1 вересня 2015 року у Київській православній богословській академії відбулися святкові заходи з нагоди початку нового навчального року. Вже традиційно в цей день до Академії завітав Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Урочистості розпочалися молебнем в академічному храмі святого апостола і євангелиста Іоана Богослова.
1 вересня 2015 року у Київській православній богословській академії відбулися святкові заходи з нагоди початку нового навчального року. Вже традиційно в цей день до Академії завітав Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Урочистості розпочалися молебнем в академічному храмі святого апостола і євангелиста Іоана Богослова.
Святійшому Патріарху співслужили Патріарший намісник, ректор Академії митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній, архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій та єпископ Вишгородський Агапіт, перший проректор КПБА прот. Олександр Трофимлюк та інші викладачі у священному сані.
Святійший Патріарх виголосив повчальне слово:
“Ваші преосвященства, всечесні отці, шановні студенти!
Вітаю всіх вас із початком нового навчального року, а тих, хто поступив на перший курс Академії вітаю із прийняттям вас у цей вищий навчальний духовний заклад.
Сьогодні починається навчальний рік і в школах, і у вищих світських навчальних закладах. Яка різниця між тими – світськими навчальними закладами і цим – духовним закладом і взагалі духовними закладами? Різниця та, що там готують людей до земного життя, а тут будуть готувати вас як пастирів до життя вічного. Там тимчасове, а тут – вічне. Там істина, яку відкриває людина, а тут істина, яку відкриває Бог. Там помилки, а тут справжня істина. І тому ви повинні цінувати, що Бог обрав вас на таке служіння. Не всі ви це усвідомлюєте. Але треба усвідомлювати до чого покликав Вас Господь наш Ісус Христос. Тому вам треба Божественне одкровення, Божественну істину сприймати не тільки розумом, а сприймати серцем. Для того щоб цю істину проповідувати іншим треба самим бути переконаним в правдивості цього вчення. А переконаною людина може бути тоді, коли вона відчуває це вчення не тільки розумом, а всією своєю істотою.
В яких умовах людина може відчувати Божественну істину в своєму серці, в своїй душі? Тільки тоді, коли благодать Божа знаходиться в цій людині. Ви скажете, що благодать Божа знаходиться в кожному християнину. Так, якщо цей християнин живе за Заповідями Божими. Тоді благодать Божа перебуває у цій людині, а коли ця людина грішна і не виконує Заповіді Божі, то благодать відступає і на досвіді людина не відчуває всю ту милість, благість і любов Божу до кожного із нас. А для того, щоб благодать Божа знаходилася в наших серцях треба себе спонукати. До чого? До боротьби з гріхом. Бо спокуси приходять від диявола, приходять від нашої плоті і приходять від цього світу і тому треба боротися із цими спокусами, які виходять із цих трьох джерел. Як боротися? Треба спонукати себе, тобто мати сильну волю для того, щоб відхилити ту чи іншу спокусу. А для того, щоб мати сильну волю треба починати з невеликого – зі звичайної дисципліни. Як добра дитина виховується в сім’ї тільки тоді, коли вона слухає батьків і виконує волю батьків, так і ви якщо будете виконувати вимоги, тобто дисципліну Академії, то ви будете укріпляти свою волю. А коли ви матимете сильну волю, то ви зможете подолати спокуси. А якщо подолаєте спокуси, то очистите своє серце, а в очищене серце увійде Премудрість Божа – благодать, яка допоможе вам і не тільки вам, а всім нам йти тим правдивим християнським шляхом до вічного, а не до тимчасового, бо ми вічне поки що живучи на землі не цінуємо. Думаємо, що земне буде вічним, але смерть каже – ні, не будете вічними на землі, але Бог створив людину безсмертною душею і тому у вічність ми увійдемо.
Тому помишляючи завжди про наше вічне покликання і вічне життя будемо готуватися до нього тут на землі, і не тільки самі, а ви хочете бути пастирями Церкви, тобто вести й інших дорогою спасіння, дорогою вічного життя. Тому нехай Господь Бог просвічує ваш розум, як ми просили сьогодні під час молитви, дає вам силу йти прямим шляхом до служіння Церкві, до служіння народу і для свого спасіння. Богу нашому слава на віки віків.”
