Київська православна богословська академія

Предстоятель очолив урочистості з нагоди початку нового навчального року в КПБА

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній 29 серпня 2022 року очолив молебень з нагоди початку нового навчального року в Київській православній богословській академії.

Разом із Предстоятелем автокефальної Української Православної Церкви в академічному храмі святого апостола і євангелиста Іоана Богослова молилися архієпископ Вишгородський Агапіт, єпископ Бориспільський Антоній, ректор КПБА протоієрей Олександр Трофимлюк та викладачі й студенти академії.

Наприкінці відправи Його Блаженство виголосив першосвятительське слово:

Преосвященні владики, отче ректоре, шановні професори та викладачі, студенти та гості! Дорогі брати і сестри! Слава Ісусу Христу!

Сьогодні з молитви, з прохання про Боже благословення на працю, ми розпочинаємо новий навчальний рік нашої Академії. За понад тридцять років, що минули від часу її відродження, наша духовна школа стикалася з багатьма викликами. Однак ніхто не міг передбачити, що нам доведеться організовувати навчання і працю академії в умовах війни. Ми вдячні Богові та нашим мужнім воїнам-захисникам за збереження Києва від російської окупації. Завдяки цьому ми можемо розпочати новий навчальний рік в наших рідних стінах. Однак усі ми, а особливо ви, дорогі студенти, маємо не забувати, що кожен день цього року має дуже дорогу ціну – ціну крові та життів, які віддають на фронті наші захисники заради того, щоби Україна мала сьогодення і майбутнє.

Цей день є також Днем пам’яті, коли ми вшановуємо воїнів, полеглих у війні проти російського агресора. Про них нагадує нам Стіна пам’яті. Вони віддали життя, щоби захистити український народ і наше майбутнє від тих злих задумів поневолення і деукраїнізації України, які ворог приготував для нас. Які це задуми – ми добре бачимо на прикладі тих звірств, що чинили загарбники на тимчасово окупованих територіях України і продовжують чинити. Серед жертв російської агресії є і наші викладачі та випускники. В Бучі було вбито окупантами нашого багатолітнього колегу Олександра Івановича Кислюка. Виконуючи свої пастирські обов’язки загинули випускники нашої Академії, мої однокурсники ігумен Платон (Моргунов), священники Максим Козачина та Ростислав Дударенко, а також наш випускник воїн Олександр Цикун. Пропоную вшанувати їхню пам’ять і пам’ять всіх, хто загинув у боротьбі за свободу і незалежність України, всіх невинних жертв російської агресії. Проспіваємо їм «Вічну пам’ять»!

В умовах війни з особливою гостротою виявилася потреба і самої нашої Церкви, і суспільства в освічених, сучасних, відповідальних пастирях – патріотах України. Капеланське служіння, без якого вже не можна уявити собі нову українську армію, та гуманітарна праця у найширшому значенні цього слова – моральна, духовна і матеріальна допомога тим, хто страждає від війни – стали щоденною справою практично для кожного з наших священників. На фронті і в тилу, на вільній Україні чи в умовах тимчасової окупації – всюди є особлива потреба в духовній праці та запит на молитву і різноманітну підтримку. Ми не знаємо, коли саме завершиться війна. Але ми віримо, що з Божою допомогою вона завершиться перемогою України. Наше спільне завдання – молитвою і працею наближати цей день, виконуючи свої обов’язки та наше покликання гідно.

Ви, шановні студенти, завершивши навчання, будете виконувати своє служіння вже в умовах нової України, яка потребуватиме зцілення від ран війни. Ран не лише матеріальних, але також і духовних. До вас звертатимуться за підтримкою і розрадою, за втіхою і надією. Тож здобувайте знання і досвід, примножуйте свій богословський скарб і практичні навички для того, щоби мати здатність гідно відповідати на виклики сьогодення.

Рік, який ми розпочинаємо, безперечно буде складним. Для того, щоби забезпечити працю Академії, забезпечити ваші потреби, Київській Митрополії доводиться вкладати значні ресурси тоді, коли можливості для всіх різко скоротилися. Але ми зробимо все, що від нас залежить, щоби і цей навчальний рік Академія пройшла гідно.

Водночас звертаюся до вас – до студентів та викладацької корпорації – з проханням і закликом відповідально поставитися до викликів, які є перед нами, розуміючи, що Церква і наш побожний народ покладають на Академію великі сподівання. Окрім навчальної та практичної підготовки майбутніх пастирів Київська Академія завжди була і надалі має бути центром розвитку богословської та церковної науки. Виклики агресивного секуляризму, занепаду суспільної моралі, поширення антихристиянських та протиприродних ідеологій – все це потребує гідної богословської та інтелектуальної відповіді. Нам і надалі слід відкривати правдиву історію Церкви та України, розвінчувати російські міфи, що створювалися і нав’язувалися століттями. Адже саме ідеологія та міфологія «русского міра», спотворення на догоду імперським маренням Москви як богослів’я, так і практики церковного життя – все це є частиною гібридної війни, яку зло і омана ведуть проти істини та свободи. Тож бажаю успіху професорсько-викладацькій корпорації та вам, нашим студентам, на цьому фронті богословської і наукової боротьби з агресією «русского міра» та іншими викликами сучасності.

