Київська православна богословська академія

Якою може бути молитва українців ХХІ століття?

Представляючи лектора, прот. Андрія Дудченка, ректор КПБА професор протоієрей Олександр Трофимлюк наголосив на їхньому давньому знайомстві, яке почалося, коли ректор академії вів сайт «Православний погляд», а о. Андрій запустив проект «Київська Русь». Професор протоієрей Олександр Трофимлюк відмітив, що їхні погляди на літургічне життя Церкви завжди збігались. Ректор КПБА зауважив, що він радий від того, що сьогодні, перебуваючи в одній Церкві з отцем Андрієм, який став викладачем КПБА, їхня дружба реалізувалася.

Стосовно запропонованої теми лекції ректор академії професор протоієрей Олександр Трофимлюк підкреслив, що вона є важливою для кожного християнина, оскільки молитва є вагомою складовою фундаменту, на якому будується життя як самої Церкви, так і життя її членів.
Прот. Андрій Дудченко розпочав свою доповідь із міркування над коментарем, який з’явився після оголошення теми лекції. Читач, відповідаючи на питання «Якою може бути молитва українців ХХІ століття?», зазначив, що молитва повинна бути такою, як і в першому столітті. Чи справді це так? Чи не має бути в Церкві певний розвиток? Такі та інші питання були порушені лектором.

Наводячи біблійні приклади зі Старого й Нового Завіту, прот. Андрій розкрив значення молитви та її роль у спасінні християнської душі; нагадав як потрібно молитись (найперше, з вірою; від усього серця; без показовості, як це роблять лицеміри; без гніву до ближнього; без зайвих слів; молитися постійно). У залі прозвучало пояснення Феофана Затворника про те, що молитва – це звернення до Бога розуму й серця. Слова мають бути наповненими сенсу, зрозумілими, правдими. А серце – це емоційна складова молитви. Отже, розумова й емоційна складова має бути поєднані. Церковне богослужіння, на думку лектора, – це не тільки молитва, це й міркування. І не потрібно повторювати молитву як мантру.
Лектор звернув увагу на молитви Часослову, Псалтиря, на більш сучасні молитви. Підкреслив, що молитва ХХІ століття має стати поєднанням давнини й сучасності. Презентуючи «Молитовник православних вірян», прот. Андрій закцентував на тому, що це один із прикладів, якою може бути молитва сучасного християнина.

Після жвавого обговорення актуальної теми ректор КПБА професор протоієрей Олександр Трофимлюк вручив прот. Андрію подяку за проведену лекцію.

Фото Олександр Була

Прес-служба КПБА

© Київська православна богословська академія: офіційний сайт провідного закладу вищої духовної освіти України