Слово єпископа Переяслав-Хмельницького і Бориспільського Епіфанія, ректора КПБА на день Святої Тройці.
В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!
Дорогі браття і сестри!
Сьогодні ми святкуємо одне з найвеличніших свят у християнському світі і Церкві Христовій. Сьогоднішнє свято полягає в тому, що Господь наш Ісус Христос, вознісшись від землі на небо, не залишив нас, а, згідно з обітницею, в п’ятидесятий день після Свого воскресіння з мертвих послав від Бога Отця Бога Духа Святого ‒ Третю Особу Пресвятої Тройці апостолам а разом з ними і всім вірним. Тому по-іншому сьогоднішній день ще називається днем Святої Тройці. А називається так тому, що сьогодні у світі в повній мірі явилась Свята Тройця: Отець, Який послав Сина, Син, Який зійшов у світ, постраждав і викупив весь людський рід, і Утішитель Дух Святий, Який зійшов у світ від Отця через Сина в день П’ятидесятниці, таким чином довершивши справу нашого спасіння.
Ще до своїх хресних страждань і смерті, а також перед славним Своїм вознесінням, Спаситель сказав своїм учням: «ось Я посилаю обітницю Отця Мого на вас; ви ж лишайтесь у місті Єрусалимі, доки не сповнитесь силою з неба» (Лк. 24: 49)… «ви приймете силу, коли зійде на вас Дух Святий» (Діян. 1: 8). День зішестя Святого Духа по часу співпав з старозавітньою П’ятидесятницею, яка собою знаменувала приношення перших колосків пшениці в храм. В цей день апостоли разом з Матір’ю Божою Пресвятою Богородицею зібралися в домі матері апостола Марка для спільної молитви. Дім цей знаходився на Сионській горі. Ось як описує цю подію святий апостол і євангелист Лука в Діяннях святих апостолів: «коли настав день П’ятидесятниці, усі апостоли були однодушно вкупі. І раптом зчинився шум з неба, ніби від сильного вітру, і наповнив увесь дім, де вони перебували. І з’явились їм розділені язики, мов вогненні, і спочили по одному на кожному із них. І сповнилися всі Духа Святого, і почали говорити іншими мовами, як Дух давав їм провіщати. В Єрусалимі ж перебували юдеї, люди побожні, з усякого народу під небесами. Коли зчинився цей шум, зібрався народ і схвилювався; бо кожний чув, що вони говорять його мовою…І дивувалися всі і, не розуміючи, казали один одному: «Що це значить?» А інші, глузуючи, говорили: «Вони напилися вина». Петро ж, ставши з одинадцятьма, підвищив голос свій і промовив до них: «Мужі юдейські і всі жителі Єрусалима! Нехай це буде відомо вам, і вислухайте слова мої: вони не п’яні як ви думаєте, бо зараз третя година дня (по-нашому дев’ята година ранку);але це те, що провіщав пророк Іоіль: «І буде в останні дні, — говорить Господь, — виллю Я від Духа Мого на всяку плоть; І на рабів Моїх і на рабинь Моїх у ті дні виллю від Духа Мого, і будуть пророкувати» (Діян. 2: 1 – 18). Після того апостол Петро згадав у своїй промові як неправедно і злобно юдеї вчинили з Господом Ісусом Христом, вбивши Його на хресті, руками язичників, і як Він воскрес із мертвих і вознісся на небо, і прийнявши обітницю Отця, зіслав на них Святого Духа. Почувши ці слова, всі, хто слухав його зворушилися серцем і запитали, що їм тепер робити, на що Петро відповів: «Покайтеся, і нехай охреститься кожен із вас в ім’я Ісуса Христа на відпущення гріхів; і прийме дар Святого Духа» (Діян. 2: 38). Було ж тих, хто охоче прийняв слово його і охрестився близько трьох тисяч душ.
