Перейти до вмісту
Головна » Викладач КПБА взяв участь у міжконфесійному семінарі «Зцілення пораненої пам’яті» у Вільнюсі

Викладач КПБА взяв участь у міжконфесійному семінарі «Зцілення пораненої пам’яті» у Вільнюсі

Третя регіональна зустріч проєкту фундації PRO ORIENTE «Зцілення пораненої пам’яті» відбулася наприкінці березня у столиці Литви Вільнюсі та зібрала богословів зі всієї Східної Європи. З України долучилися, зокрема, директор Інституту екуменічних студій Українського католицького університету священник Роман Фігас та старший викладач Київської православної богословської академії протоієрей Андрій Дудченко.

«Учасники семінару – богослови і активісти з різних церков і деномінацій, зібралися насамперед заради того, щоби почути один одного, вчитися на досвіді інших та свідчити про правду. Особливо важливо, щоби наші європейські колеги дізнавалися про ситуацію в Україні в цілому та про її релігійну складову від безпосередніх учасників подій», – зазначив отець Андрій.

Проєкт «Зцілення пораненої пам’яті» розпочався в листопаді 2023 року з міжнародної конференції у Відні. Близько 50 учасників з Європи, США та Близького Сходу тоді обговорювали аспекти богослов’я примирення, а також конкретні геополітичні конфлікти в Україні, Південно-Східній Європі та на Близькому Сході. Теми конференції вже були поглиблені на регіональних семінарах у Боснії і Герцеговині (травень 2024 р.) та на Кіпрі (жовтень 2024 р.). Дехто з учасників попередніх семінарів також приїхали до Вільнюса.

Семінар у Вільнюсі проходив під гаслом: «Екуменічні виклики в цифрову епоху – контекст, досвід і застосування».

Окрім богословів, були запрошені й експерти з соціальних медіа. Учасники обговорювали нагальні екуменічні виклики в умовах цифрової доби, особливо в контексті війни й конфліктів. Зокрема, дискутували, як ефективно протидіяти мові ворожнечі в цифровому просторі. Також глибоко обговорювалося, наскільки цифрові форми комунікації можуть сприяти подоланню травм і навіть примиренню.

Метою семінару було створення просторів зустрічі поза межами офіційного діалогу, адже саме такі простори є вирішальними для мирного співіснування, зазначили організатори.

Семінар у Вільнюсі розпочався з екскурсії містом і відвідування головних церков різних конфесій. Згодом відбулася зустріч із представниками місцевих церков. У своїй вітальній промові президент PRO ORIENTE Клеменс Коя наголосив, що Фундація навмисно почала захід із зустрічі з місцевими церквами, щоби підкреслити: учасники приїхали до Литви як паломники, як сестри й брати у Христі.

Одним із головних посилів семінару було те, що зцілення починається з того, щоб побачити рану іншого. Рани не зникають самі собою, але можуть загоюватися. А з загоєних ран може народитися сила для майбутнього. Відкритий обмін досвідом про ці рани, що відбувся під час семінару, став першим кроком у цьому напрямку.

На семінарі обговорювалися й можливі наступні кроки. Усі учасники погодилися з необхідністю дозволяти і слухати різні наративи. Це не те саме, що прагнути до єдиного «правильного» наративу — такого, який, імовірно, неможливо створити.

Серед побажань також звучала ідея проведення семінарів для молоді та громадських ініціатив. Також була підтримана пропозиція налагодити мережу між учасниками трьох регіональних семінарів, щоб вони могли вчитися одне в одного.

Коротке відео з враженнями з семінару вже доступне на YouTube-каналі PRO ORIENTE: