Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України очолив подячний молебень в академічному храмі апостола і євангелиста Іоана Богослова з нагоди чергового випуску у Київській православній богословській академії.
Урочистості з нагоди чергового випуску розпочалися 16 червня 2015 року Божественною літургією, яку очолив перший проректор КПБА протоієрей Олександр Трофимлюк в академічному храмі святого апостола і євангелиста Іоана Богослова.
Зі словами проповіді до присутніх звернувся випускник магістратури ігумен Антоній (Фірлей).
Після завершення літургії ректор Академії митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній, митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан, архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій, архієпископ Сімферопольський і Кримський Климент, єпископ Вишгородський Агапіт, перший проректор протоієрей Олександр Трофимлюк, братія Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря, викладачі і випускники духовного навчального закладу урочисто зустрічали Предстоятеля Української Православної Церкви Київського Патріархату Святійшого Патріарха Філарета, який очолив подячний молебень.
За богослужінням, яке прикрасив спів хору Київської православної богословської академії під керівництвом диякона Юрія Мигаля, молилися аспіранти, студенти, випускники з батьками, родичами та друзями, які приїхали розділити їхню радість.
Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звернувся до всіх присутніх із повчальним словом:
“Ваші преосвященства, всечесні отці, дорогі випускники, дорогі браття і сестри.
Ми зібралися сьогодні у цьому святому храмі для того, щоб подякувати Господу нашому Ісусу Христу за те, що Він вклав слово істини в серця випускників. За це треба дякувати Богові. Тому що не кожна людина пізнає ту істину, яку відкрив Господь Ісус Христос людям. А ви цю істину пізнали, але раб, який знав волю свого господаря і не виконав буде битий багато. І слова “буде битий багато” сказані Богом, а значить це не пусті слова. За те, що ми отримали від Бога дар істини – ми дамо відповідь Богу. Для того, щоб наша відповідь була достойною, то треба цією істиною жити, а не лише її проповідувати.
Ми в переважній більшості лише проповідуємо Божественну істину, а нею майже не живемо. І тому дякуючи Богові ми повинні просити, щоб Він нам допоміг цю істину, отриману нами від Нього – перетворити у життя. І тоді кожен із нас на Суді Божому може сказати: “Господи, ось я, а ось діти мої”. А якщо цього сказати не можете, то бійтеся, що відповідь на Суді буде не на користь нам. Тому істина, відкрита нам через Божественне одкровення і засвоєння нами в Академії, повинна жити в наших серцях і діяти в нашому житті.
Тому нехай в цьому допомагає нам Пресвята Діва Марія, святий апостол і євангелист Іоан Богослов, всі українські святі і всі святі, щоб їхніми молитвами Господь допоміг нам виконати те, що ми отримали від Бога. Йому слава на віки віків”.
Після богослужіння в актовій залі Академії відбулося урочисте засідання. Владика ректор виголосив вступне слово:
“Ваша Святосте! Ваші преосвященства!
Високоповажний колективе професорів і викладачів
Київської православної богословської академії! Шановні гості!
Дорогі випускники, аспіранти та студенти, браття і сестри!
У черговий раз ми зібралися в актовій залі нашого столичного вищого духовного навчального закладу з нагоди випуску її здобувачів, аспірантів, студентів і слухачів.
Цей рік для Академії, як і для всього українського Православ’я, є особливим. 28 травня на засіданні Акредитаційної комісії України було прийнято рішення про надання Київській православній богословській академії ліцензії на діяльність із підготовки фахівців за першим (бакалаврським) і другим (магістерським) рівнями вищої освіти за спеціальністю 041 Богослів’я. 10 червня власне ліцензію підписав міністр освіти і науки України Сергій Миронович Квіт.
Цій знаковій події передувала копітка робота усього професорсько-викладацького колективу: був приведений у відповідність до нового Закону України «Про вищу освіту» Статут Академії, схвалена Концепція діяльності з надання освітніх послуг, погоджено з Департаментом вищої освіти Міністерства освіти і науки України Стандарт вищої освіти зі спеціальності богослів’я (освітньо-професійна програма підготовки, освітньо-кваліфікаційна характеристика та засоби діагностики вищої освіти), оновлено структуру і зміст програм навчальних дисциплін, відповідно до Стандарту затверджено нові навчальні плани підготовки бакалаврів і магістрів, налагоджено співпрацю з Єдиною державною базою з питань освіти щодо внесення інформації про надавачів і здобувачів освітніх послуг тощо.
Таким чином, Київська православна богословська академія стала першим і поки що єдиним вищим духовним навчальним закладом в Україні, ліцензованим Міністерством освіти і науки України.
Це відкриває перед усіма нами нові горизонти і перспективи.
Важливо, що богослів’я з окремої спеціальності в галузі спершу філософських, а згодом гуманітарних наук стало окремою галуззю з однойменною моноспеціальністю. На нас лежить велика відповідальність, адже треба довести спроможність богослів’ю бути саме галуззю знань і заповнити відповідні лакуни на навчально-виховному, методичному, науковому й організаційному рівнях вищої освіти.
Зміни в організації навчального процесу у вищих навчальних закладах дають можливість для вивчення богослів’я у системі світських навчальних закладів як дисципліни, яку обере сам заклад або оберуть студенти.
Здобуваючи вищу освіту за богословською спеціальністю, не треба забувати і того, що Академія залишається духовним навчальним закладом, який, крім фахівців богословів, воднораз готує пастирів Церкви Христової.
