Перейти до вмісту
Головна » Відбувся візит офіційної делегації КПБА до Криту

Відбувся візит офіційної делегації КПБА до Криту

З 6 по 13 жовтня 2023 року, з благословіння Предстоятеля Православної Церкви України Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, відбувся офіційний візит делегації Київської православної богословської академії до закладів вищої богословської освіти та святинь Криту в Греції.

Делегацію очолив ректор КПБА, голова Управління духовної освіти і богословської науки та Синодальної календарної комісії Православної Церкви України, доктор наук із богослів’я, професор протоієрей Олександр Трофимлюк.

Візит відбувся на запрошення Генерального директора Православної академії Криту (ПАК) доктора Константиноса Зорбаса з нагоди 55-річчя заснування ПАК.

До складу делегації також увійшли проректор із наукової роботи КПБА, доктор наук із богослів’я, професор протоієрей Віталій Клос, член Ліги випускників КПБА протоієрей Ігор Янчук, члени Наглядової ради КПБА – голова ГО «Асоціація волонтерських команд України» Богдан Колодій та юрист Максим Макеєв, перекладач Василь Прус.

У перший день візиту представники київської академії відвідали Православну академію Криту, де були прийняті її Генеральним директором професором Константиносом Зорбасом. Тут гості з України насамперед ознайомилися з історією та сучасним станом академії.

Як відомо, Православна академія Криту (Ορθόδοξος Ακαδημία Κρήτης) – наукова установа Критської Православної Церкви у складі Константинопольського Патріархату. Розташована на західному березі затоки Ханья, приблизно в 1 км на північ від селища Колимварі.

Академія заснована у 1968 році піклуванням митрополита Кісамського та Селінського Іринея. З 2019 року академія – офіційно визнаний державою дослідницький центр. У ній ведеться наукова робота в галузі богослівʼя та навколишнього середовища.

Урочисте відкриття академії відбулося 13 жовтня 1968 року у присутності представників усіх Православних Церков, численних християнських організацій, грецьких університетів країни та великої кількості місцевих жителів. 12 листопада 1995 року Вселенський Патріарх Варфоломій відкрив другу будівлю, завдяки якій академія стала одним із найсучасніших конференц-інститутів у Греції. У цьому будинку розташовані два основних конференц-зали місткістю 600/400 осіб. Великий конференц-зал має 4 кабіни перекладачів.

При Інституті богослів’я та екології академії з 2008 року діє Музей критських трав. Основу експозиції музею склав гербарій (понад 6000 трав), подарований академії 2003 року французьким професором ботаніки Жаком Заффраном. У Православній академії Криту також зібрана велика колекція книг із соціальних наук та богосліʼя. Бібліотека відкрита для широкого загалу і постійно поповнюється. Наразі вона включає понад 30 000 найменувань.

У червні – липні 2016 року на території Православної академії Криту пройшов Святий і великий собор Православної Церкви (Всеправославний собор).

У ході кількагодинної зустрічі сторони обговорили можливі шляхи співпраці.

Окрім того делегація зустрілася з науковим співробітником ПАК протоієреєм Димитрієм Катсаносом – президентом Ради християнських церков у Баден-Вюртенберзі (ФРН). Отець Димитрій розповів присутнім про діяльність богословських факультетів у Німеччині та соціальну роботу, яку звершує його парафія.

Упродовж трьох днів делегація Київської православної богословської академії знайомилася з установами та відділеннями, що діють у Православній академії Криту.

Директор Інституту іконопису пані Константина Стефанакі розповіла про заснування та розвиток інституту, про техніку візантійського іконопису, про різницю критського та македонського стилю тощо, а також відповіла на численні запитання.

З 1995 року Іконописна майстерня Критської православної академії розвиває візантійське мистецтво через малювання ікон, а також інформування груп, які відвідують академію щодо іконопису. Майстерня розширює свою діяльність, проводячи семінари з іконографії для груп та окремих осіб з Греції та з-за кордону. Ці семінари мають на меті запропонувати загальне ознайомлення з візантійським мистецтвом.

Іконописиця Константина Стефанакі навчалася в Патріаршому монастирі Хрисопігі в Ханьї. Ікони майстрині знаходяться у Вселенському Константинопольському Патріархаті, Олександрійському Патріархаті, у багатьох церквах і церковних інституціях, а також у приватних колекціях Греції та за кордоном (США, Великобританію, Австрії, Бельгії, Німеччині, Швейцарії, Індії, Ізраїлю, Канади, Норвегії, Голландії, Фінляндії та Швеції).

