8 серпня 2014 року в Українській євангельській семінарії богослів’я за підтримки громадської організації «Інституту християнської демократії» в рамках Першого молодіжного табору християнських демократів Східної Європи відбувся Міжнародний круглий стіл «Церква і політика: точки дотику».
8 серпня 2014 року в Українській євангельській семінарії богослів’я за підтримки громадської організації «Інституту християнської демократії» в рамках Першого молодіжного табору християнських демократів Східної Європи відбувся Міжнародний круглий стіл «Церква і політика: точки дотику».
До роботи були запрошені представники Церков і релігійних організацій, науковці, представники громадських організацій із Білорусі, Голландії, Росії, України.
З благословення предстоятеля Української Православної Церкви Київського Патріархату Святійшого Патріарха Філарета у заході взяли участь доктор церковно-історичних наук, проректор із наукової роботи Київської православної богословської академії протоієрей Віталій Клос і кандидат церковно-історичних наук, аспірант СНУ ім. Лесі Українки Валерій Олійников.
Захід розпочався з привітального слова релігієзнавця кандидата філософських наук Ю. Є. Решетнікова. Він наголосив на одній із головних проблем сьогодення – «дихотомії існування Церкви й держави».
Представник від Української Православної Церкви Московського Патріархату прот. Григорій Коваленко розповів учасникам круглого столу тлумачення Євангелія й Апостола на день зустрічі. Стосовно майбутнього обрання митрополита УПЦ МП, священик зазначив, що воно «відбудеться не 13 серпня, а приблизно 17». Ці вибори будуть між «кандидатами благословіння й кандидатами попущення Божого».
Проректор із наукової роботи КПБА прот. Віталій Клос відзначив, що діяльність Церкви «має за мету оздоровлення людини, так само як і медицина». Він підкреслив, що УПЦ КП повністю підтримує учасників АТО. Священик нагадав усім присутнім про принцип симфонії Церкви й держави, а також приділив увагу головним проблемам сучасного українського суспільства й висловив сподівання, що «у найближчому майбутньому ми будемо мати міцну Українську державу і єдину Українську Православну Церкву».
Запрошені з Білорусії застерегли присутніх, що принцип симфонії може привести до крайнощів, а саме – до цезарепапізму.
Держава завжди зацікавлена в підтримці Церкви. Протягом століть керівники країн намагаються керувати Церквою; вони прагнуть використати релігію, її вплив, перетворити її в знаряддя своєї політики, нерідко протилежної інтересам віруючих. Такими володарями керує страх втрати довіри громадян держави, а через це й своєї влади.
На такому шляху стоїть керівництво Російської Федерації, яке при цьому отримує позитивну оцінку з боку Російської Православної Церкви. Намагався будувати свою владу в такому напрямку і екс-президент України В. Ф. Янукович, але без успіху. Реалізувати його план перешкодила свободолюбність українців, великого народу, який, за словами Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, готовий принести себе в жертву за свободу й незалежність держави.
Саме в такому настрої пройшов круглий стіл, учасники якого висловили побажання продовжити дискусію в майбутньому.
{gallery}2014/08/stil{/gallery}
Валерій Олійников,
к.ц-і.н, аспірант СНУ ім. Л. Українки