Також Патріарх Філарет благословив викладачів, аспірантів та студентів Академії на навчання, окроплюючи їх святою водою.
Після богослужіння урочистості продовжились в актовій залі, де вступне слово виголосив ректор КПБА митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній:
“Ваша Святосте, преосвященні владики, високоповажний професорсько-викладацький колективе, дорогі аспіранти та студенти!
Вітаю усіх з початком нового 2015 / 2016 навчального року!
Цей рік – знаковий, адже Київська православна богословська академія як спадкоємиця і продовжувач традицій Києво-Могилянської академії відзначає своє 400-річчя.
Як відомо, наша академія пройшла відповідну процедуру і отримала ліцензію на надання освітніх послуг з підготовки фахівців за спеціальністю богослів’я за першим (бакалаврським) і другим (магістерським) рівнями вищої освіти загальним обсягом 155 осіб щороку, з яких 50 – бакалаври денної форми навчання, 50 – бакалаври заочної форми навчання, 30 – магістри денної форми навчання, 25 – магістри заочної форми навчання.
Проте на цьому ми не зупиняємося, а ставимо перед собою на цей рік амбітні плани: попереду процедура акредитації спеціальності богослів’я, відкриття в системі Міністерства освіти і науки України аспірантури й докторантури для підготовки фахівців вищої кваліфікації за третім (а в той же час першим освітньо-науковим) рівнем вищої освіти, утворення спеціалізованої вченої ради для проведення захистів та присудження наукових ступенів доктора філософії та доктора наук за спеціальністю богослів’я, внесення наукового богословсько-історичного збірника «Труди Київської Духовної Академії» до переліку наукових фахових видань України, де можуть публікуватися результати наукових досліджень у галузі богослів’я.
Усе це розкриває перед Київською православною богословською академією нові горизонти й можливості, тільки б скористатися ними і самореалізуватися, знайти чи, точніше, посісти належне місце в системі богословської освіти й науки.
Крім того, стараннями адміністрації Київської православної богословської академії, розроблено й схвалено 19 серпня 2015 року Постанову Кабінету Міністрів України «Про державне визнання документів про вищу духовну освіту, наукові ступені та вчені звання, виданих вищими духовними навчальними закладами». Залишилося погодити певні процедурні питання й запустити механізм державного визнання відповідних документів, які були видані вищими духовними навчальними закладами.
Ми повинні бути свідомі того, що все це вимагає відповідального ставлення до своїх обов’язків передовсім професорсько-викладацького колективу, а разом з тим і студентів.
Спільними зусиллями і стараннями усіх нас маємо підтвердити й довести спроможність Київської православної богословської академії працювати й функціонувати в системі вищої освіти України. Водночас не погашати духу вищого духовного навчального закладу, що покликаний готувати пастирів Церкви Христової.
Цього року Київська православна богословська академія як перший в Україні ліцензований вищий самоврядний духовний навчальний заклад здійснювала набір студентів до бакалаврату і магістратури в системі вищої освіти України на рівних умовах з усіма навчальними закладами. Так, на підставі рішень приймальної комісії та відповідних наказів за напрямом підготовки (спеціальністю) богослів’я студентами 1 курсу денної форми навчання стали 35 студентів, заочної – 19, а студентами 5 курсу – відповідно 19 і 18 студентів.
Попереду є ще над чим працювати. Отож бажаю Божого благословення і натхнення благодаті Святого Духа усім нам на науково-навчальному шляху до пізнання Бога і спасіння власної душі!”
Перший проректор прот. Олександр Трофимлюк ознайомив присутніх із проведеною вступною кампанією та кількісним складом КПБА.
З вітальними словами до присутніх також звернулися, архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій та протоієрей Костянтин Лозінський.
На завершення урочистого акту зі словами сповненими батьківською любов’ю і духовними настановами до всіх присутніх звернувся Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.
Після завершення урочистостей студенти провели перші лекції зі своїми наставниками.
{gallery}/2015/09/1veresnya{/gallery}
Прес-служба КПБА
за матеріалами Церква.info