Перейти до вмісту
Головна » Дух правди і дух омани

Дух правди і дух омани

Zeleni-svyataПавло (Олмарі), архиєп. Фінляндський
Якщо під час молитви або читання Святого Письма в нас прокидається відчуття присутності Божої — це є великим благодатним даром

Павло (Олмарі), архиєп. Фінляндський
Якщо під час молитви або читання Святого Письма в нас прокидається відчуття присутності Божої — це є великим благодатним даром. Це відчуття, зване також пам`яттю про Бога, слід зберегти в собі. Це відчуття допомагає нам відокремлювати правильне від неправильного і випробувати дійсністю слова Псалмоспівця: “Бо Він по правиці моїй, — і я не буду захитаний!” (Пс. 15:8). Можна навіть сказати, що тоді ми випробовуємо те, про що нагадує апостол, питаючи: “Чи не знаєте, що ви є Божим храмом і що Божий Дух живе в вас?” (ІКор. 3:16).
Але чим дорогоцінніше дар Божий, тим ближче наш духовний ворог, який прагне ввести нас в оману. Коли якийсь брат, посилаючись на тільки що згаданий псалом, поспішив розповісти своєму старцеві, що завжди бачить Бога по свою правицю, старець сказав: Краще тобі було б завжди бачити свої гріхи перед собою”.
Так нас попереджають про духа омани, який завжди підстерігає того, хто молиться. Відчуття присутності Божої тільки тоді є істинним, коли воно виходить з відчуття негідності і гріховності того, хто молиться. Воно неначе легкий туман, який піднімається від змоченою росою землі, — з серця, пом`якшеного сльозами покаяння.
“Кажу, брати, що тіло й кров Божого Царства успадкувати не можуть”(1 Кор. 15:50). Всякий плотський запал або екстаз є спокусою диявола-спокусника, що підроблюється під ангела світла, навіть якщо відбуваються чудеса або інші знамення. Потрібно пам`ятати слова Господні: “Багато хто мені скаже того дня: Господи, Господи, чи не твоїм ім`ям ми пророкували, чи не твоїм ім`ям бісів виганяли; чи не твоїм ім`ям численні чуда створили? Тоді скажу їм: Я вас ніколи не знав, відійдіть від мене ви, що чините беззаконня” (Мф. 7:22-23).
Коли Бог з`явився Іллі на горі Хорив, Він з`явився не в сильному вітрі, не в землетрусі, не у вогні, а в “віянні тихого вітру” (3 Цар. 19:11-12).
Дія Духа Божого в серці людини схожа на тихий подих вітру. “Навчіться від Мене, бо Я лагідний і покірний серцем, і знайдете спокій своїм душам” (Мф. 11:29), учив Христос.
У молитві відбувається зустріч з Христом, коли ми молимося в ім`я Його. Раніше йшлося про те, яким чином ми повинні прагнути відразу ж за допомогою молитви знищувати, розбивати об скелю — Христа — всі злі думки і уявлення, що проникають у свідомість. З цим ученням пов`язана так звана традиція молитви Ісусової, яку Православна Церква зберегла як давньохристиянський скарб, що останнім часом привертає увагу всього християнського світу.