Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній 1 вересня 2021 року очолив молебень з нагоди початку нового навчального року в Київській православній богословській академії. Разом із Предстоятелем Православної Церкви України в академічному храмі святого апостола і євангелиста Іоана Богослова молилися ректор професор протоієрей Олександр Трофимлюк, викладачі й студенти академії. Після молебня Митрополит Київський і всієї України Епіфаній звернувся до присутніх зі словом настанови, а потім благословив викладачів і студентів на початок навчального року.
Після завершення молебня в храмі, професорсько-викладацький склад та студенти зробили спільну світлину.
Після богослужіння урочистості продовжились в актовій залі, де вступне слово виголосив ректор КПБА професор протоієрей Олександр Трофимлюк:
«Ваше Блаженство! Високоповажні науково-педагогічні працівники! Шановні студенти!
Традиційно в Україні щороку 1 вересня загалом у закладах освіти, зокрема і в закладах вищої духовної освіти, розпочинається новий навчальний рік. Цьому передує вступна кампанія, під час якої родину нашої духовної школи поповнили нові студенти, аспіранти, слухачі.
Так, цьогоріч до Київської православної богословської академії загалом було подано 104 заяви, з них до бакалаврату – 72, до магістратури – 28, до аспірантури – 4. За результатом проходження вступних випробувань, конкурсного відбору зараховано і розпочинають навчання на бакалаврському, магістерському, освітньо-науковому рівнях 85 студентів і аспірантів та на регентському відділенні – 10 слухачів.
Загалом цей новий навчальний рік ми розпочинаємо з такою кількістю здобувачів вищої освіти на денній формі навчання: бакалаврату – 102 особи, магістратури – 22 особи, аспірантури – 5 осіб; на заочній формі навчання: бакалаврату – 102 особи, магістратури – 30 осіб, аспірантури – 4 особи; на вечірній формі навчання на регентському відділенні – 26 осіб. Загальна кількість здобувачів вищої освіти в Київській православній богословській академії становить 290 осіб.
Освітньо-виховний процес забезпечують 43 викладачі, з них 9 із науковим ступенем доктора наук, 29 із науковим ступенем кандидата наук, 11 із ученим званням професора, 15 із ученим званням доцента. Цьогоріч наукова родина академії поповнилася такими новими науково-педагогічними працівниками: доктор церковної історії, доцент ієромонах Тимофій (Ясеницький), кандидат наук із богослів’я, священник Сергій Бережной, кандидат філософських наук зі спеціальності богослів’я священник Михайло Альмес та знову в академії читатиме лекції кандидат мистецтвознавства, професор Мстислав Сергійович Юрченко.
Цей навчальний рік знову доводиться розпочинати в умовах певних обмежень, спричинених коронавірусною хворобою. Це позначається і на тому, що не можна повноцінно втілювати академічну мобільність, безпосереднє спілкування, участь у наукових заходах як в Україні, так і за її межами. Але це з іншого боку відкриває ширші можливості для спілкування і взаємодії між науково-педагогічними працівниками і здобувачами вищої освіти технічними засобами з використанням мережі Інтернет, віддаленого зв’язку, різних освітніх платформ.
У канікулярний період була оновлена матеріально технічна база. Так, завдяки фінансовій підтримці, яку ми відчуваємо постійно, з боку Блаженнішого Митрополита Епіфанія було відреставровано фасад навчального корпусу, актову залу, залу засідань вченої ради, деякі аудиторії на першому поверсі, коридори тощо. Отже створено зручні матеріально-технічні умови для того, щоб зі всіма зручностями здобувати богословські знання.
Хочеться подякувати батькам, які виростили й виховали наших абітурієнтів, а на сьогодні вже студентів, подякувати абітурієнтам, які серед великої кількості закладів вищої освіти, серед багатьох спеціальностей обрали саме спеціальність «Богослів’я» і саме в нашій Київській православній богословській академії як провідному закладі вищої духовної освіти. Хотілося б наголосити, що завдяки старанням Блаженнішого Митрополита Епіфанія навчання, проживання і харчування в нашій академії для студентів безкоштовне.
