Київська православна богословська академія

Делегація КПБА прибула на Святу Гору Афон.

Делегація Київської православної богословської академії на чолі з ректором професором протоієреєм Олександром Трофимлюком прибула 13 травня 2023 року на Святу Гору Афон.


Афо́н або А́тос (грец. Άθως), також має назву Свята Гора (грец. Άγιον Όρος) – найбільший у світі осередок православного чернецтва на півострові Айон-Орос, в області Центральна Македонія, на північно-східному узбережжі Греції, між затоками Айон-Орос (Сінгітікос) та Ієрісос (Акантіос) Егейського моря. У системі адміністративних районів Греції має назву Автономна чернеча держава Святої Гори (грец. Αυτόνομη Μοναστική Πολιτεία Αγίου Όρους). Адміністративний центр автономії — місто Каріес. Афон складає спільноту із 20 православних монастирів під прямою юрисдикцією Вселенського Константинопольського Патріархату.


Тісні й плідні відносини України з Афоном склалися від часів рівноапостольного князя Володимира. Так, у монастирі Есфігмен наприкінці Х ст. був пострижений у ченці майбутній великий преподобний Антоній – засновник Києво-Печерського монастиря та родоначальник усього руського чернецтва. Перший Руський монастир на Афоні був також заснований за часів князя Володимира та названий на честь Богородиці Ксилургу. Ним ченці Київської Русі володіли до 1169. До того часу кількість руських мешканців Афона так зросла, що вони звернулись через свого ігумена Лаврентія до Священного Кіноту Святої Гори з проханням надати їм один з Великих афонських монастирів. Прохання руських ченців було задоволено, їм передали древню обитель святого Пантелеймона, відому потім під назвами «монастир руських», «кіновій Каллімахідів» або просто «Русик» («Руський»). Також у їхньому володінні був залишений і монастир Ксилургу, але як приписний. Та цей монастир швидко втратив свій український характер.


На Афонській горі тривалий час жив Іван Вишенський (кінець XVI — початок XVII століть). У XVIII ст. на землях Пантократового монастиря постає суто український Скит святого пророка Іллі, або так званий Іллінський козацький чи запорізький. Цей скит заснований ієромонахом Паїсієм Величковським (1722– 1794), уродженцем Полтави. До Паїсія почали сходитися ченці, переважно українці. Тут великий старець Паїсій переклав з грецької «Добротолюбіє» та твори засновників християнської аскези. У 1747 році колишній бунчуковий товариш Григорій Голубенко заснував на Афоні скит Чорний Вир.


Паломницька подорож на Святу Гору Афон триватиме до 16 травня 2023 року.


Як повідомлялося, з метою розвитку міжнародної співпраці у галузі освіти та науки 9 травня 2023 року розпочався офіційний візит делегації Київської православної богословської академії на чолі з її ректором, головою Управління духовної освіти і богословської науки та Синодальної календарної комісії Православної Церкви України, доктором наук із богослів’я, професором протоієреєм Олександром Трофимлюком до закладів вищої богословської освіти та святинь Греції.


До складу делегації також увійшли голова Синодального управління у справах молоді Православної Церкви України, член Президії Ліги випускників КПБА, кандидат наук із богослівʼя, митрополит Полтавський та Кременчуцький Федір (Бубнюк), проректор із наукової роботи КПБА, доктор наук із богослів’я, професор протоієрей Віталій Клос, настоятель храму на честь святителя Миколая Чудотворця міста Боярка протоієрей Василь Лило, голова ГС «Асоціація волонтерських команд України» Богдан Колодій, благодійники Євген та Олександр Суслови, Максим Макеєв. Делегацію супроводжує консул України в Салоніках Олександр Сосонюк.