Наприкінці зустрічі були оглянуті репродукції ікон з останнього іконописного семінару.

9 жовтня 2023 року делегація Київської православної богословської академії ознайомилася з діяльністю Інституту богослівʼя та екології Православної академії Криту, що був заснований у 1991 році як відповідь на заклик Вселенського Патріархату до вирішення екологічних питань та захисту Божого творіння.

Директор Інституту пан Антоніс Калогеракіс розповів присутнім, що відділ розвиває свою діяльність, сприяючи діалогу між екологією та богослівʼям як взаємозалежними поняттями, зі стійкістю як спільною відправною точкою та спільною метою, заснованою на повазі до майбутніх поколінь.

Місія Інституту: активізація екологічного діалогу між науковцями, богословами, технологами, економістами, політиками та ін.; сприяння міжправославному діалогу з екологічних питань під керівництвом Вселенського Патріархату; прагнення до встановлення та розвитку міжрелігійного екологічного діалогу (головним чином між християнством, іудаїзмом та ісламом) щодо кластера спільних екологічних проблем; застосування педагогічних заходів екологічної теорії та практики в рамках екуменічної/міжнародної діяльності тощо.

Під час спілкування професор Антоніс продовжив ознайомлювати гостей із України з матеріальною та науковою базою академії. Зокрема, делегація КПБА оглянула академічний храм на честь святих рівноапостольних Кирила і Мефодія, лекційні аудиторії та конференц-зали. Особливе зацікавлення викликала велика конференц-зала академії, адже тут у 2016 році відбувся Святий і великий собор Православної Церкви.

Вразила офіційну делегацію і простора та зручна наукова бібліотека академії, що має назву «Світло». Бібліотека є люб’язною пожертвою американського письменника Роберта Фулгама, який покрив усі витрати на її будівництво.

Сьогодні колекція Бібліотеки, яка відкрита для широкої публіки та постійно поповнюється, в основному складається з пожертвувань відомих літераторів і включає понад 30 000 томів і 600 періодичних видань, що висвітлюють питання соціальних наук, але з акцентом на богослівʼї.

Крім того, тут є цінна колекція «Патрології» Жака-Поля Міня з творами грецьких і латинських отців Церкви в 380 томах, а також 522 томи інших корисних богословських праць від різних видавництв (наприклад, Source Chretiennes).

Православна академія Криту в співпраці з муніципалітетом Платаньяса завершив оцифрування бібліотеки «Світло» в рамках програми під назвою «Просування православних культурних скарбів префектури Ханья», оцифрувавши 800 000 сторінок переважно богословських книг, 300 000 сторінок архівних матеріалів Фонду, 20 000 фото та 500 аудіовізуальних матеріалів.

Також директор Інституту ознайомив присутніх із проєктом «Обличчям до обличчя». Цей проєкт розпочався в 1983 році із запрошення спочатку митців з Греції, а згодом і з усього світу, щоб поміркувати над духовним текстом і висловити своє розуміння у творчій формі.

У тексті йдеться про святого авву Макарія Єгипетського, великого подвижника пустелі IV століття. Одного разу авва Макарій натрапив у пустелі на череп. Відбувся такий діалог:

МАКАРІЙ: Хто ти? ЧЕРЕП: Я був головним язичницьким жерцем. Коли ти, авва Макарій, молишся за нас, що знаходимося в пеклі, ми отримуємо полегшення. Ти Макарій – духоносець. Коли жалієш приречених і молишся за них, вони втішаються. МАКАРІЙ: Яку втіху ви відчуваєте? Як це перебувати в пеклі? ЧЕРЕП: Ми стоїмо у полум’ї, яке сягає до неба. І ми не можемо бачити один одного, тому що ми прив’язані спиною до спини. Але коли ти молишся за нас, мотузки розв’язуються, і ми знову можемо побачити один одного обличчям до обличчя. Ось і втіха!

Цей діалог між святим і черепом є переконливим вираженням труднощів людських істот у спілкуванні з іншими, собі подібними. Плавт заявив, що «homo homini lupus» (Людина для людини вовк). А Жан-Поль Сартр виразив це ще більш трагічно: «L´enfer, c´est les autres» (Пекло — це інші люди). Навпаки, текст Макарія резюмує християнську віру в те, що пекло — це не присутність іншого, а відсутність іншого, відсутність спілкування.

