Перейти до вмісту

Наукова бібліотека Академії

Історія діяльності Наукової бібліотеки Київської православної богословської академії бере свій початок з 1992 року, коли у приміщенні стилобату Андріївської Церкви було відновлено Київську Духовну Семінарію. З моменту відродження Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря бібліотека була переміщена у новий навчальний корпус при обителі у грудні 1999 року, де функціонує до цього часу. Наразі Наукова бібліотека є важливим структурним підрозділом Київської православної богословської академії, що своєю діяльністю забезпечує навчальний, науковий і культурний процеси, а також – обмін інформацією і надання інформаційних послуг.

Режим роботи:
Пн – Пт: 11:00 – 16:00.
Сб, Нд, великі християнські свята – вихідні.

Адміністрація

священник
Андрій
ГРИГОРАШ

директор Наукової бібліотеки

Ніна
Іванівна
МАКАРЧУК

провідний бібліотекар

Правила

Впродовж академічного курсу заняття студентів Академії, відповідно до її уставу, окрім слухання лекцій та написання робіт полягає і в читанні книг. Воно направлене до глибшого засвоєння тих предметів, котрі викладаються.

Сьогодні у фондах Наукової бібліотеки КПБА панує атмосфера, котрій надалі притаманний дух бібліотечної справи, що керується усталеними традиціями:

  • кожний студент, відповідно до уставу бібліотеки, одночасно може отримати певну кількість книг і на певний термін;
  • студенти отримують книги з фундаментальної академічної бібліотеки з 11:00 до 16:00;
  • рідкісні книги, рукописи та стародруки не видаються з фондів бібліотеки, а є предметом вивчення лише у читальному залі, так само як і кандидатські дисертації, дипломні, магістерські та бакалаврські роботи;
  • на сторінках книг заборонено робити будь-які згини, помітки, надписи;
  • при від’їзді студентів додому на канікули, чи після закінчення навчання в Академії, у бібліотеку мають бути повернені всі книги, при чому суворо забороняється переписувати книги з одного студента на іншого без представлення бібліотекарю чи його помічнику самих книг;
  • список періодичних видань і книг, що виписуються для бібліотеки розглядається і утверджується Ректором Академії. Після утвердження списку Ректором періодичні видання виписуються і отримуються бібліотекою.

Що стосується обов’язків бібліотекарів, то їх можна звести до таких пунктів:

  • бібліотекарі відповідають за збереження фондів бібліотеки і керівництва нею;
  • бібліотекарі відповідають за цілісність бібліотеки, порядок у ній і правильне ведення каталогу та інших документів.

Бібліотечний фонд

У бібліотеці Академії ведеться алфавітний та систематичний каталог основного фонду бібліотеки, а також окремо каталоги колекцій, що складають її фонди.

Алфавітний каталог складається згідно з прізвищами авторів, а при відсутності останнього – за заголовком книги, при цьому обов’язково на каталожній картці вказується відділ, де знаходиться ця праця.

Систематичний каталог складається у відповідності до системи дисциплін, що викладаються в Академії, але в порядку визначеному універсальною десятковою класифікацією [УДК].

Бібліотека поповнюється завдяки закупівлі, пожертвам читачів та дарчими книгами авторів або інших бібліотек та закладів освіти. Всі книги бібліотеки зареєстровані у спеціальних інвентарних книгах, яких на сьогодні є шість.

Станом на початок 2023 / 2024 навчального року фонди бібліотеки Академії становлять понад 30 000 екземплярів.

Література, необхідна для навчання та освіти студентів, поповнюється за рахунок видань Синодального видавничо-просвітницького управління Православної Церкви України та за сприяння і фінансової підтримки Предстоятеля Православної Церкви України Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

Фонди сучасної бібліотеки КПБА складають такі колекції і книгозбірні: основний фонд бібліотеки, колекція Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, колекція Почесного Патріарха Філарета, колекція ректора КПБА професора протоієрея Олександра Трофимлюка, колекція професора Дмитра Степовика, колекція протопресвітера Семена Гаюка, колекція Анни Фігус-Ралько, а також інші невеликі частини з книгозбірень викладачів та добродіїв-українців з-за кордону. Особливе місце у фонді бібліотеки займають рукописи та стародруки.

Попри специфічний богословський склад бібліотеки варто зауважити, що фонди книгозбірні КПБА не є одноманітного, лише богословського спрямування, а вирізняються наповнюваністю, і містять відділи з літературою історичного, науково-природничого, мистецького, культурного, медичного, довідково-енциклопедичного, художнього та інших напрямків знань. Це надає бібліотеці високого наукового рівня і тому її справедливо назвати фундаментальною.