Перейти до вмісту
Головна » Ректор КПБА звершив літургію в монастирі Одигітрія Гонья́

Ректор КПБА звершив літургію в монастирі Одигітрія Гонья́

Делегація Київської православної богословської академії на чолі з ректором, професором протоієреєм Олександром Трофимлюком відвідала 8 жовтня 2023 року Патріарший ставропігійний чоловічий монастир Одигітрія Гонья́, зведений на честь Успіння Пресвятої Богородиці, званий також монастирем Божої Матері Одигітрії або Владичиці Ангелів. Знаходиться поблизу селища Колімбарі, за 24 км від м. Ханья.

Тут ієромонахом Теологосом була звершена недільна рання та Божественна літургія у співслужінні з отцем-ректором Олександром Трофимлюком та у молитовному єднанні з протоієреями Віталієм Клосом і Ігорем Янчуком, генеральним директором Православної академії Криту п. Константіносом Зорбасом, панами Богданом Колодієм, Максимом Макеєвом, Василем Прусом та парафіянами обителі.

Гонья – один із найбільших і найкрасивіших монастирів Криту, є культурним та релігійним центром західної частини острова. Назва Гонья (новореч. ϒωνιά – кут), ймовірно, пов’язана з місцем розташування обителі на березі затоки Ханья. Чернечіі поселення з’явилися на цьому місці ще в ІХ ст. Спочатку тут була маленька обитель із церквою в ім’я вмч. Георгія Побідоносця, ченці якої разом із братією з навколишніх монастирів згодом у період закінчення венеціанського панування на Криті у 1618 р. утворили монастир Гонья.

Під час турецького завоювання Криту, в 1645 р. Ґонья був спалений загарбниками і залишений ченцями до 1651 р. Після відновлення монастиря ігум. Ісая (Діакопулос) склав статут обителі, який сприяв організації та процвітанню монастиря.

У 1662 р. отримав статус ставропігійного монастиря. Під час грецької революції 1821 – 1829 рр. монастир був пограбований турками, проте ченці зуміли вивезти на кораблі велику кількість особливо цінних ікон та інших реліквій, які пізніше повернулися назад. Монастир Гонья відігравав важливу роль під час Критського повстання 1866 р., коли турками було спалено соборний храм. У роки Другої світової війни ченці були заарештовані і утримувалися в Ханьї, пізніше братія брала участь у битві за Кріт разом з англійцями.

Монастирю належать оливкові гаї та виноградники, у Кисамосі він має 18 подвір’їв. В обителі зберігаються ікони поствізантійського періоду (найдавніші датуються XV ст.), церковні реліквії, мощі 30 святих, у бібліотеці монастиря знаходяться збори рукописних кодексів.

Після Божественної літургії була звершена подячна молитва за керівництво та наукових співробітників Православної академії Криту у 55-у річницю від заснування, а генеральний директор доктор Константінос Зорбас виголосив слово про історичний шлях знаного закладу освіти і науки. Крім того, п. Константінос подякував протоієрею Олександру Трофимлюку та членам офіційної делегації КПБА за участь у богослужінні та запевнив у постійних молитвах за якнайшвидшу перемогу України над російським агресором.

Спілкування продовжилося за традиційним у грецьких церквах кавуванням в архондарику, де відбувся обмін подарунками.

На згадку про подію було зроблене спільне фото.