18 жовтня 2015 р., в неділю після Покрова Пресвятої Богородиці, в Чернігові відбулися святкові заходи з нагоди 300-ліття Катерининської церкви – кафедрального собору Чернігівської єпархії Київського Патріархату. На запрошення архієпископа Чернігівського і Ніжинського Євстратія богослужіння очолив Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Предстоятелю також співслужили Патріарший намісник митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній, архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон, керуючий справами Київської Патріархії єпископ Вишгородський Агапіт, духовенство єпархії.
18 жовтня 2015 р., в неділю після Покрова Пресвятої Богородиці, в Чернігові відбулися святкові заходи з нагоди 300-ліття Катерининської церкви – святині, перлини козацького бароко, пам’ятки українській військовій звитязі під Азовом, кафедрального собору Чернігівської єпархії Київського Патріархату. На запрошення архієпископа Чернігівського і Ніжинського Євстратія богослужіння очолив Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Предстоятелю також співслужили Патріарший намісник митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній, архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон, керуючий справами Київської Патріархії єпископ Вишгородський Агапіт, духовенство єпархії.
На кордоні міста Чернігова Патріарха зустріли архієпископ Євстратій та представники влади – перший заступник голови Чернігівської облдержадміністрації Леонід Сахневич, директор Департаменту культури Ірина Должикова, радник голови ОДА Андрій Лісовий.
На алеї біля храму Патріарха вітали голова Чернігівської ОДА Валерій Куліч, міський голова Чернігова Олександр Соколов, народні депутати України Владислав Атрошенко та Олександр Кодола. Урочисто, в супроводі духовенства єпархії Предстоятель вирушив до храму, під стінами якого його «Молитвою за Україну» зустріли діти з центру «Надія», а Раїса Борщ від імені громади привітала складеним до свята віршем і запашним короваєм.
Зранку біля храму також почала діяти виставка-продаж виробів майстрів декоративно-прикладного мистецтва «Містечко майстрів», а поруч розташувалася тематична виставка дитячих малюнків.
На честь свята Чернігів також отримав подарунок від відомого художника, ілюстратора Андрія Єрмоленка, який є автором альтернативних гербів міст України. Автор створив логотип із зображенням Катерининської церкви, у притаманній йому манері використання українського орнаменту.
Під час Божественної літургії храм був вщерть наповнений богомольцями, серед яких були віце-прем’єр міністр, міністр культури України В’ячеслав Кириленко, Валерій Куліч та Олександр Соколов, народні депутати Владислав Атрошенко, Сергій Березенко, Олександр Кодола, представники добровольчого і волонтерського рухів, органів державної виконавчої влади і органів місцевого самоврядування області, учасники АТО та їх родини, козаки, паломники.
Оскільки Катерининська церква має порівняно невеликі розміри і не могла вмістити усіх бажаючих, служба транслювалася на екрані, що був встановлений біля храму. Тож усі віруючі мали змогу і почути, і побачити богослужіння.
Під час літургії з нагоди ювілею храму Патріарх нагородив: настоятеля кафедрального собору, секретаря Чернігівського єпархіального управління протоієрея Романа Кіника – правом носіння митри, кліриків храму протоієрея Володимира Лящинського та протоієрея Євгена Орду – правом носіння хреста з прикрасами, священика Миколая Апанасенка – наперсним хрестом, протодиякона Сергія Кукурічку – правом носіння камилавки.
На запричасному стиху архієпископ Євстратій виголосив проповідь про силу Божу, яка звершується в немочі, показавши це на прикладі історії храму, боротьби за відновлення у ньому богослужінь. Також владика підкреслив необхідність за все підносити подяку Богові, бо Його сила, а не самі лише наші сили, приводить нас до перемоги над неправдою і злом.
Наприкінці літургії з проповіддю звернувся Патріарх Філарет, який пов’язав історію храму із сьогоденням, підкресливши значення міцного духу для перемоги над невидимими і видимими ворогами.
Завершилася святкова служба подячним молебнем, величанням св. Катерині та многоліттям. Архієпископ Євстратій на знак подяки підніс Патріарху просфору і букет троянд та просив прийняти для громади подарунки благодійників – ікони Спаса Вседержителя і Божої Матері.
За благодійну діяльність і підтримку Церкви Патріарх Філарет нагородив Валерія Куліча орденом Христа Спасителя. Також з нагоди ювілею регент хору кафедрального собору Микола Борщ та його помічниця Руслана Скрипець отримали Патріарші відзнаки, а хор собору та працівниці храму – благословенні грамоти.
Після закінчення служби відбулося погашення спеціальної марки та презентація ювілейного конверту із зображенням архітектурної візитівки м. Чернігова, визначної пам’ятки Українського бароко, духовного символу козацької звитяги, кафедрального храму Чернігівської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату – церкви святої великомучениці Катерини.
Завдяки пожертві патріота українця зі США Володимира Майченка Патріархія придбала чотири дзвони для Військово-музичного центру Сухопутних військ Збройних Сил України. Предстоятель освятив їх та передав начальнику центру підполковнику Олександру Шевчуку.