На завершення хочу звернути увагу ще на один аспект, який ставить перед вами нові завдання. Попри намагання наших супротивників тримати Українську Церкву в штучній зовнішній ізоляції, зведені навколо нас мури розсипаються на очах. Вже зараз істотно змінилися можливості нашої взаємодії з іншими Православними Церквами та загалом з християнським світом. Православна Церква України виходить на новий рівень міжправославних і міжхристиянських контактів та праці. Ми вже подали заявку на повноправне членство у Всесвітній Раді Церков та у Конференції Європейських Церков, розширюються наші контакти з католицьким і протестантським світом. Все це зобов’язує нашу Академію і особливо вас, дорогі студенти, приділяти більшу увагу вивченню мов та інших предметів, які будуть корисними в налагодженні та веденні нашої зовнішньої праці. Ми маємо гідно представляти Українську Церкву перед світом – так само, як це свого часу в не менш складних умовах життя робила Київська Могилянська Академія.

Бажаю Вам, отець ректор, всій професорсько-викладацькій корпорації та вам, дорогі наші студенти, успішного й плідного нового навчального року. Нехай Боже благословення, молитва і заступництво наших покровителів – Архістратига Михаїла, апостола і євангеліста Іоана Богослова і святителя Петра Могили, Митрополита Київського, Галицького і всієї Руси, та всіх святих, будуть з вами!

Після відправи в актовій залі академії відбулося урочисте засідання, яке розпочалося вступним словом ректора професора протоієрея Олександра Трофимлюка:

Сьогодні ми, повнота Київської православної богословської академії, офіційно починаємо навчальний рік. Радий, що маємо можливість повернутися до звичної форми навчання, бачити одне одного, дискутувати і надихати. За минулий рік ми стали сильнішими і більш зрілими, а особливо навчилися цінувати, здавалося б, дуже звичні і повсякденні речі: живе спілкування, аудиторні заняття, мирне життя, живу участь в богослужіннях. Ми засвоїли досвід проведення освітнього процесу дистанційно в умовах коронавірусної інфекції, а в другому півріччі минулого навчального року змушені були працювати в умовах війни.

Цей навчальний рік, на жаль, теж починаємо не в мирний час, але є готовими до навчального процесу і до нових викликів. Хочу наголосити на тому, що, не зважаючи на складність минулого навчального року, ми, все ж, маємо чим похвалитися:

- академія успішно пройшла акредитацію і стала першим духовним закладом вищої освіти з акредитованими освітніми програмами трьох рівнів;

- ми підписали низку договорів з вітчизняними та іноземними навчальними закладами, зокрема зі Свято-Софіївською українською православною богословською семінарією (США) і Українським вільним університетом (Німеччина) й тим самим розширили можливості міжнародної академічної мобільності для наших студентів та викладачів;

- ми проводили круглі столи й міжнародні науково-практичні конференції;

- наші викладачі та студенти займалися і займаються волонтерською діяльністю;

- значна частина викладачів поєднують своє пастирське служіння з несенням послуху військового священника – капелана, у тому числі в найгарячіших точках вітчизняної війни проти російського окупанта.

Запевняю, не будемо зупинятися на досягнутому.

Не зважаючи на військовий стан, успішно відбувається вступна кампанія. Від 1990-х років маємо рекордну кількість заяв абітурієнтів. Сьогодні після урочистостей приймальна комісія проведе розгляд мотиваційних листів у присутності вступників та прийме рішення про їх допуск до конкурсу.

Але маємо і трагічні новини – війна забрала кількох випускників академії (ігум. Платон Моргунов, протоієрей Ростислав Дударенко, протоієрей Максим Козачина та Олександр Цикун) і багаторічного викладача Академії Кислюка Олександра Івановича.

Сьогодні ж особливо хочу звернутися до першокурсників Академії, які щойно ступають на незвіданий шлях. Незважаючи на тимчасові труднощі, бажаю Вам, щоб зерна науки дали добрий плід. В Київській православній богословській академії наявна висока кваліфікація викладачів та належна матеріально-технічна база для забезпечення якісного освітнього процесу. Відповідно обладнані фонди: аудиторний, бібліотечний, фонд читального залу, доступні необхідні матеріальні та технічні ресурси – навчіться цим користуватися і якісна освіта вам забезпечена. Наші студенти активно залучені в освітній процес і панує дружня атмосфера в спілкуванні між здобувачами вищої освіти і викладачами. Ми щорічно проводимо низку наукових семінарів, круглих столів та конференцій. Наша Академія – духовний навчальний заклад, а студенти покликані бути служителями. Постійно пам’ятайте про це покликання…

Висловлюю сердечні слова подяки за щоденну напружену, титанічну працю шановним представникам професорсько-викладацького колективу Академії, які навіть в умовах пандемії і війни не тільки щедро діляться своїми знаннями, а й виховують молоде покоління свідомих дітей Православної Церкви України і громадян нашої держави в дусі християнської любові.

Бажаю усім студентам, викладачам і професорам Київської православної богословської академії міцного здоров’я, мирного неба, мудрості й терпіння і творчої наснаги в освітній діяльності!

 Про результати вступної кампанії, контингент здобувачів освіти, професорсько-викладацький колектив та наставників курсів доповів декан богословського факультету протоієрей Ярослав Романчук.

Зі словами привітань до присутніх звернулися завідувач випускової кафедри богослів'я професор протоієрей Олег Маланяк і старший інспектор протодиякон Василь Дідора.

Завершилася урочиста частина знову мудрим батьківським словом Предстоятеля Православної Церкви України Блаженнішого митрополита Епіфанія.