Про це я згадував наприкінці минулого навчального року, але зараз хотів би повторити те, що наша академія вперше в Україні серед духовних навчальних закладів пройшла процедуру акредитації власне освітніх програм на бакалаврському і магістерському рівнях. Ми отримали сертифікати про акредитацію терміном на 5 років. Студенти 2, 3, 4 курсу бакалаврату та 2 курсу магістратури продовжуватимуть навчання за попередніми програмами, а студенти перших курсів розпочинатимуть навчання за новими освітніми акредитованими програмами, які були значною мірою вдосконалені. Студенти мають можливість набувати загальних компетентостей, набувати спеціальних компетентостей у галузі богослів’я, здобувати окремі компетентості для пастирського служіння, також мають право обирати вибіркові освітні компоненти, набувати додаткових компетентостей у мовно-культурному, історичному та інших блоках, мають можливість проходити практики богослужбову, проповідницьку, та за відповідним вибором – педагогічну практику або практику соціального служіння.
Освітній процес у закладах вищої духовної освіти – це не лише навчання, а й виховання. Передовсім цьому сприяє участь у богослужінні, ранковій та вечірній молитві, виконання послухів, дотримання внутрішнього розпорядку духовної школи, адже всі ці, здавалося б, зовнішні обмеження насправді людину дисциплінують, допомагають їй бути зібраною, системною, вміти керувати своїм часом, раціонально його використовувати для власного духовного зростання.
Студенти мають можливість користуватися спортивною кімнатою, задовольняти свої культурні потреби, відвідуючи музеї, театри, беручи участь в інших заходах, допомагати Церкві звершувати благодійну діяльність.
Як і кожен навчальний заклад, новий навчальний рік ми починаємо з певними планами і мріями. У цьому навчальному році ми маємо продовжувати і розвивати те, що здобули у попередні роки, а також не зупинятися на досягнутому. Потрібно підвищувати кваліфікацію і свій професійний рівень науково-педагогічним працівникам, оновлювати робочі навчальні програми, силабуси освітніх дисциплін, публікувати наукові статті, зокрема в наших «Трудах Київської Духовної Академії», в інших міжнародних наукових фахових виданнях, брати участь у наукових заходах, здійснювати іншу професійну діяльність. Студентів закликаємо сумлінно вчитися, духовно зростати, належно виконувати свої обов’язки, адже ви – майбутнє українського православ’я.
На завершення свого виступу хотілося б ще раз усіх привітати з початком нового 2021 / 2022 навчального року, подякувати Богу, що ми маємо можливість здобувати вищу богословську освіту в незалежній Українській державі, яка цьогоріч святкує 30-літній ювілей з часу свого відновлення, у визнаній автокефальній Православній Церкві України, в якій нещодавно з історичним візитом перебував Всесвятіший Патріарх Варфоломій, зокрема і в цих стінах. Бажаю усім натхнення благодаті Святого Духа, Божої допомоги, здійснити заплановане, достойно і гідно виконувати свої обов’язки як викладачам, так і студентам, – першим ділитися власними знаннями і досвідом, іншим переймати ці знання, засвоювати їх, втілювати на практиці, все робити на славу Божу, користь нашій Церкві і спасіння власної душі.
Тож у добру путь! Слава Ісусу Христу!»
Після промови ректора КПБА, доктор церковно-історичних наук, доктор історичних наук професор Ірина Миколаївна Преловська виступила з доповіддю «100 років невивчених уроків УАПЦ» (До 100-ліття відкриття Першого Всеукраїнського Православного Собору УАПЦ у кафедральному Софійському соборі 14 – 30 жовтня 1921 року).
Також з вітальним словом до присутніх звернувся доцент протоієрей Михаїл Лесюк, який побажав студентам жаги до навчання, завзятості та старанності: «…не забувайте, що від ваших досягнень залежать досягнення і розвиток нашої помісної Української Православної Церкви»
На завершення урочистого акту Предстоятель Православної Церкви України Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній звернувся до студентів із настановчим словом:
«Дорогі першокурсники! Ваше навчання триватиме не чотири, шість чи навіть вісім років, які ви проведете у стінах навчального закладу, аби вийти дипломованими богословами. Саме ваше життя – це школа, це постійне зростання та самовдосконалення.
Я теж колись був студентом і вперше переступав поріг Київської православної богословської академії. І роки потому можу засвідчити, що маючи добру, непохитну основу, яку здобув у цьому навчальному закладі, продовжую осягати нові горизонти.
Зараз закладається фундамент, на якому в майбутньому ви будуватимете власний життєвий дім. І якщо ви не візьмете цього міцного каменю, цієї надійної основи, то коли здіймуться вітри, такий будинок не встоїть. Будуйте на міцній основі, поглинайте усе добре, що дається вам, здобувайте той багаж знань, який у майбутньому використовуватимете у своєму священничому служінні».
Після завершення урочистостей студенти розійшлися по своїх аудиторіях, де з ними наставники курсів провели настановчі лекції.
Фото: Макар Дадак
Пресслужба КПБА