6 жовтня 2023 року розпочався офіційний візит делегації Київської православної богословської академії до закладів вищої богословської освіти та святинь Криту (Греція).
Делегацію очолив ректор КПБА, голова Управління духовної освіти і богословської науки та Синодальної календарної комісії Православної Церкви України, доктор наук із богослів’я, професор протоієрей Олександр Трофимлюк.
До складу делегації також увійшли проректор із наукової роботи КПБА, доктор наук із богослів’я, професор протоієрей Віталій Клос, член Ліги випускників КПБА протоієрей Ігор Янчук, члени Наглядової ради КПБА – голова ГО «Асоціація волонтерських команд України» Богдан Колодій та благодійник Максим Макеєв, перекладач Василь Прус.
У перший день візиту члени офіційної делегації КПБА відвідали Православну академію Криту, де були прийняті її Генеральним директором – доктором Константіносом Зорбасом. Тут гості з України насамперед ознайомилися з історією та сучасним станом академії.
Як відомо, Православна академія Криту (Ορθόδοξος Ακαδημία Κρήτης) – заклад освіти у статусі наукової установи Критської Православної Церкви у складі Константинопольського Патріархату.
Академія заснована у 1968 році піклуванням митрополита Кісамського та Селінського Іринея. Навчальний рік проходить із вересня до травня. Навчається близько 300 учнів. З 2019 року академія – офіційно визнаний державою дослідницький центр. У ній ведеться наукова робота в галузі богослівʼя та навколишнього середовища.
Православна академія Криту розташована на західному березі затоки Ханья, приблизно в 1 км на північ від селища Колимварі.
Урочисте відкриття академії відбулося 13 жовтня 1968 року у присутності представників усіх Православних Церков, численних християнських організацій, грецьких університетів країни та великої кількості місцевих жителів. 12 листопада 1995 року Вселенський Патріарх Варфоломій відкрив другу будівлю, завдяки якій академія стала одним із найсучасніших конференц-інститутів у Греції. У цьому будинку розташовані два основних конференц-зали місткістю 600/400 осіб. Великий конференц-зал має 4 кабіни перекладачів.
При інституті теології та екології академії з 2008 р. діє Музей критських трав. Основу експозиції музею склав гербарій (понад 6000 трав), подарований академії 2003 р. французьким професором ботаніки Жаком Заффраном. У Православній академії Криту також зібрана велика колекція книг із соціальних наук та богосліʼя. Бібліотека відкрита для широкого загалу і постійно поповнюється. Наразі вона включає понад 80 000 найменувань.
У червні – липні 2016 року на території Критської духовної академії пройшов Святий і великий собор Православної Церкви (Всеправославний собор).
У ході кількагодинної зустрічі сторони обговорили можливі шляхи співпраці.
Окрім того, цього ж дня делегація зустрілася з протопресвітером Димитрієм Катсаносом, президентом Ради християнських церков у Баден-Вюртенберзі (ФРН). Отець Димитрій розповів присутнім про діяльність богословських факультетів у Німеччині та соціальну роботу, яку звершує його парафія.