Далі Патріарх поспілкувався з журналістами та благословив зварений козаками куліш.
Початок козацького свята ознаменувався пострілом з гармат. Відбулося дійство з трюками на конях, показовими виступами із шаблями та нагайками від козаків з «Соколиного хутора».
Почесна делегація рушила до Красної площі, де відбулося покладання квітів біля пам’ятної дошки загиблих в АТО воїнів (131 житель Чернігівщини віддав своє життя у боротьбі з агресором на Сході України) та Героїв Небесної Сотні, серед яких – троє жителів Сіверського краю.
Патріарх також поспілкувався з родинами загиблих у АТО воїнів. «Ви повинні знати, що розлука з вашими дітьми, рідними – це не назавжди. Ви з ними зустрінетеся. І нехай віра допоможе вам перенести біль втрати» – сказав Святійший Владика. Батько загиблого воїна Івана Томилка прочитав вірш, спеціально написаний ним до ювілею храму святої Катерини.
Далі відбулася зустріч Патріарха Філарета з головою обласної державної адміністрації Валерієм Кулічем в приміщенні ОДА. Там же гості мали змогу подивитися виставки світлин Катерининської церкви від Національної спілки фотохудожників України та виставки робіт юних художників з арт-студії «Колібрі». Діти–автори подарували Святійшому Патріарху Філарету, міністру культури В’ячеславу Кириленку, архієреям свої роботи, які спеціально були написані до цієї події. Варто зазначити, що це не єдина тематична виставка, котра відкрилася у Чернігові.
Після обіду гості урочистостей в холі обласного академічного українського музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка оглянули фотовиставку від Національної спілки фотохудожників. Поруч були представлені експонати від Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», Державного архіву Чернігівської області та Чернігівського обласного художнього музею ім.Г.П.Галагана. Серед іншого на гостей чекала презентація книги «Катерининська церква міста Чернігова» та буклету від НАІЗ «Чернігів Стародавній».
Продовжилися святкові заходи урочистими зборами вже в залі обласного театру імені Т.Г. Шевченка.
У вступному слові архієпископ Чернігівський Євстратій відзначив, що храм святої Катерини був збудований козаками в пам’ять про перемогу під Азовом, і в подальшій його історії переплелися як часи слави, так і занепаду та плюндрування. Але Господь у зовнішній немочі виявив Свою силу, свідченням чого є і нинішні урочистості.
У своєму вітальному слові віце-прем’єр-міністр – міністр культури України В’ячеслав Кириленко зазначив, що цей день – є великий день не тільки для Чернігова, а для всієї України, оскільки Катерининський храм не просто пам’ятка, а це храм козацький, це візитівка не тільки Чернігова, але і одна з візитівок України. Він також звернув увагу, що вперше за багато років Урядом були виділили гроші на капіталовкладення для того, щоб зробити реставраційні роботи храму.
Під час урочистостей голова Чернігівської облдержадміністрації Валерій Куліч вручив орден «За мужність» ІІІ ступеню (посмертно) батькам Олега Бикова, а також інші нагороди: архієпископ Євстратій був відзначений Почесною грамотою ОДА, низка священиків єпархії – подяками голови.
Звертаючись до присутніх у залі Валерій Куліч, зазначив, що православна віра завжди була для українського народу життєвою силою, яка допомагала вистояти та збагачувала добром і милосердям.
Святійший Патріарх Філарет звернувся до присутніх зі словами, що війна на сході спонукає до скорішого об’єднання у єдину Помісну Церкву, бо люди бачать яка саме Церква стоїть на позиціях України і її захисту.
Також Святійший Владика вручив церковні медалі «За жертовність і любов до України» воїнам з Чернігівщини, в тому числі посмертно, та відзначив активних волонтерів і громадських діячів.
Концертну частину свята продовжили симфонічний оркестр Чернігівського музичного училища імені Л.Ревуцького, духовий оркестр Військово-музичного центру Сухопутних військ Збройних Сил України, народний аматорський фольклорний ансамбль пісні «Сіверяни» міського Палацу культури, дитячий зразковий хор «Сяйво» Ніжинської музичної школи, Академічний ансамбль пісні і танцю «Сіверські клейноди», народний хор та хор хлопчиків Академічного камерного хору імені Д.Бортнянського Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм, а також Народний артист України Василь Нечепа, заслужена артистка України Марина Гончаренко, соліст Національної опери України Ігор Євдокименко та інші.
Після прощання з керівництвом Чернігівщини на сходах біля театру, Патріарх з архієреями відбули до єпархіального управління, де гості оглянули проведений протягом 2015 р. внутрішній ремонт. На згадку про подію архієпископ Євстратій подарував Патріарху та архієреям блоки ювілейної марки з різними зображеннями храму св. Катерини.
По завершенні програми заходів Предстоятель і гості відбули до Києва.
{gallery}//2015/10/kateryna{/gallery}