Київська православна богословська академія

Актовий день Київської Православної Богословської Академії

Проведення Актового дня вищого учбового закладу – одна зі старовинних та поважних традицій в історії вітчизняної освіти. Актами, або актовими днями, в духовних навчальних закладах називаються урочисті збори студентів, батьків і викладачів, на яких адміністрація повідомляє про успіхи вихованців, проводить нагородження, дає повчання на майбутнє.

Актовий день 2007 навчального року є ювілейним у житті столичної духовної школи, – ось уже 15 років поспіль Українська Православна Церква Київського Патріархату готує тут священнослужителів, працівників синодальних та єпархіальних управлінь і місій.

Святкування Актового дня почалося Всенічним бдінням, яке було звершено в академічному храмі 8 жовтня Високопреосвященнійшим Архиєпископом Переяслав-Хмельницьким Димитрієм, Ректором КПБА, у співслужінні проректора з навчальної роботи прот. Ярослава Романчука, проректора з виховної роботи прот. В'ячеслава Стрельцова, інспектора свящ. Олександра Трофимлюка та духовенства храму.

Наступного дня, 9 жовтня Святійшим Патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом, у співслужінні Архиєпископа Переяслав-Хмельницького Димитрія та професорсько-викладацької корпорації Київської Духовної школи була відправлена Божественна літургія. Після заамвонної молитви Святійший Владика звернувся до віруючих словами привітання, у яких, зокрема, зазначив, що Священне Передання залишило на чотири Євангелія – від Матфея, Марка, Луки та Іоана. Але Євангеліє від Іоана особливо виділяється з-поміж інших трьох. У цьому Євангелії найкраще розкривається догмат Єдинства і Троїчності Бога; це Євангеліє найчастіше наголошує на тому, що Бог є любов.

Ми пізнаємо Бога розумом, коли вивчаємо Священне Писання, твори святих Отців. Проте є й інший шлях – пізнання Бога серцем через любов. Цим шляхом йшли святі подвижники. Вони, не знаючи творів святих Отців, вчили так само як і останні. Вони пізнавали Божественне Одкровення завдяки дії Святого Духа, Якого стяжали. Святий апостол і євангелист Іоан Богослов вчить, що дорогою любові слід йти до вічного життя. Віруюча людина, яка полюбить ближніх, здатна любити Бога.

Наостанок, Святійший Патріарх, звертаючись до студентів Київської Православної Богословської Академії, підкреслив, що справжніми пастирями можна стати тільки тоді, коли у серцях палає любов.

Після архипастирської проповіді відбувся хресний хід навколо храму з молебнем святому апостолу і євангелисту Іоану Богослову.

Далі святкування перенеслось в актову залу – тут був здійснений річний Акт під головуванням Предстоятеля Української Православної Церкви Київського Патріархату.

Відкрив урочисте засідання Високопреосвященнійший Архиєпископ Переяслав-Хмельницький Димитрій, який у вступному слові привітав професорів, викладачів і студентів Академії із 15 річницею з дня відродження Київських духовних шкіл та подякував Святійшому Патріарху за постійну турботу про Академію.

Як гартувалася духовна освіта розповів присутнім викладач КПБА архимандрит Євстратій (Зоря). Доповідач звернув увагу на значну роль блаженної пам’яті Високопреосвященнійшого Митрополита Даниїла у налагодженні навчального процесу Київських духовних академії і семінарії. Неперевершеною є праця і нинішнього ректора – Архиєпископа Димитрія, оскільки він є натхненником та звершителем реформи духовної освіти, яка не проводилась ще з ХІХ ст.

Протоієрей Олег Маланяк згадав важкі часи відродження столичного духовного начального закладу. У ті часи важко було навіть сподіватися на таке покращення умов, якими володіє зараз Академія.

Професор Дмитро Власович Степовик закликав присутніх до якнайглибшого здобуття знань, читання книг та невтомної праці над собою.

За вклад у розвиток духовної освіти Патріаршими грамотами було нагороджено професорсько-викладацький склад Академії.

Меценат школи Великий пріор Ордену святого Станіслава в Україні Павло Іванович В’ялов вручив 15 стипендій імені митрополита Даниїла кращим студентам КПБА.

Далі до присутніх звернувся Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Його Святість вказав на те, що 15 років – досить короткий проміжок часу, але за цей час Академія пройшла час випробування, піднялась. Київська Православна Богословська Академія сьогодні за рівнем освіти є найкращим духовним навчальним закладом, на який рівняються інші. У цьому заслуга як першого її ректора, архимандрита (а згодом митрополита) Даниїла, так і другого, архиєпископа Димитрія. Завдяки їх праці освіта у ввірених їм школах піднялась на новий щабель. Зовнішньою ознакою цього є зміст науково-пізнавальних робіт студентів, статті та монографії викладачів. Святійший Владика закликав присутніх не зупинятися на досягнутому, бо хто зупиняється – той відстає.

Після закінчення офіційної частини учасникам торжеств був запропонований концерт академічного хору під керівництвом старшого регента Олександра Бондаренка та викладача, кандидата богословських наук Петра Бойка, а також ансамблю грузинської народної пісні під керівництвом студента ІІІ курсу Київської Духовної Академії Лашхіа Романа.

Завершились урочистості святковим обідом.

свящ. Олександр Трофимлюк ,
зав. кафедрою Літургіки КПБА

© Київська православна богословська академія: офіційний сайт провідного закладу вищої духовної освіти України