На честь святого Макарія академія перетворила невеличку печеру на північ від своїх приміщень на маленьку каплицю, де вшановується його пам’ять (19 січня), яку делегація КПБА мала нагоду відвідати.

Наприкінці пан Антоніс Калогеракіс відповів на низку запитань.

Крім знайомства з ПАК та наукової роботи члени української делегації мали можливість взяти участь у богослужіннях та вклонитися святиням Криту.

Так, делегація КПБА 7 жовтня 2023 року відвідала кафедральний собор митрополії Кідонії й Апокорону у місті Ханья на честь свята Введення в храм Пресвятої Богородиці.

Тут гості з України поспілкувалися з настоятелем собору протопресвітером Євтихієм Петракісом. Приємно несподіванкою було отримати в дар книгу-альбом про кафедральний храм українською мовою. Також отець Євтихій повідомив, що собор опікується багатьма біженцями з України і всіляко підтримує український народ.

Напередодні 18-ї неділі після П’ятдесятниці делегація Київської православної богословської академії відвідала жіночий ісіхастирій (грец. місце безмовності, пустинь) на честь Преображення Господнього, розташований на скелях в 15 км від міста Ханья, в районі Агія Кіріак. Він відноситься до монастиря Хрісопігіс, що знаходиться в місті Ханья.

Примітно, що обитель була побудована з благословення преподобного Порфирія Кавсокалівіта, яке він дав у 1989 році. Він детально описав, якою має бути обитель, та хотів, щоб сестри в молитвах спостерігали за красою Божого творіння, яка розкривається перед ними і молилися про тих, хто живе біля підніжжя гори.

Ісіхастирій був побудований на місці старого монастирського подвір’я. Біля підніжжя збереглися руїни візантійської фортеці Кастелло.

Будівництво монастиря почалося в середині 90-х років. У 2002 році Патріарх Варфоломій освятив місце, на якому потім був споруджений головний храм на честь Преображення Господнього. Через 10 років відбулося його освячення.

Паломники ознайомилися з храмами обителі і прекрасною бібліотекою та взяли участь у недільній великій вечірні. Після богослужіння делегація мала можливість поспілкуватися з ігуменею монастиря матінкою Теоксенією.

На згадку про подію сторони обмінялися памʼятними подарунками. Стариця Теоксенія презентувала видання українською мовою – книгу для дітей «Мистецтво молитви» та збірку з висловами преподобного Порфирія Кавсокалівіта «Христос – це все!». У свою чергу отець Олександр подарував видання Київської православної богословської академії та памʼятну монету про надання Томосу Православній Церкві України.

У неділю, 8 жовтня 2023 року, делегація КПБА відвідала Патріарший ставропігійний чоловічий монастир Одигітрія Гонья́, зведений на честь Успіння Пресвятої Богородиці, званий також монастирем Божої Матері Одигітрії або Владичиці Ангелів. Знаходиться поблизу селища Колимбарі, за 24 км від м. Ханья.

Тут ієромонахом Теологосом була звершена недільна рання та Божественна літургія у співслужінні з отцем-ректором Олександром Трофимлюком та у молитовному єднанні з протоієреями Віталієм Клосом і Ігорем Янчуком, генеральним директором Православної академії Криту Константиносом Зорбасом, Богданом Колодієм, Максимом Макеєвом, Василем Прусом та парафіянами обителі.

Гонья – один із найбільших і найкрасивіших монастирів Криту, є культурним та релігійним центром західної частини острова. Назва Гонья (новореч. ϒωνιά – кут), ймовірно, пов’язана з місцем розташування обителі на березі затоки Ханья. Чернечіі поселення з’явилися на цьому місці ще в ІХ ст. Спочатку тут була маленька обитель із церквою в ім’я вмч. Юрія Переможця, ченці якої разом із братією з навколишніх монастирів згодом у період закінчення венеціанського панування на Криті у 1618 році утворили монастир Гонья.

У 1662 році монастир отримав статус ставропігійного. Монастирю належать оливкові гаї та виноградники, у Кисамосі він має 18 подвір’їв. В обителі зберігаються ікони поствізантійського періоду (найдавніші датуються XV ст.), церковні реліквії, мощі 30 святих, у бібліотеці монастиря знаходяться збірки рукописних кодексів.

