З настанням Великого посту Церква пропонує вірним велике різноманіття особливих молитов і богослужінь, які допомагають відкрити у собі покаянний дух і достойно пройти шлях посту.
З настанням Великого посту Церква пропонує вірним велике різноманіття особливих молитов і богослужінь, які допомагають відкрити у собі покаянний дух і достойно пройти шлях посту. Всі ці твори церковної піснетворчості, молитви і богослужіння здебільшого мають давнє походження і глибоко закорінені в літургійній практиці Церкви. Серед них, однак, є одне богослужіння досить пізнього походження, воно називається Пасія. Слово “Пасія” походить із латинського слова passio, що в перекладі українською мовою означає «страждання», а слов’янською – «страсть»
Західна традиція звершення Пасії була схожою скоріше на театралізоване дійство, під час якого декілька священиків (інколи одягнених у відповідне вбрання) по особах читали уривки зі Страсного євангельського читання. Читання супроводжувалося музикою та співом.
У нашій Церкві це богослужіння з’являється із часу митрополита Київського Петра (Могили) (1596-1647 рр.). Він вважається укладачем цього чинопослідування вже для Православної Церкви. У православному вигляді Пасія являє собою послідовне читання євангельських уривків, що оповідають про останні дні й години земного життя Спасителя.Завершувалася Пасія здебільшого проповіддю.
Твердження, що Пасія є виключно католицьким богослужінням, буде помилковим. У ній немає жодного католицького піснеспіву чи тексту, який би суперечив православній догматиці. Всі піснеспіви взято із Пісної Тріоді та богослужіння Великої П’ятниці. Під час цього богослужіння віруючі закликаються до покаяння у своїх гріхах та ретельного ставлення до духовного життя. Пасія ще раз нагадує людям про головну мету посту – покаяння і відродження свого духовного стану, щоб стати гідними причасниками Світлого Христового Воскресіння.
30 березня 2014 року, у неділю ввечері четвертої седмиці Великого посту, священик Роман Маланяк звершив мале повечір’я з чином Пасії в академічному храмі святого апостола і євангелиста Іоана Богослова.
{gallery}//2014/03/pasia{/gallery}
Прес-служба КПБА