьому (освітньо-науковому) рівні та видачу Київській православній богословській академії відповідної ліцензії за спеціальністю богослів’я.

Як Ви усі помітили цей новий навчальний рік ми розпочинаємо в оновленому навчальному корпусі. Із сьогоднішнього дня ми вводимо в експлуатацію надбудований поверх загальною площею майже півтори тисячі квадратних метрів, третину з якого відтепер займають приміщення деканату, кафедр, методичного відділу, конференц-залу, навчальних аудиторій. Дві третини поверху займає гуртожиток з блочною системою кімнат з усіма необхідними зручностями.

Ми зробили ремонт та оновили меблі в усіх аудиторіях навчального корпусу на першому та другому поверсі.

Таким чином, завдяки піклуванню та фінансуванню Святійшого Патріарха Філарета навчально-виховний процес в академії відбуватиметься в комфортних умовах.

Ми усі повинні цінувати те, що вдалося досягти, й усі свої сили спрямовувати на зміцнення та розвиток української богословської освіти і науки.

Цього року наша академія провела вступну кампанію у випробуваннях, пов’язаних із перебоями та недосконалістю системи нового програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Вступники на базі повної загальної середньої освіти не могли у своєму електронному кабінеті обрати конкурсну пропозицію Київської православної богословської академії.

Після відповідного звернення Приймальної комісії Міністерство освіти й науки України дозволило нам самостійно здійснювати реєстрацію вступників та проводити конкурсні процедури з наступним внесенням зарахованих студентів до ЄДЕБО.

Не зважаючи на ці труднощі, після складання внутрішніх іспитів та виконання абітурієнтами відповідних умов для вступу приймальною комісією та наказом ректора до бакалаврату було зараховано 30 осіб на денну форму навчання та 30 – на заочну, до магістратури – 21 особу на денну форму навчання та 4 – на заочну, до аспірантури вступили чотири особи, а на регентське відділення – 10 слухачів.

Вітаю усіх із початком нового навчального року та Днем знань, особливо тих, хто вперше у житті переступає поріг нашої академії, яка цьогоріч святкує 25-ту річницю з часу відновлення.

Бажаю усім нам невпинно здобувати знання та духовно зростати. Просимо у Вас, Ваша Святосте, благословення розпочинати новий навчальний рік благості Божої!" – сказав митрополит Епіфаній.

Після цього з вітальним словом до присутніх також звернувся намісник Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря архієпископ Вишгородський Агапіт.

На завершення урочистого акту зі словами сповненими батьківською любов'ю і духовними настановами до всіх присутніх звернувся Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.

Також після урочистостей Предстоятель Київського Патріархату освятив оновлений навчальний корпус (третину якого займають приміщення деканату, кафедр, методичного відділу, конференц-залу, навчальних аудиторій; дві третини поверху займає гуртожиток з блочною системою кімнат з усіма необхідними зручностями).

В цей день відбулися перші урочисті засідання кафедр, а студенти провели перші лекції зі своїми наставниками.

Церква.info

Поширити у соцмережах