23 квітня 2015 року в конференц-залі Національної парламентської бібліотеки України (вул. Набережно-Хрещатицька,1) відбулось обговорення та перша – допрем’єрна – презентація унікального науково-популярного видання «Між конформізмом і мучеництвом за віру. Життя та побут православного духовенства України в 20-30-ті роки ХХ ст.», яке готується до публікації у видавництві «Кальварія».
23 квітня 2015 року в конференц-залі Національної парламентської бібліотеки України (вул. Набережно-Хрещатицька,1) відбулось обговорення та перша – допрем’єрна – презентація унікального науково-популярного видання «Між конформізмом і мучеництвом за віру. Життя та побут православного духовенства України в 20-30-ті роки ХХ ст.», яке готується до публікації у видавництві «Кальварія».
Основними спікерами заходу виступили Тетяна Євсєєва, автор презентованого дослідження, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, відома дослідниця історії Церкви в Україні, автор понад 150 публікацій, Юрій Чорноморець, доктор філософських наук, професор кафедри культурології НПУ ім. М.Драгоманова, Володимир Дубовчук, старший науковий співробітник науково-дослідної лабораторії кафедри Військово-Морських Сил командно-штабного інституту застосування військ (сил) Національного університету оборони України імені Івана Черняхівського, Ольга Красільнічук, онука єпископа УАПЦ Максима Задвірняка, репресованого НКВД 1935 р. і розстріляного 1938 р., яка зберігає родинний архів із листами, щоденником єпископа Максима та спогадами його дружини, які використані в одному з розділів анонсованої книги. Модератором презентації виступила Ксенія Мацкевич, історик, PR-експерт і видавець. З благословення ректора Київської православної богословської академії митрополита Переяслав-Хмельницького і Білоцерківського Епіфанія в обговоренні презентованого видання взяв участь завідувач кафедри церковної історії, професор, протоієрей Віталій Клос.
Єдиною сферою життя суспільства, здатною акумулювати різні сфери людського буття, є повсякденність. На її невиразному тлі відбуваються політичні події, розгортаються особисті долі людей, реалізовуються суспільні проекти. Саме у щоденній практиці кожен член суспільства — пересічний громадянин, політичний чи культурний діяч — виявляє свою сутність, соціалізується з усіма своїми намірами, талантами, знаннями, досвідом. Саме через повсякденне буття кожного окремо взятого індивіда і відбувається апробація та адаптація в масштабах всього суспільства політичних ідей і програм, планів і проектів, задумів і мрій.
Ця книжка є спробою з’ясувати на прикладі повсякденного життя православного духовенства як саме відбувалося в Україні перетворення православного суспільства на атеїстичне в 1920-30-х рр. Яким чином відбувалася соціалізація представників глибоко вкоріненої в традиційний суспільний організм духовної верстви за умов комуністичної модернізації? Як розгорталися долі людей, що отримали благодать священства, та їхніх рідних у соціумі, де кожен індивід щодня поставав перед вибором: виконувати чи ігнорувати десять заповідей? Зрештою, яким воно було їхнє повсякденне життя в катастрофі?
У книзі йдеться про період становлення комуністичної ідеології в Україні, коли цілеспрямовано знищувалося традиційне православне суспільство й «відливалося» наново відповідно до ідеологічного проекту. Про період ментального, соціального та майнового терору православного духовенства, штучного створення державою умов для дискредитації та самодискредитації духовенства у соціумі, в тому числі, й через зречення сану самими кліриками. Розповідається про те, як частина духовенства, свідомо приймаючи свій мученицький шлях, зуміла залишитися до кінця вірною пастирському покликанню, канонічному обов’язкові та класичним християнським уявленням про життєві цінності. І про те, як інша ж частина духовенства, яка не знайшла в собі сил на подвиг мучеництва, або не вважала душпастирство своїм покликанням і виконувала обов’язки священства під тиском різних життєвих обставин, намагалася знайти своє місце поза церковним служінням.
Таке видання здійснюється вперше в Україні. Подібного комплексного дослідження досі не було ані в Україні, ані в державах-сусідах. Пропонована книга є результатом восьмирічної праці Автора в архівах України та Росії, бібліотеках, а також — спілкування з рідними репресованих єпископів і опрацювання сімейних архівів.
Автор
Тетяна Євсєєва, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, відома дослідниця історії Церкви в Україні, автор понад 150 публікацій з цієї тематики.