Після Божественної літургії була звершена подячна молитва за керівництво та наукових співробітників Православної академії Криту у 55-у річницю від заснування, а генеральний директор доктор Константінос Зорбас виголосив слово про історичний шлях знаного закладу освіти і науки. Крім того, пан Константінос подякував протоієрею Олександру Трофимлюку та членам офіційної делегації КПБА за участь у богослужінні та запевнив у постійних молитвах за якнайшвидшу перемогу України над російським агресором.

Спілкування продовжилося за традиційним у грецьких церквах кавуванням в архондарику, де  відбувся обмін подарунками.

Делегація Київської академії відвідала також унікальну памʼятку – храм Ротонда, присвячений архангелу Михаїлу, який вважається найдавнішою діючою церквою на Криті й унікальною в архітектурному вигляді. Памʼятка складається з комплексу будівель із центральним ядром круглої візантійської церкви 6-го століття, що є рідкісним типом церкви в православ’ї.

Особливо цінними в храмі є фрагменти фресок, які збереглися в чотири або п’ять послідовних шарів. Нещодавно з’ясувалося, що великі частини фресок відносяться до періоду іконоборства (726 – 843 н.е.). У другий візантійський період Криту (961 – 1204 рр.) храм став використовуватися як кафедральний собор єпархії Кісамоса і дав назву сусіднього села Епіскопі, а в нові роки Ротонда була оплотом визвольної боротьби Криту проти османського ярма.

Кульмінацією офіційного візиту делегації Київської православної богословської академії до Православної академії Криту стало урочисте підписання угоди про співпрацю між знаними освітньо-науковими богословськими закладами України та Крита.

Від КПБА угоду підписав ректор професор протоієрей Олександр Трофимлюк, а від ПАК – генеральний директор професор Константинос Зорбас.

Після знакової події сторони обмінялися подарунками. Пан Константинос презентував альбом про Всеправославний собор 2016 року, відеоматеріали про святині Крита та збірку про Кисамську і Селінську митрополію. У свою чергу отець Олександр вручив подарункові видання Київської Митрополії та Київської православної богословської академії та, з благословіння Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, нагородив доктора Константиноса Зорбаса медаллю «Хрест свободи». Благодійник Богдан Колодій припідніс генеральному директору ПАК памʼятну монету «Мрія», футболку з національною українською символікою та Державний прапор України.

На завершення перебування в Православній академії Криту делегація Київської православної богословської академії помолилася в академічному храмі на честь святих рівноапостольних Кирила і Мефодія. Тут протоієрей Олександр Трофимлюк звершив молебень за якнайшвидшу перемогу України та подячну молитву за співпрацю освітньо-навчальних установ.

Завершилося богослужіння співом «Многії літа» Предстоятелям Константинопольської й Української Православних Церков, захисникам України та ректорату й учасникам освітнього процесу Київської та Критської академій.

10 жовтня 2023 року делегація Київської православної богословської академії відвібула до столиці Криту міста Іракліон. Це одне з найбільших міст Греції, його історія налічує понад 2,5 тисячі років.

Найперше офіційна делегація відвідала тут Патріарший університет Церковну академію Криту (P.U.E.A.C.) – заклад вищої освіти, заснований Міністерством освіти Греції. Спочатку вона була заснована як Вища церковна академія Криту, пізніше перейменована на Патріарша вища церковна академія Криту. Діяльність P.U.E.A.C. розпочалася 1 вересня 2007 року. Студенти вступають через загальногрецькі іспити. Термін навчання становить чотири роки, вісім семестрів, очне відвідування є обов’язковим.

У P.U.E.A.C. працює сучасна музична лабораторія, яка складається зі студій звукозапису, виставки традиційних музичних інструментів і великого матеріалу про візантійську, європейську та народну музику. Тут також є комп’ютерна лабораторія, комп’ютерний кабінет для студентів, бібліотека з понад тисячею томів та компакт-дисками, зал для конференцій та гуртожиток та їдальня. На подвір’ї Академії щоденно діє церква Святої Покрови, а на першому поверсі вже кілька років діє каплиця на честь Критських святих.

Гостей з України зустріли директор академії доктор Арванітіс Христофорос, великий протосингел Вселенської Патріархії та професор академії архімандрит Теодор Меймаріс, завідувач кафедри візантійської музики Михаїл Стронбакіс, численні представники викладацької корпорації.

