Київська православна богословська академія

ΙX Міжнародна наукова конференція «Православ’я в Україні»

20 листопада 2019 року в Київській православній богословській академії відбулася IX Міжнародна наукова конференція «Православ’я в Україні» присвячена 1050-річчю упокоєння святої рівноапостольної Ольги, великої княгині Руси-України та 30-річчю з часу відродження Київської православної богословської академії .

Співорганізатором наукового заходу виступили Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України та Національний заповідник «Софія Київська».

Під час реєстрації кожен з учасників зміг безкоштовно отримати збірник за матеріалами конференції (більше 700 сторінок) та програму, які були надруковані з благословення Блаженнійшого митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

Відкриваючи пленарне засідання доктор наук з богослів’я, професор Блаженнійший митрополит Епіфаній (Думенко) сказав: «Нещодавно ми отримали визнання від братніх Елладської та Олександрійської Церков. Переконаний, що незабаром до них долучатимуться й інші Помісні Православні Церкви, адже канонічних, чи тим більше догматичних причин не визнавати нас – не існує».

З вітанням учасникам конференції від співорганізаторів виступили:
протоієрей Олександр Трофимлюк, доктор наук з богослів’я, професор, ректор Київської православної богословської академії, голова Управління духовної освіти і богословської науки Православної Церкви України; Георгій Папакін, доктор історичних наук, директор Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України та директор Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Юраш.

У подальшому з доповідями на пленарному засіданні виступали:

митрополит Львівський і Сокальський ДИМИТРІЙ Рудюк, доктор церковно-історичних наук, професор, голова Інституту церковної історії «МИТРОПОЛИТ КИЇВСЬКИЙ, ГАЛИЦЬКИЙ І ВСІЄЇ РУСИ ЙОСИФ НЕЛЮБОВИЧ-ТУКАЛЬСЬКИЙ НА ТЛІ СВОЄЇ ДОБИ»;архієпископ Полтавський і Кременчуцький ФЕДІР Бубнюк, кандидат богословських наук «НЕВІДОМИЙ ЛИСТ ПРЕПОДОБНОГО ПАЇСІЯ ВЕЛИЧКОВСЬКОГО ДО ВІЙСЬКА ЗАПОРОЗЬКОГО»; Мартін ХРДЛІЧКА (Martin Hrdlička) (Чехія), голова асоціації святої Людмили, Мирослава ЯНІКАТОВА (Miroslava Janičatová) (Чехія), керівник проекту «КНЯГИНЯ ЛЮДМИЛА СВЯТА ВСЬОГО ХРИСТИЯНСЬКОГО СВІТУ (ДО 1100-РІЧЧЯ З ДНЯ ЇЇ МУЧЕНИЦЬКОЇ КОНЧИНИ В ТЕТІНІ (У 2021 Р.)»; Анатолій КОЛОДНИЙ, доктор філософських наук, професор, заступник директора-керівник Відділення релігієзнавства Інституту філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України; Людмила ФИЛИПОВИЧ, доктор філософських наук, професор, завідувач відділом філософії та історії релігії Відділення релігієзнавства Інституту філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України «РОЛЬ ПРАВОСЛАВНИХ МИСЛИТЕЛІВ У ПРОЦЕСАХ ФОРМУВАННЯ НАЦІОНАЛЬНО-РЕЛІГІЙНОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ УКРАЇНСЬКОЇ ДІАСПОРИ (ДОСВІД ПРОФЕСОРА МУЛИКА-ЛУЦИКА)»; Сергій СОКОЛЮК, доцент кафедри Військово-Морських Сил Національного університету оборони України, кандидат історичних наук, доцент, капітан 1 рангу запасу «З ДОСВІДУ ОРГАНІЗАЦІЇ КАПЕЛАНСЬКОЇ СЛУЖБИ У ВМС США».

На завершення засідання відбулися презентації таких видань:

Катерина Кобченко «Жіночий університет Святої Ольги: історія Київських вищих жіночих курсів»;

Світлана Кагамлик «Українська православна ієрархія ранньомодерного часу: інтелектуальний і духовний виміри», яка вийшла під спільним грифом КНУ ім. Тараса Шевченка і КПБА;

протоієрей Віталій Клос «Автокефалія Української Церкви: огляд від Хрещення до Синодального Томосу», яка витримала вже друге видання за фінансового сприяння Василія та Богдана Колодіїв;

Володимир Рожко «Втрачені православні святині західної Волині 1944 – 1988 рр.», яка побачила світ вже після смерті автора.

Нові видання поповнять книгозбірню КПБА. Пленарне засідання завершилося прекрасним виступом хору КПБА, який виконав неперевершені твори Миколи Леонтовича.

У другій половині дня розпочалась робота в секціях: богослів’я та філософії (Головуючі: протоієрей Павло МЕЛЬНИК, кандидат наук з богослів’я, доцент та протодиякон Петро Лопатинський, кандидат наук із богослів'я; церковна історія (головуючі: Дмитро ГОРДІЄНКО, кандидат історичних наук та Лідія НЕСТЕРЕНКО, кандидат історичних наук, доцент); джерела, історіографія, біографістика (головуючі: Ірина ПРЕЛОВСЬКА, доктор церковно-історичних наук, профессор та диякон Микола РУБАН); СУЧАСНІ ПРОБЛЕМИ ДУХОВНОСТІ В УКРАЇНСЬКОМУ СУСПІЛЬСТВІ. ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА В УКРАЇНІ: ВИКЛИКИ XXI СТ. (головуючі: Павло ЯМЧУК, доктор філософських наук, профессор та Максим ДРОЗДОВИЧ, апірант).

У рамках конференції за ініціативи архієпископа Полтавського і кременчуцького Федора (Бубнюка) відбувся Перший Паїсіївський чернечий форум.
Після засідання секцій було підведення підсумків та урочисте закриття конференції.

Того ж дня за бажанням учасники конференції змогли помолитися під час святкового вечірнього богослужіння в Свято-Михайлівському Золотоверхому соборі, а 21 листопада – на урочистому богослужінні на честь покровителя Золотоверхої обителі та міста Києва Архістратига Божого Михаїла.

Підготував: прот. Віталій Клос

Фото: Олександр Була

 

 

© Київська православна богословська академія: офіційний сайт провідного закладу вищої духовної освіти України