22 листопада 2014 року, в день вшанування афонського чудотворного образу Божої Матері «Скоропослушниця», у Свято-Володимирському патріаршому кафедральному соборі, у якому перебуває шанований список цієї чудотворної ікони, відбулося урочисте богослужіння.
22 листопада 2014 року, в день вшанування афонського чудотворного образу Божої Матері «Скоропослушниця», у Свято-Володимирському патріаршому кафедральному соборі, у якому перебуває шанований список цієї чудотворної ікони, відбулося урочисте богослужіння.
Зранку, О 9:00 годині, розпочалася Божественна літургія, яку очолив Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Предстоятелю співслужили: Патріарший намісник, митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній; митрополит Білгородський і Обоянський Іоасаф; архієпископ Богуславський Олександр, вікарій Київської єпархії; архієпископ Сімферопольський і Кримський Климент; єпископ Луганський і Старобільський Афанасій; єпископ Васильківський Лаврентій, вікарій Київської єпархії; єпископ Вишгородський Агапіт, керуючий справами Київської Патріархії; єпископ Іоан (Швець), єпископ Андріан (Кулик), настоятель Володимирського собору протоієрей Борис Табачек, перший проректор Київської православної богословської академії професор протоієрей Олександр Трофимлюк та інші викладачі у священному сані, намісник Свято-Феодосіївського ставропігійного монастиря міста Києва архімандрит Макарій (Папіш), духовенство Києва, Київської та Тернопільської єпархій.
За богослужінням молилися церковний меценат Андрій Миколайович Мацола із сім’єю, стараннями якого шанований образ був написаний і переданий зі святої гори Афон (монастиря Дохіар), а також студенти, аспіранти та викладачі Київської православної богословської академії, численні парафіяни та паломники з Київської єпархії.
Проповідь перед Причастям виголосив настоятель Свято-Володимирського кафедрального собору протоієрей Борис Табачек.
За богослужінням співали три хорові колективи: Патріарший хор Володимирського собору (регент – Вероніка Матвієнко), хор Київської православної богословської академії (регент – диякон Юрій Мигаль) та кліросний хор Володимирського собору (регент – Тетяна Солосич).
Після літургії, перед створеним ченцями афонського списку з чудотворної ікони Пресвятої Богородиці «Скоропослушниця», було прочитано акафіст, який завершився молитвою за Україну і величанням Цариці Небесній.
По завершенні богослужіння Святійший Патріарх Філарет звернувся до вірян із Первосвятительським словом:
“Ваші преосвященства, всечесні отці, дорогі браття і сестри! Поздоровляю вас всіх зі святом на честь ікони Пресвятої Владичиці нашої Богородиці, яка називається “Скоропослушницею”. Зверніть увагу, що назву “Скоропослушниця” дала Пречиста Діва Марія. Чому Вона дала таку назву своїй іконі? Тому що через молитви перед цією іконою Вона “скоро послухає кожного”, хто звертається до неї з вірою. І тому віки минають, а слово Божої Матері, що Вона “скоро послухає” – виконуються. І тепер, коли Україна знаходиться у біді, нам треба звернутись до Божої Матері із вірою. Як Вона сказала, що “скоро послухає”, то нехай Вона послухає скоро і визволить нас від біди, але від біди не тільки зовнішньої, а від біди внутрішньої, від наших гріхів.
Ось інша ікона Її “Несподівана Радість”, теж пов’язана з грішником і Вона у Сина Свого ублагала простити гріхи цього грішника. Нехай вона ублагає Свого Сина і нам простити гріхи і, насамперед, корупцію і неправду, яка чиниться у нашому суспільстві. Невипадково страждаємо ми, страждаємо за гріхи, але Божа Матір ублагала простити грішника, назвала свою ікону “Скоропослушницею”, то виконає і наші прохання помилувати нас, очистити наші гріхи і привести до єдності і до миру і злагоди в нашій державі і в нашому суспільстві. Тому будемо благати Божу Матір, щоб вона послухала наші молитви і скоро виконала наші прохання” – виголосив Святійший Владика.
Слід відзначити, що до шанованого образу Божої Матері «Скоропослушниці» йшов безперервний потік віруючих людей, а під час богослужіння величний Патріарший собор був наповнений молільниками.
Нагадаємо, що у червні 2012 року список чудотворної ікони Пресвятої Богородиці «Скоропослушниця» було передано у дар Святійшому Патріарху Київському і всієї Руси-України Філарету. Список чудотворної ікони написано монахом у Дохіарській обителі святої гори Афон на молитовну пам’ять та допомогу в богоугодних справах.
Появу ікони Пресвятої Богородиці “Скоропослушниця” старці Дохіарського монастиря відносять до часів св. Неофіта, засновника обителі в Х ст. Але своє ім’я, відоме нам і сьогодні, образ отримав тільки через сім сотень років. За монастирським переказом 1664 року трапезар на ім’я Ніл, проходячи за звичаєм повз ікону вночі із запаленою лучиною, почув від неї слова: “В майбутньому не наближайся сюди із запаленою лучиною і не копти Мого образу”. Монах вирішив, що це жарт когось із братів, і, не сприйнявши всерйоз знамення, продовжив ходити з лучиною повз ікону. Незабаром трапезар з волі Богородиці був позбавлений зору. Тільки тоді зрозумів Ніл, як він помилився. Монах став дні й ночі молитися перед святою іконою, просячи прощення. Так тривало, поки він знову не почув голос, який сповістив про прощення й прозріння. За переказами, Божа Матір вимовила, що ікона її з цієї пори іменуватиметься Скоропослушницею, бо “швидку всім, хто молиться до неї, буду являти милість і виконання прохань”. Таким чином, це єдина серед сотень ікон Богородиці, ім’я якій дала сама Пресвята Владичиця.
Ікона Пресвятої Богородиці “Скоропослушниці” відома своїми чудесами. Її списки мають ті ж властивості, що й оригінал. Тому і сьогодні, преклоняючи коліна перед списком Пресвятої Богородиці “Скоропослушниця”, слід просити благодатної допомоги в прийнятті правильного рішення і зцілення від тілесних і душевних хвороб.
Прес-центр Київської Патріархії
{gallery}//2014/11/Skoroposl{/gallery}