Таким чином Святим Духом була створена Церква Божа, яка в своїй основі має самого Господа і Спаса нашого Ісуса Христа. Цей день є днем заснування Церкви Христової. Живитворчий Дух співпрестольний Отцю і Сину, торжественно зійшов на апостолів і всіх присутніх в Сионській горниці людей, а в їх особі і на всю Церкву християнську для засвоєння людьми великого діла викуплення, звершеного Сином Божим. Святий Дух наповнив апостолів і всіх присутніх силою віри, мужністю і даром премудрості для виголошення проповіді серед народів, наповнив їхні серця Божественною любов’ю, такою любов’ю, яку мав до людей Господь Ісус Христос, віддавши Свою душу за всіх нас.
Ісус Христос, звершив справу нашого спасіння, спасіння всього людського роду ‒ через Своє втілення і життя на землі, через Свою проповідь і численні чудеса, через благодіяння, страждання, смерть і воскресіння. Вознісшись на небо до Отця Свого, Він замість Себе послав від Отця Духа, щоб Він засвоїв нам справу спасіння роду людського, бо в Бозі Три Особи, Єдиносушних і Нероздільних, і кожна рівно бере участь в спасінні. З того часу в світ ввійшов Святий Дух, інший Утішитель, крім Ісуса Христа, рівносильний Йому і Богу Отцю. З дня П’ятидесятниці святий Дух явив непереборну силу в Церкві Христовій: в подвигах святих апостолів, мучеників і сповідників, укріпивши їхню віру і давши їм мужність переносити страшні муки за Христа, і звершував у них і через них великі чудеса.
Подія зішестя Святого Духа на апостолів має надзвичайно велике значення для всієї Церкви. Якщо би Дух Святий не зійшов на них і не просвітив їх розум, то вони ніколи б не зрозуміли у всій повноті вчення і викупної жертви Спасителя. Якщо б апостоли не прийняли дару проповідництва і навчання, то проповідь Євангелія не поширювалась би так швидко по всьому світу. Ми не мали б ні Святого Євангелія, ні Діянь, ані послань апостольських, написаних апостолами під дією Святого Духа. Одним словом кажучи, якщо б не сталося зішестя Святого Духа, то не було б і Святої Апостольської Вселенської Церкви Христової з її пастирями і таїнствами, через які тепер на всіх віруючих безперестанно діє благодать Святого Духа. Без Духа Святого не було б духовного життя в людині, не було б миру в душі, правди і святості, істинної радості і блаженства. Без Духа Божого не може бути у нас істинної віри, надії і любові, чистоти серця і ніякого істинного добродійства. Все, що ми маємо тепер в Святій Церкві, все її духовне багатство, вся благодать, які виходять від молитов і таїнств її ‒ все це бере свій початок з дня Святої П’ятидесятниці. Ось чому сьогоднішнє свято є таким радісним. Сьогодні благодать Святого Духа особливо і невимовно наповнює наші серця і душі, сьогодні Свята Тройця своєю благодаттю осіняє і наповнює всю землю. Сьогодні ми по-особливому прославляємо Бога в Тройці Єдиного.
Дорогі браття і сестри! Всім нам необхідно стяжати дари Святого Духа. Святий апостол Павло говорить: «Коли ж хто Духа Христового не має, той і не Його». Якщо в Святому Дусі мали потребу святі апостоли, то тим більше цю потребу маємо ми, немічні душею і тілом. Кожен християнин покликаний стати храмом Духа Святого. Адже присутність Святого Духа ‒ це відмінна риса істинних християн. Тільки благодать Святого Духа може переродити нас, укріпити в нас нашу віру, вдихнути в нас любов і зробити достойними наслідниками Царства Небесного. У сьогоднішній день, в день зішестя святого Духа на апостолів, Господь особливо близький до нас Своїми благодатними дарами. Звернімося сьогодні з любов’ю до Бога Духа Святого зі словами щирої молитви: «Царю Небесний, Утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші». Амінь!
ЕПІФАНІЙ,
єпископ Переяслав-Хмельницький
і Бориспільський
За матеріалами Переяслав-Хмельницької єпархії