Київська православна богословська академія

Тренінг із основ першої домедичної допомоги та першої психологічної допомоги

11 жовтня 2019 року учасники тренінгової групи – Руслан Трегуб (Всеукраїнська громадська організація «Всеукраїнська рада реанімації (ресусцитації) та екстреної медичної допомоги») і Андрій Шумейко (Громадське формування з охорони громадського порядку «Самооборона Обухівщини») – та лектори – Ольга Вакулюк-Лукашук і Наталія Дідик (Громадська організація «Жіноча сила України») – провели в КПБА тренінг з основ домедичної допомоги та першої психологічної допомоги.

Розпочав тренінг Руслан Трегуб, який коротко розповів слухачам про фізіологію людини та її фізіологічну смерть. Зазначив, що в людини є три важливих органи: серце, легені, мозок. Якщо щось з описаного перестає працювати – наступає клінічна смерть. Коли кисень не потрапляє до мозку протягом десяти хвилин наступає біологічна смерть.

Далі тренер ознайомив присутніх із тим, як потрібно рятувати людину, яка втратила свідомість, і звернув увагу на поширену помилку в цій ситуації: людину кладуть на спину, через що корінь язика закриває дихальні шляхи й перекриває доступ кисню.

Руслан Трегуб покрокове розповів аудиторії як діяти в ситуації, коли побачили людину, яка лежить і не рухається на дистанції двадцяти метрів. По-перше, потрібно установити голосовий контакт. Якщо людина не відповіла, слід подивитись навколо для власної безпеки, бо в людини від шоку може з’явитися «тунельний зір», і вона може не помітити загрозу: електричний провід, собаку, незрозумілих озброєних людей.

Тренер розповів, а потім продемонстрував на манекені як робити непрямий масаж серця, зауваживши, що лише 2.7 відсотки всіх працівників ДСНС, швидкої допомоги, поліцейських уміють робити непрямий масаж серця.

Також Руслан Трегуб повідомив як необхідно викликати швидку допомогу й що в першу чергу говорити диспетчеру: місце де сталося, що сталося, скільки людей постраждало й обов’язково наголошувати, якщо є вагітна жінка (діє інший протокол). Закцентував на тому, що один реанімобіль має обладнання лише на одну людину, тому обов’язково потрібно чітко казати кількість потерпілих.

Кожна людина має допомагати іншій, це зафіксовано в 136 статті Кримінального кодексу України, порушення якої карається позбавленням волі до двох років.

Для кожної людини, – наголосив Руслан Трегуб, – головною є її родина. Тому коли переходимо дорогу, треба дивитись на дві сторони руху машин; при вході у ліфт перевіряти чи прийшов ліфт; сідаючи в машину, пристібати ремінь безпеки і т. п. Усе це є власна безпека.

Інший тренер, Андрій Шумейко, проінформував про анатомічні властивості судин; важливість крові для людини (кров несе в собі кисень, необхідний людини), критична кількість втрати якої для людини є півтора літри. Без достатньої кількості крові людина спочатку втрачає свідомість, а потім помирає. Тренер констатував, що для зупинки кровотечі з артерії є обмаль часу – лише одна хвилина.

Після чого всім присутнім повідомив про різницю медичної допомоги у військових і цивільних: у військових спочатку бойове завдання, а не поранений. Також пояснив, що через бажання допомогти іншому військовому, існує загроза втратити ще одного. Саме тому важливо знати як допомогти собі в екстреній ситуації.

Наталя Дідик і Ольга Вакулюк-Лукашук продовжили тренінг і для кращого розуміння змоделювали надзвичайну ситуацію, в яку може потрапити людина й визначили кроки, які потрібно зробити: оцінити ситуацію, зрозуміти можливість самостійної допомоги потерпілому, якщо ні – викликати допомогу.
Пані Ольга закцентувала на базових елементах психологічної допомоги людині та підкреслила на головному принципі такої допомоги: нічого не нав’язувати, не перешкоджати вивільненню емоцій, а бути поряд і слідкувати за безпекою людини.

Після тренінгу організатори й тренери заняття відповіли на питання аудиторії.

Прес-служба КПБА

© Київська православна богословська академія: офіційний сайт провідного закладу вищої духовної освіти України