7 грудня 2016 р. на запрошення архієпископа Чернігівського і Ніжинського Євстратія Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет відвідав з архіпастирським візитом Чернігівську єпархію. Цього дня Церква відзначає пам’ять святої великомучениці Катерини та преподобного Меркурія, ігумена Бригинського, Чернігівського чудотворця.
7 грудня 2016 р. на запрошення архієпископа Чернігівського і Ніжинського Євстратія Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет відвідав з архіпастирським візитом Чернігівську єпархію. Цього дня Церква відзначає пам’ять святої великомучениці Катерини та преподобного Меркурія, ігумена Бригинського, Чернігівського чудотворця.
На в’їзді до Чернігова Предстоятеля зустрів архієпископ Євстратій, який привітав Його Святість з восьмим щорічним візитом до Катерининського кафедрального собору з нагоди храмового свята. Також Святійшого Владику привітали від імені місцевої влади заступник Чернігівської ОДА Наталія Романова, а від імені громади храму – заступник голови Андрій Лісовий.
На алеї біля Катерининського храму Патріарха Філарета зустріло духовенство та парафіяни, а також голова Чернігівської обласної державної адміністрації Валерій Куліч, який привітав Святійшого Владику з візитом і радісною для міста і області подією – відтворенням іконостасу в соборі.
Учні недільної школи при храмі зустріли Першосвятителя віршами і попросили його благословення. Урочистим хресним ходом Патріарх, архієреї, духовенство та парафіяни пройшли до собору, де на порозі гостей зустріла Раїса Борщ, яка від імені громади привітала Предстоятеля хлібом-сіллю.
З нагоди храмового свята і дня пам’яті прп. Меркурія Чернігівського, мощі якого зберігаються у кафедральному соборі, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет очолив у Катерининському храмі Божественну літургію. Йому співслужили Патріарший намісник митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній, митрополит Львівський і Сокальський Димитрій, архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій, духовенство Чернігівської та Київської єпархій. За богослужінням молилися голова Чернігівської ОДА Валерій Куліч, голова Чернігівської обласної ради Ігор Вдовенко, Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко, народний депутат України від місцевого виборчого округу Сергій Березенко, відомий меценат Андрій Мацола та інші почесні гості. Храм був наповнений богомольцями з Чернігова та області, а також паломниками з інших єпархій.
Перед початком літургії Патріарх звершив освячення нового іконостасу, відтвореного в стилі українського козацького бароко з ініціативи С. Березенка та за меценатської допомоги А. Мацоли. Величний іконостас 12 метрів заввишки, виконаний рівненськими та волинськими майстрами у рекордно короткий термін – менше 9 місяців – став відтворенням первинного барокового іконостасу, який був розібраний ще у ХІХ столітті. Зв’язок Катерининського собору з чернігівською та козацькою історією (храм був збудований 1715 р. в пам’ять про перемогу козаків Чернігівського полку на чолі з полковником Лизогубом над турками при фортеці Азов) підкреслений іконами Козацької Покрови з предстоящими святителями Чернігова Феодосієм (Углицьким) та Іоаном Максимовичем, святими мучениками князем Чернігівським Михаїлом і боярином його Федором, образами святого праведного Петра (Калнишевського) Багатостраждального, останнього кошового отамана Запорізької січі, та преподобного Меркурія з житієм.
Наприкінці Літургії Патріарх Філарет виголосив проповідь про подвиг святої великомучениці Катерини та про значення християнського життя як вияву в справах віри в Бога.
Богослужіння завершилося молебнем перед мощами преподобного Меркурія, до дня пам’яті якого також було приурочені два спогади – 60-ліття від часу його упокоєння та 5-ліття відкриття його святих і цілительних мощей та урочистого прославлення в лику святих. Предстоятель прочитав молитву за Україну, після якої духовенство і парафіяни проспівали величання святим Катерині та Меркурію.
