Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору-геноциду 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років. У 2024-му День пам’яті жертв голодоморів припадає на 23 листопада і в цей день брати-семінаристи з Київської православної богословської академії долучились до загальнонаціональної хвилини мовчання о 16:00 в пам’ять про мільйони людських життів, які Україна втратила через масові штучні голоди.
Із настанням темряви семінаристи КПБА поклали лампади до Пам’ятного знаку жертвам Голодомору 1932-1933 років на Михайлівській площі в Києві біля муру Михайлівського Золотоверхого монастиря. Потім у вікнах гуртожитку столичної духовної академії були запалені лампади та свічки як знак співучасті у Всеукраїнській акції “Запали свічку” із мільйонами українців по всьому світу.
Не будемо забувати, що цього року ми втретє вшановуватимемо жертв комуністичного геноциду в умовах повномасштабної геноцидної війни Росії проти України. Трагічні події, які ми переживаємо, засвідчують: жива пам’ять надзвичайно важлива; ті, хто чинить злочини проти людства, мають бути засуджені світовою спільнотою, а жертви – гідно вшановані.
Довідка. «Запали свічку» – загальнонаціонально-міжнародна акція, яка відбувається щорічно у День пам’яті жертв Голодомору в четверту суботу листопада. Традиційно о 16:00 пам’ять загиблих під час геноциду українського народу вшановують хвилиною мовчання та встановлюють запалену свічку на підвіконня як в Україні, так і в багатьох країнах світу. У багатьох містах та населених пунктах на головних майданах у цей час теж запалюють свічки. Ввести традицію запалювати свічку запропонував американський та український історик, дослідник Голодомору в Україні Джеймс Мейс у 2003 році. Акція «Запали свічку пам’яті» покликана відтворити ту ж саму дію. Під час акції Свіча пам’яті запалюється о 16:00 у День пам’яті жертв Голодомору, що вшановується у четверту (останню) суботу листопада. Символізм полягає у тому, що це – час переважно збігається з вечором останнього дня осені, після якого наступає Ніч і Зима. Акція «Запали свічку» повинна нагадувати всім українцям як важко було пережити жертвам Голодомору голодні й холодні зимові ночі 1933 року.