Перейти до вмісту
Головна » «Повернення культурних цінностей в Україну – державна справа»

«Повернення культурних цінностей в Україну – державна справа»

Конференція з такою назвою відбулася 1 липня 2016 року в Національному музеї історії України (вул. Володимирська 2).

Конференція з такою назвою відбулася 1 липня 2016 року в Національному музеї історії України (вул. Володимирська 2).Співорганізатором заходи виступила Національна академія мистецтв України. На пленарному засіданні слово мали президент Національної академії мистецтв України А. В. Чебикін, директор Національного музею історії України Т. В. Сосновська, ректор Полтавського університету економіки та торгівлі, доктор історичних наук, професор О. О. Нестуля, доктор історичних наук С. І. Білокінь, доктор мистецтвознавства, професор О. К. Федорук, генеральний директор Державного підприємства Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький арсенал» Н.П. Заболотна, генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Возницького Л. Б. Возницька тощо.
З благословення ректора Київської православної богословської академії Патріаршого намісника митрополита Переяслав-Хмельницького і Білоцерківського Епіфанія участь у роботі конференції взяв проректор з наукової роботи протоієрей Віталій Клос, який на початку заходу прочитав молитву та виступив із словами вітання подарувавши Національному музею історії України свою монографію про Свято-Михайлівський Золотоверхий монастир в якій також висвітлююся питання вивезення церковних цінностей, зокрема Золотоверхої святині, в Росію. Це не тільки відома всім мозаїка святого Димитрія Солунського, що експонується в Третьяковській галереї в Москві, але й багато інших викопних та мистецьких раритетів українського народу.
Як зазначив О. Нестуля, питання повернення культурних цінностей в Україну піднімалися ще при створенні у 1917 р. Української Центральної Ради, коли ще навіть не було держави, як такої. Не випадково з утворенням незалежної Української держави запрацювала комісія, яка займалася питаннями повернення культурних цінностей. При попередньому президенті, який ганебно втік з України, вирішили, що така комісія при Кабінеті міністрів України не потрібна й її ліквідували. Комісію очолював О. К. Федорук, який виступив не тільки модератором конференції, але у своїй доповіді окреслив важливі аспекти розуміння цих проблем в наш час.
Сьогодні коли триває війна на Сході України питання повернення культурних пам’яток є не тільки актуальним, але й нагальним, бо як зазначив один із учасників конференції, якби наші люди, а зокрема молодь, знали свою історію, цінували власну спадщину та усвідомлювали хто вони, то на Сході України не було б розрухи.
Важливість повернення або хоча б дослідження та відтворення в копіях, систематизацію та публікацію визначних українських пам’яток потрібно проводити на державному рівні з залученням великого кола науковців, музейних працівників, мистецтвознавців та всіх небайдужих людей, хто б зміг долучитися до цієї справи не тільки в Україні, але перш за все в тих країнах, де сьогодні перебувають в різних музейних й архівних установах значні раритети українського народу.

прот. Віталій Клос