Задля успішної пастирської діяльності сучасний священик повинен бути освіченим та всебічно розвиненим, адаптованим до різноманітних умов та ознайомленим із середовищем, у якому має лунати його проповідь. Його духовний, культурний, соціальний та психологічний рівень має відповідати вимогам сьогодення. Звичайно, попри всю готовність пастиря до діяльності в умовах сучасності, сам він не повинен бути зараженим пристрастями «світу цього», інакше всі його надбання й знання, позбавлені правильного духовного начала, не дадуть жодного результату.
Цьогоріч Київську православну богословську академію закінчили 70 випускників, з них:
14 студентів денної форми навчання і 18 студентів заочної форми навчання (загалом – 32) здобули ступінь бакалавра та кваліфікацію бакалавра богослів’я, вчителя богословських та релігієзнавчих дисциплін;
11 студентів денної форми навчання і 10 студентів заочної форми навчання (загалом – 21) здобули ступінь магістра та кваліфікацію магістра богослів’я, викладача богословських та релігієзнавчих дисциплін;
8 аспірантів, два з яких захистили дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата богословських наук;
1 здобувач захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата церковно-історичних наук;
8 слухачів регентського відділення здобули кваліфікацію регента церковного хору.
Вітаючи усіх зі сьогоднішнім святом, зичу випускникам не занедбувати подарованих Богом у стінах Київської православної богословської академії талантів, а примножувати їх, приносячи, за євангельськими словами (Мф. 13: 23), плід хто у тридцять разів, хто у в шістдесят, а хто й у стократ.
Бажаю допомоги Божої та натхнення благодаті Святого Духа усім викладачам, співробітникам і студентам Академії у подальшій наполегливій і плідній праці на ниві богословської освіти і науки задля утвердження Української Православної Церкви Київського Патріархату та спасіння душ її вірних на шляху до Царства Небесного.”
На згадку про духовну школу кожен випускник отримав в подарунок 15-е число «Трудів КДА», монографію протоієрея Михаїла Лесюка «Історія Древньої Церкви», а також книгу «Незламний будівничий Української Церкви», присвячену 85-літтю від дня народження Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета.
Зі словами настанов від класних наставників звернувся протоієрей Роман Маланяк. Подячні слова виголосили: випускник аспірантури протоієрей Іоан Дзюба, випускник магістратури ієромонах Михаїл (Карнаух) і випускник бакалаврату Олександр Єфременко.
На завершення до випускників зі словами батьківської настанови звернувся Святійший Патріарх Філарет, який привітав випускників із закінченням вищого навчального закладу. Патріарх наголосив увагу на тому шляху, який пройшла Київська православна богословська академія до ліцензування. Також Святійший Владика відзначив керівництво Академії, яке приклало чималих зусиль для цього і залогом є наполеглива праця.
Патріарх Філарет звернув увагу на тому, щоб випускники Академії не впадали у спокуси, оскільки де є успіх і добро, то там никшоп підкрадається диявол і намагається звести з істинного шляху.
Владика також торкнувся сучасного церковного життя в Україні. “Ми за об’єднання. І УАПЦ заявила, що вона за об’єднання. А це означає, що треба об’єднуватися – якщо є правдиве бажання, а не лише слова. І Комісії підготували пропозиції, як це зробити. Ми ці пропозиції підтримуємо. І чекаємо, що і УАПЦ їх підтримає – до 30 червня прийме відповідне рішення. А якщо хто не хоче об’єднуватись і шукає різні причини щоб цього не робити – то ми нікого примушувати не хочемо. Нехай прямо скажуть, що зараз об’єднання не хочуть – і нехай люди знають правду, хто за об’єднання, а хто – ні”.
“Церковне об’єднання буде – підкреслив Патріарх. – Хоче хтось чи ні, а Бог поставить всіх у такі умови, що іншого шляху, ніж мати єдину Помісну Церкву, не буде. Це стосується і УАПЦ, і Московського Патріархату. Ми повинні пам’ятати, що Бог керує Церквою, бо вона – Його, а всі ми, патріархи, митрополити, архієреї, священики – Його служителі, щоб виконувати Його, а не свою власну волю”.
Святійший Патріарх Філарет за вагомий внесок у розвиток та визнання духовної освіти в Україні нагородив:
ректора Київської православної богословської академії, доктора богословських наук, професора митрополита Переяслав-Хмельницького і Білоцерківського Епіфанія – орденом Христа Спасителя;
першого проректора Київської православної богословської академії, доктора богословських наук, професора протоієрея Олександра Трофимлюка – орденом Христа Спасителя;
декана богословського факультету, кандидата богословських наук, кандидата філологічних наук, доцента Олександра Яковича Мирончука – орденом Христа Спасителя;
методиста денної форми навчання, кандидата церковно-історичних наук Валерія Андрійовича Олійникова – медаллю святих рівноапостольних Кирила і Мефодія;
заступника голови Громадської ради при Міністерстві освіти і науки України з питань співпраці з Церквами та релігійними організаціями, кандидата філософських наук Юрія Євгеновича Решетнікова – орденом святих рівноапостольних Кирила і Мефодія;
заступника завідувача кафедри культурології Інституту філософської освіти і науки НПУ імені М.П. Драгоманова, кандидата філософських наук, доцента Тетяну Олександрівну Котлярову – орденом святої великомучениці Варвари;
доцента кафедри культурології Інституту філософської освіти і науки НПУ імені М.П. Драгоманова, кандидата філософських наук, доцента Віталія Леонідовича Хромця – орденом святих рівноапостольних Кирила і Мефодія.
Закінчилися урочистості духовним концертом, який підготували випускники регентських курсів та академічний хор і святковою трапезою.
{gallery}/2015/06/Vupysk{/gallery}
Прес-служба КПБА
за матеріалами Церква.info