Перейти до вмісту
Головна » В Київській Академії відбулася XII МІЖНАРОДНА НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ

В Київській Академії відбулася XII МІЖНАРОДНА НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ

Традиційно вже дванадцятий рік поспіль в Київській православній богословській академії в період святкування на честь архістратига Божого Михаїла, який є не лише покровителем Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря, але й міста Києва, відбулася міжнародна конференція «ПРАВОСЛАВ’Я В УКРАЇНІ»: «До 300-річчя з Дня народження преподобного Паїсія Величковського та Григорія Савича Сковороди».

Співорганізаторами наукового форуму виступили Православна Церква України, Київська православна богословська академія, Національна академія наук України: Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, Міністерство культури України: Національний заповідник «Софія Київська» та Міжнародний інститут афонської спадщини.

З вітальним словом до учасників конференції звернувся Предстоятель Української Православної Церкви, доктор наук із богослів’я, професор Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній, який наголосив на важливості розвитку богословської та церковно-історичної науки особливо зараз у час боротьби за свободу і незалежність українського народу.

З привітаннями також виступали: протоієрей Олександр Трофимлюк, доктор наук з богослів’я, професор, ректор Київської православної богословської академії, голова Управління духовної освіти і богословської науки Православної Церкви України; архімандрит Гавриїл, ігумен Пантократорського монастиря на Святій Горі Афон (переклад – протоієрей Олег КОЖУШНИЙ, кандидат філологічних наук, кандидат наук із богослов’я); Георгій Папакін, доктор історичних наук, директор Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України.

Пленарне засідання розпочалося з ґрунтовної доповіді архієпископа Полтавського і Кременчуцького ФЕДОРА Бубнюка, кандидата наук з богослів’я, голови Синодального управління у справах молоді: «ВСЕПРАВОСЛАВНА ВЕЛИЧ ПОСТАТІ ПРЕПОДОБНОГО ПАЇСІЯ ВЕЛИЧКОВСЬКОГО». На актуальні питання нашого сьогодення доповідали: Галлахер БРЕНДОН, (Ексетер, Велика Британія) професор систематичного та порівняльного богослів’я на кафедрі теології та релігієзнавства Ексетерського університету: «ФУНДАМЕНТАЛІСТСЬКА ІДЕОЛОГІЯ «РУССКОГО МІРА» ЯК ЄРЕТИЧНЕ ВЧЕННЯ ТА ОБҐРУНТУВАННЯ ВІЙНИ РОСІЇ ПРОТИ УКРАЇНИ» (переклад – Віталіна Ткачова, викладач кафедри богослів’я та філологічних дисциплін Київської православної богословської академії); Ганна БРІСКІНА-МЮЛЛЕР, (Галле-на-Заалі, ФРН), доктор богослів’я, науковий співробітник Богословського факультету університету ім. Мартіна Лютера в Галле Віттенберг: «ПОЛТАВЧАНИН У КИЄВІ. КИЇВ У ДОЛІ ПРП. ПАЇСІЯ ВЕЛИЧКОВСЬКОГО – ЗА АВТОБІОГРАФІЄЮ ТА ІНШИМИ ДЖЕРЕЛАМИ»; Петрос ВАСИЛІАДІС, (Салоніки, Греція), доктор теології, почесний професор кафедри богослов’я Університету імені Аристотеля в Салоніках (AUTh), член Афінської академії, президент Центру екуменічних, місіологічних та екологічних досліджень імені митр. Пантелеймона Папагеоргіу (CEMES) та почесний президент Всесвітньої конференції асоціацій богословських інститутів (WOCATI): «ПРАВОСЛАВ’Я В УКРАЇНІ В ЕКУМЕНІЧНІЙ ПЕРСПЕКТИВІ»; Сергій ШУМИЛО, кандидат історичних наук, доктор теології (ThDr.), директор Міжнародного інституту афонської спадщини, науковий співробітник Інституту історії України НАН України, доцент кафедри культурології Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв, заслужений працівник культури України: «ПРП. ПАЇСІЙ ВЕЛИЧКОВСЬКИЙ ТА УКРАЇНСЬКИЙ ІЛЛІНСЬКИЙ СКИТ НА АФОНІ»; Павло ЯМЧУК, кандидат філологічних наук, доктор філософських наук, професор, професор кафедри соціально-гуманітарних і правових дисциплін Уманського національного університету садівництва, академік НАН ВО України: «ГРИГОРІЙ СКОВОРОДА В КОНТЕКСТІ ЕПОХ (КІЛЬКА МІРКУВАНЬ З ПРИВОДУ 300-ЛІТТЯ)».

Вкінці засідання відбулася коротка презентація нових видань професорів академії та запрошених учасників, а також вражаючий особливо для іноземних учасників, виступ хору Київської православної богословської академії під керівництвом Світлани Мельниченко.

Після короткої перерви на обід праця конференції продовжилась у таких секціях: ЖИТТЯ І СПАДЩИНА ПРЕПОДОБНОГО ПАЇСІЯ ВЕЛИЧКОВСЬКОГО ТА ГРИГОРІЯ СКОВОРОДИ (Головуючий Протоієрей Олег КОЖУШНИЙ, кандидат філологічних наук, кандидат наук із богослов’я), БОГОСЛІВ’Я (Головуючі протоієрей Олег МАЛАНЯК, кандидат наук з богослів’я, професор завідувач кафедри богослів’я Київської православної богословської академії та протоієрей Андрій ШИМАНОВИЧ, кандидат філософських наук зі спеціальності «Богослов’я»), ЦЕРКОВНА ІСТОРІЯ (головуючий Дмитро ГОРДІЄНКО, кандидат історичних наук), ДЖЕРЕЛА. ДЖЕРЕЛОЗНАВСТВО (головуючий Олег БАЖАН, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник), православна церква в україні: виклики XXI ст. (головуючі протоієрей Сергій КОЛОТ, кандидат наук із богослів’я, доцент та священник Андрій МАЛАНЯК, аспірант Київської православної богословської академії).

Після засідання секцій відбулось підведення підсумків та урочисте закриття конференції. Незважаючи на складні умови в яких сьогодні перебувають українці, а також науковці з різних наукових інституцій внаслідок російсько-української війни та складнощів із електроенергією і підключенням до Інтернету конференція в Київській православній богословській академії відбулася і сподіваємось найближчим часом побачить світ окреме видання «Православ’я в Україні».