Київська православна богословська академія

Актовий день КПБА

 9 жовтня Православна Церква вшановує пам'ять святого апостола і євангеліста Іоана Богослова. Цей день – актовий у Київській православній богословській академії.

 Святкові заходи розпочалися з панахиди за всіма ректорами, професорами, викладачами й студентами, що впродовж чотирьох століть примножували велич і славу академії. Заупокійне богослужіння звершили ректор КПБА, професор протоієрей Олександр Трофимлюк та духовенство академічного храму.

 Урочисте Всенічне бдіння 8 жовтня 2021 року в академічному храмі з благословення Предстоятеля Української Православної Церкви (ПЦУ) Блаженнійшого Митрополита Епіфанія звершили архієпископ Чернівецький і Хотинський Герман, намісник Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря архієпископ Вишгородський Агапіт, ректор КПБА професор протоієрей Олександр Трофимлюк, ректори, проректори, викладачі вищих духовних навчальних закладів з усієї України, братія Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря та духовенство храму.

 9 жовтня 2021 року, у сам день пам'яті святого апостола і євангелиста Іоана Богослова – в актовий день КПБА – в академічному храмі Божественну літургію очолив Предстоятель Української Православної Церкви (ПЦУ) Блаженнійший Митрополит Епіфаній .

 Його Блаженству співслужили Архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій, архієпископ Чернівецький і Хотинський Герман; намісник монастиря архієпископ Вишгородський Агапіт; ректор КПБА, професор протоієрей Олександр Трофимлюк; проректор із наукової роботи КПБА, професор протоієрей Віталій Клос; декан КПБА, доцент протоієрей Ярослав Романчук; учений секретар КПБА, доцент протоієрей Сергій Колот; доцент протоієрей Леонтій Никитенко; доцент протоієрей Павло Мельник та інші викладачі КПБА у священному сані; ректори та представники інших вищих духовних навчальних закладів Православної Церкви України, братія монастиря, запрошене духовенство.

 На завершення відправи, Блаженнійший владика виголосив першосвятительське слово. Предстоятель Української Православної Церкви (ПЦУ) зазначив, що «студентам належить ревно і з любов’ю почерпати знання і все те добре, що дається в академії, а викладачам з любов’ю навчати, надихати та творити наших майбутніх пастирів Церкви Христової». Божественна літургія завершилась хресним ходом.

 Після молебня відбулося урочисте засідання в актовій залі академії, яке розпочалося з промови ректора КПБА, професора протоієрея Олександра Трофимлюка:


«Ваше Блаженство!
Ваші Високопреосвященства!
Всечесні отці!
Високоповажні науково-педагогічні працівники
та здобувачі вищої освіти!
Вельмишановні гості нашого свята!

Щиро вітаю усіх Вас у Київській православній богословській академії з нагоди її актового дня – дня пам’яті святого апостола і євангелиста Іоана Богослова, на честь якого освячений наш академічний храм та який є небесним покровителем і молитовним заступником нашої академії.

Усі ми з Вами перебуваємо в 2021/2022 навчальному році, на який випало два ювілеї – 405 років із часу заснування в 1615 році Київської братської школи, згодом реорганізованої й перейменованої в Києво-Могилянську академію, та 30 років із часу відновлення навчання в Київській духовній академії в 1992 році, правонаступником та спадкоємцем кращих традицій яких є Київська православна богословська академія.

Сьогодні Київська православна богословська академія – провідний заклад вищої духовної освіти Православної Церкви України, який здійснює підготовку фахівців за спеціальністю «Богослів’я» на першому (бакалаврському), другому (магістерському) та третьому (освітньо-науковому) рівнях вищої освіти на підставі безстрокової ліцензії Міністерства освіти і науки України та сертифікатів про акредитацію відповідних освітніх програм Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.

Щоб досягнути такого результату, треба було впродовж останніх тридцятьох років докласти чимало зусиль для відродження матеріально-технічної бази, реформування освітнього процесу, формування кадрового потенціалу, над чим наполегливо трудилися наші попередники на чолі з ректорами митрополитом Даниїлом (Чокалюком), митрополитом Димитрієм (Рудюком) та нині Предстоятелем нашої Церкви Блаженнішим Митрополитом Київським і всієї України Епіфанієм.

Сьогодні в затишних і зручних умовах на території Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря в Київській православній богословській академії навчає 43 викладачі й навчаються майже 300 студентів.
Навчання в духовній школі має свої особливості, які полягають в гармонійному поєднанні освітнього процесу й духовного життя: здобуття нових знань, умінь та навичок тісно й нерозривно переплетене з особистою молитвою та участю в богослужбовому житті Церкви. Адже саме молитва, за словами авви Євагрія Понтійського, запорука істинного богослів’я.
Саме тому серед великого сонму святих Православної Церкви лише троє носять найменування «Богослов». І лише один із них – святий апостол і євангелист Іоан Богослов – наш небесний покровитель.
Богослов – це той, хто за допомогою та сприянням Божої благодаті в міру своїх сил спромігся пізнати Його. Саме тому приклад святого апостола і євангелиста Іоана Богослова повинен і нас надихати трудитися на ниві богопізнання.

Хоча ми як заклад вищої духовної освіти під час здійснення освітнього процесу й застосовуємо певні теоретичні здобутки педагогічної науки, але вивчення богослів’я в духовній школі не можна зводити лише до теоретичного здобуття певних компетентностей. Адже богослів’я – це діяльне життя з Богом та в Бозі, метою якого повинно бути освячення ще в умовах земного життя, а наслідком – обоження та спасіння в Небесному Царстві.

Вітаючи Вас зі святом, закликаю Вас не лише отримувати знання, а й застосовувати їх у повсякденній практичній діяльності, звіряючи її з багатовіковим досвідом Церкви на прикладі життя її святих.

І нехай у цьому всім нам допоможе Господь Бог за молитвами святого апостола і євангелиста Іоана Богослова й усіх святих! З святом Вас!»

Далі зі словами привітання до присутніх звернувся професор кафедри богослів’я КПБА, професор архієпископ Чернігівський Євстратій (Зоря), який згадав про минулі умови навчання в КПБА й підкреслив позитивну динаміку розвитку вищого духовного навчального закладу.

Далі зі словами привітання звернулися численні гості, які представляли вищі духовні навчальні заклади Української Православної Церкви (ПЦУ): перший проректор Львівської Православної богословської академії, доцент протоієрей Михайло Сивак; ректор Волинської Православної богословської академії, докторант КПБА, доцент протоієрей Володимир Вакін (ВПБА); проректор із навчальної роботи Рівненської Духовної Семінарії протоієрей Віталій Кузін; в.о. ректора Івано-Франківського богословського інституту протоієрей Миколай Гунько; доцент кафедри культурології, релігієзнавства та теології Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича протоієрей Микола Щербань; в. о. ректора Дніпровської духовної семінарії протоієрей Сергій Нарольський.

Наприкінці урочистого засідання в актовій залі КПБА, Предстоятель ще раз звернувся до присутніх. Блаженнійший Митрополит Епіфаній закцентував увагу на духовному й інтелектуальному збагаченні, необхідності зростання й вдосконалення та для цього використовувати надбання науки й техніки в благих цілях.

Фото: диякон Андрій Сидор, Іван Котт