Київська православна богословська академія

При КПБА засновано відділення Інституту Дослідів Волині

10 листопада 2009 р. в Актовій залі Київської православної богословської академії відбулися установчі збори, які заснували відділення Інституту дослідів Волині при КПБА. Ініціатором такої наукової справи став ректор КПБА, митрополит Переяслав-Хмельницький і Бориспільський Димитрій, який звернувся з відповідним проханням до Президента Інституту дослідів Волині та товариства «Волинь» у Вінніпезі (Канада) п. доктора Сергія Радчука. Невдовзі на адресу преосвященного митрополита Димитрія надійшов лист такого змісту: « Високопреосвященний Владико! Слава Ісусу Христу! Цим листом управа Інституту Дослідів Волині і Т-ва «Волинь», дає дозвіл та схвалює створення відділення Інституту Дослідів Волині при Київській православній богословській академії. Одноразово безмежно радіємо і дякуємо, бо для нас і для тих, яких вже немає між нами велика честь, що відділення Інституту Дослідів Волині і Т-ва «Волинь» будуть в столиці, нами всіма давно умріяної Незалежної Української Держави. Отож в імені управ Інституту Дослідів Волині і Т-ва «Волинь», прийміть наші щирі вітання, бажаємо Вам успішної і плідної праці. Щасти Вам Боже. З християнським і земляцьким привітом. Д-р Сергій Радчук, президент; Надія Шаварська, секретар».

Зміст цього листа доніс до відома Установчих зборів дійсний член ІДВ п. Володимир Рожко. Після зачитання листа з промовою до присутніх звернувся митрополит Димитрій, який у своєму слові наголосив на важливості заснування при КПБА відділення ІДВ. Владика зокрема сказав, що заснування такої поважної установи при КПБА є дуже на часі, оскільки серед чисельних студентів та викладачів у Київській Академії є виходці з історичної Великої Волині, які у Києві займаються краєзнавством і працюють над студіями з волинознавства і з історії Православної Церкви на Волині. У київських архівах знаходиться чимало історичних документів волинознавства, які ще чекають на свого дослідника і ми дякуємо центральній управі ІДВ за довіру і початок важливої співпраці у науковій сфері. Перед присутніми виступив голова Всеукраїнського братства святого апостола Андрія Первозванного п. Олександр Гудима.

Установчі збори одноголосно проголосували за створення відділення. Головою управи відділення ІДВ при КПБА було обрано митрополита Димитрія (Рудюка), доцента, ректора КПБА. Його заступниками стали протоієрей Олександр Трофимлюк, кандидат богословських наук, інспектор КПБА   та священик Віталій Клос, кандидат богословських наук, секретар Вченої Ради КПБА. Секретарем відділення ІДВ при КПБА було обрано аспіранта КПБА та Інституту української мови НАН України Олександра Мирончука, а скарбником відділення було обрано, викладача КПБА, кандидата богословських наук, Володимира Вакіна.

 Історична довідка: Засновниками Інституту стали вихідці з історичної Волині, які у ХІХ та ХХ столітті емігрували до США та Канади. Історія Інституту розпочалася 26 листопада 1949 року із підписання спільної заяви гуртка волинян із закликом до своїх братів-земляків взяти участь у збиранні матеріалів про життя українців на Волині в період від 1917 до 1949 року. Цей ініціативний гурток волинян у Вінніпезі після півторарічного збирання матеріалів та підготовчої праці 21 липня 1951 року оформився в Інститут Дослідів Волині з осідком у Вінніпезі. Обрано дирекцію ІДВ у такому складі: д-р Ю. Мулик-Луцик – голова, інж. М. Бойко – секретар, М. Подворняк – скарбник, Ф. Онофрійчук – референт. Представником від УВАН у Вінніпезі був проф. Я. Рудницький. 11 листопада 1951 року було затверджено на виданнях ІДВ герб Волині.

Найголовнішими завданнями Інституту є захист шляхом друкованого слова історичної приналежності Волині як невід’ємної частини України, сприяння об’єктивному висвітленню визвольних подій за науковим принципом, підтримка зусиль, що об’єднуватимуть фізичну, духовну і наукову силу українського народу, організація власного архіву, збирання та дослідження матеріалів з історії, культури й освіти, економіки, побуту, мистецтва автохтонного населення Волині та видання їх окремими випусками тощо.

Станом на 28 листопада 1954 року Інститут мав 34 наукових співробітники, 37 членів-кореспондентів. ІДВ брав участь у з’їзді славістів Канади.

З-поміж видань ІДВ варто відзначити праці таких авторів, як проф. Я. Рудницький («Назва Волинь»), проф. Ю. Мулик-Луцик («Психо- й антропологічна характеристика волинян»), І. Левкович («Нарис історії Волинської землі»), О. Цинкаловський («Стара Волинь і Полісся» у 2-х томах) та ін. Результати проведених волинознавчих досліджень публікуються у часописі «Літопис Волині» (вийшло 20 томів цього видання).
На сьогодні в ІДВ працюють понад 20 співробітників, які продовжують справу своїх попередників.

© Київська православна богословська академія: офіційний сайт провідного закладу вищої духовної освіти України