У вітальному слові архієпископ Євстратій подякував Патріарху за щорічні архіпастирські візити до Чернігова у зв’язку зі святом вмц. Катерини та підкреслив особливість цьогорічного святкування, пов’язаного із завершенням робіт з реставрації фасадів храму, здійснених Національним заповідником «Чернігів стародавній» та відтворенням і освяченням чудового іконостасу в стилі українського бароко. Цими подіями завершується ювілейний рік відзначення 300-ліття кафедрального Катерининського собору. Владика подякував всім причетним до реставрації фасадів храму та відтворення іконостасу, а також архієреям і духовенству та всім парафіянам і паломникам, які розділили спільну молитву.
На згадку про свято Чернігівський архієрей подарував Предстоятелю ікону преподобного Меркурія, виготовлену зі застосуванням мозаїчної техніки та з використанням бурштину. Також владика підніс Прешосвятителю просфору на знак спільної молитви і букет червоних троянд.
Відзначаючи працю з відтворення іконостасу та особливу жертовність Святійший Владика нагородив мецената Андрія Мацолу орденом Архістратига Михаїла І ступеня, а владика Євстратій подарував йому від громади храму ікону прп. Меркурія з часткою його святих мощей. Також орденом святого Миколая Чудотворця нагороджений ініціатор відтворення іконостасу народний депутат України Сергій Березенко.
Патріарх вручив медалі “За жертовність та любов до України” понад 20 волонтерам, які допомагають українським військовим, що захищають нашу державу на Сході, а також батькам загиблих воїнів, які об’єдналися у волонтерську організацію “Єдина родина Чернігівщини”. Відзнаками з нагоди ювілею 300-ліття храму св. Катерини і благословенними грамотами були нагороджені особи, які потрудилися у реставрації фасадів храму і відтворенні іконостасу.
Відомий меценат Ігор Грициняк подарував кафедральному собору стародавню ікону святої великомучениці Катерини (1640 р.), написану в стилі українського бароко, та підкреслив у своєму слові, що цим дарунком він хоче пов’язати давню історію козацької доби з нинішнім часом відродження церковного життя у храмі-ювілярі.
На виході з собору Патріарх Філарет взяв участь у спеціальному погашенні конверта, присвяченому святкуванню, а також дав інтерв’ю для журналістів.
Завершилося перебування Його Святості у Чернігові святковим обідом, у якому взяли участь керівники міста і області, духовенство, активні парафіяни. Під час трапези відбувся обмін подарунками – з рук голови Чернігівської облдержадміністрації Валерія Куліча Патріарх отримав картину зі зображенням княжого храму св. Параскеви у Чернігові – першого, в якому, після років державного атеїзму відновилися богослужіння Помісної Православної Української Церкви. У свою чергу Святійший Владика подарував В. Кулічу, І. Вдовенку та В. Атрошенку ювілейні видання про Київський Патріархат та офіційні календарі на 2017 рік. Також Предстоятель УПЦ Київського Патріархату привітав керівництво місцевої влади з Днем місцевого самоврядування, що відзначається 7 грудня.
Після обіду Патріарх у супроводі митрополитів Епіфанія та Димитрія й архієпископа Євстратія відвідав Вознесенський храм у смт. Козелець, де зараз розташований музей ткацтва і де від червня місяця місцева громада Київського Патріархату звершує богослужіння. Патріарха та гостей привітали настоятель храму протоієрей Ярослав Гика, благочинний району протоієрей Андрій Пилипчак, а також представники влади. Після огляду приміщення храму всі присутні проспівали величання великомучениці Катерині і преподобному Меркурію, а потім Святійший Владика благословив парафіян, вручивши кожному ікони прп. Меркурія з відповідним написом.
На кордоні Козельця архієпископ Євстратій попрощався з Предстоятелем та архієреями, подякувавши за візит та висловивши надію, що і наступного року Чернігівська єпархія втішатиметься відвідинами Патріарха, його богослужінням та особистим спілкуванням з духовенством і паствою.
{gallery}//2016/12/kat{/gallery}