У Київській православній богословській академії 21 січня 2025 року відбулася презентація книги «Михайлівський Золотоверхий монастир у Києві (за археологічними дослідженнями 1996-1999 років)».
Участь у презентації нового видання взяли намісник Свято-Михайлівського Золотоверхого чоловічого монастиря архієпископ Вишгородський Агапіт, голова Управління духовної освіти і богословської науки Православної Церкви України і ректор Київської православної богословської академії професор протоієрей Олександр Трофимлюк, директор Вишгородського історико-культурного заповідника кандидат історичних наук Влада Литовченко, проректор із наукової роботи академії професор протоієрей Віталій Клос, наукові співробітники Інституту археології Національної академії наук України Віталій Козюба, Андрій Чекановський та Іван Зоценко, викладачі та студенти академії та всі зацікавлені.
У вступних привітальних словах ректора прозвучали акценти значення Михайлівського монастиря та собору, як головного осередку Української Православної Церкви, де зараз знаходиться кафедра митрополита Київського і всієї України Блаженнішого Митрополита Епіфанія з багатьма синодальними інституціями. Отець Олександр також згадав, що багато студентів академії допомагали археологам під час здійснення розкопок.
Влада Литовченко поділилася з присутніми напрацюваннями в контексті спільної праці з Михайлівським монастирем у різних аспектах і зокрема щодо втілення ідей нематеріальної культурної спадщини України та презентувала для бібліотеки академії нову книгу.
Головну доповідь мали співавтори Віталій Козюба, якого доповнив Андрій Чекановський.
Доповідь була насичена презентацією великою кількістю ілюстративного матеріалу, зокрема значним масивом знахідок з території Михайлівського монастиря за 1996-1999 роки.
Оскільки співавтори були самі безпосередньо учасниками цих археологічних розкопок, а після впродовж багатьох років опрацьовували знайдені предмети надзвичайно цікаво було почути авторську інтерпретацію та пояснення з повідомленням про час і місце, виробників і замовників визначних пам’яток і місць поховань.
Особливо знаковим у контексті нашого сьогодення було віднайдення козака із повідомленням про те, що він воював на москві та під курськом разом із святим гетьманом Петром Сагайдачним.
Кожен зможе особисто торкнутися минулого та прочитати про знахідки в книзі, яку презентували, як у бібліотеці Київської православної богословської академії, так й Інституту археології.
Підсумував презентацію архієпископ Вишгородський Агапіт, який подякував авторам за працю та згадав про студентське життя, коли на території Михайлівського відувалися розкопки.
Саме студенти тоді були помічниками для археологів і збирали різні предмети в тому числі й залишки людей та складали у відповідному місці. Пізніше всі кістки з християнських поховань у монастирі були з належними молитвами захоронені в крипті Катерининського приділу Золотоверхого собору.
Завершилась презентація спільною молитвою.