У ході розмови з професорсько-викладацьким колективом академії були обговорені шляхи співпраці з КПБА. Представники провідного закладу вищої духовної освіти України дізналися, що у P.U.E.A.C. діють дві навчальні програми: програма богословських і пастирських досліджень  (для майбутніх священнослужителів) та програма церковних музичних студій (призначена для всіх бажаючих).

Випускники P.U.E.A.C. отримують диплом, еквівалентний університетському ступеню та аналогічний дипломам закладів вищої освіти. Це означає, що випускники мають право брати участь у державних і приватних конкурсах на роботу. Крім того, випускники Програми священнослужителів можуть бути або високоосвіченими священниками, або працювати адміністративним персоналом архієпархії та митрополій.

Результатом перемовин стала домовленість про підписання меморандуму про співпрацю між Київською православною богословською академією та Патріаршим університетом Церковною академією Криту.

Наприкінці зустрічі сторони обмінялися памʼятними подарунками.

У другій половині дня 10 жовтня 2023 року делегація Київської православної богословської академії відвідала адміністративний центр Іракліонської архієпископії Православної Церкви Криту.

Тут гостей з України прийняв вікарій Предстоятеля Критської Православної Церкви єпископ Кносський Мефодій та протосингел архімандрит Варфоломій Воятзоглу. Владика повідомив, що архієпископ Іракліонський Євгеній мав велике бажання особисто зустрітися з делегацією провідного закладу вищої духовної освіти України, але в цей день перебуває в Афінах, де супроводжує Вселенського Патріарха Варфоломія.

Протоієрей Олександр Трофимлюк ознайомив присутніх із сучасним станом Православної Церкви України загалом та закладів вищої духовної освіти, зокрема.

На честь офіційної делегації Київської православної богословської академії було влаштоване прийняття. Наприкінці зустрічі отець Олександр презентував видання Київської Митрополії Православної Церкви України та столичної української духовної школи, а владика Мефодій вручив кожному члену делегації подарунки від Критської Православної Церкви.

Делегація Київської академії відвідала також святині столиці Криту, насамперед кафедральний собор святого Міни на площі Венізелоса у місті Іракліоні. Це головний храм Критської Православної Церкви Костянтинпольського Патріархату, який є одним із найбільших у Греції (вміщує до 8 тисяч осіб).

Вікарій Предстоятеля Критської Православної Церкви єпископ Кносський Мефодій ознайомив делегацію з історією святині. Початкова невелика церква святого Міни була побудована в 1735 році і була кафедральним собором митрополитів Криту в період турецької окупації острова (нині церква знаходиться ліворуч від головного входу до великого собору).

Історія розповідає про подію, що сталася на Великдень 1826 року, коли натовп турків-мусульман прямував до церкви, щоб розгромити християнський храм і розправитися з віруючими. Кінний офіцер на ім’я Аян Ага розігнав натовп змовників, але греки-християни сприйняли це як чудесне втручання святого Міни, після чого святий був оголошений покровителем Іракліону.

Будівництво великого тринефного собору почалося 25 березня 1862 року і тривало протягом 33 років (з перервою у 1866 – 1883 рр.). На початку будівництва під вівтар у фундамент храму було покладено золоті, бронзові та срібні монети різних націй. У 1895 році собор був освячений митрополитом Тимофієм (Кастрійнояннісом) на честь святого Міни. Незважаючи на турецьку окупацію, святкування з нагоди освячення собору тривало протягом трьох днів.

Собор побудований з плануванням у вигляді рівнокінцевого хреста, з величним куполом та двома високими дзвінницями. Його стіни та склепіння збудовані у греко-візантійському стилі, а потужні куполи розписані традиційними візантійськими фресками.

Одним із сучасних чудесних покровительств святого Міни вважають порятунок собору від бомбардування, що відбувалося 23 травня 1941 року, коли бомба, що впала на дах собору, не вибухнула. На честь цієї події на північній стіні собору розташований макет цієї бомби.

Вклонитися чесній главі святого апостола Тита делегація Київської православної богословської академії змогла у соборі,  освяченому на честь святого покровителя Криту – апостола Тита, який у I столітті проповідував на острові християнство.

Делегація академії відвідала також церкву святої Катерини Синайської, що зараз має статус національного музею. Нині у храмі знаходяться музейні збори церковного мистецтва, що зберігають у тому числі ікони та фрески Михайла Дамаскіноса, яскравого представника критської школи часів Ель Греко.

13 жовтня 2023 року делегація Київської православної богословської академії відбула до України. Перебіг візиту висвітлювався грецькими ЗМІ.