Перейти до вмісту
Головна » Світлий понеділок: Вітання Патріарха зі святом Пасхи

Світлий понеділок: Вітання Патріарха зі святом Пасхи

Pashalne-vitannya-Patriarha-2013-06Світлий понеділок: Вітання Патріарха зі святом Пасхи

6 травня 2013 р., у Світлий понеділок ввечері, архієреї, духовенство, чернецтво та вірні привітали Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета зі святом Пасхи після Вечірнього богослужіння у Володимирському кафедральному соборі міста Києва.  

Під час Вечірньої Його Святості співслужили: архієпископ Переяслав-Хмельницький і Бориспільський Епіфаній, намісник Видубицького монастиря, ректор КПБА; архієпископ Білоцерківський Олександр, голова Економічного управління; єпископ Вишгородський Агапіт, намісник Михайлівського Золотоверхого монастиря, керуючий справами Київської Патріархії; настоятель Володимирського кафедрального собору протоієрей Борис Табачек; архімандрит Макарій (Папіш), намісник Свято-Феодосіївського монастиря м. Києва; протоієрей Віталій Клос, проректор КПБА, соборне духовенство і священнослужителі м. Києва.  

Після Вечірньої архієпископ Епіфаній, ректор КПБА і постійний член Священного Синоду, виголосив Патріарше Пасхальне послання, а потім звернувся до Святійшого Владики зі словами вітання:  

Ваша Святосте, духовний наш наставнику і милостивий Патріарше!  

Христос Воскрес!  

П одія Воскресіння Христового на всі часи є святом над святами і торжеством із торжеств, знаменням перемоги над гріхом і смертю і початком буття світу, оновленого і преображеного Господом нашим Ісусом Христом. Церква у своїх піснеспівах називає це свято Пасхою величною, що двері раю нам відчиняє та освячує всіх вірних.  

А постоли після зішестя Святого Духа почали своє благовістя зі сповіщення найважливішої істини про Воскресіння Христове: «Якщо Христос не воскрес, то і проповідь наша марна, марна і віра наша» (1 Кор. 15: 14). Воскресіння Христове – це основа нашої віри, це непорушна опора в нашому земному житті. Якби Христос не воскрес, то не тільки не було б християнства, але й сама віра у Бога, в силу добра і зла була б підірвана, був би втрачений сенс життя.  

С ьогодні смерть перестала бути для людини жорстокою неминучістю, вона є тільки переходом до нової, духовної форми буття. Перемога Христа над смертю поклала новий спасительний початок викупленому Ним людству. Господь «умертвив пекло сяйвом Божества» і дарував людині вічне життя. Христос воскрес і співвоскресив із Собою усе людство!  

Х очеться нагадати, що нинішній рік, не будучи винятком щодо попередніх, теж багатий своїми знаменними подіями. Так, як на загальнодержавному, так і всецерковному рівнях відзначатимемо 1025 років з того часу, коли світло православної віри Христової просвітило люд Київської Руси-України, а звідти засяяло на далекі простори Вселенної. Наслідком християнізації стало, зокрема, заснування монастирів та будівництво храмів. Так, у цьому році всією повнотою Помісної Української Православної Церкви відзначатимемо 900-ліття з часу освячення головного храму Свято-Михайлівського Золотоверхого чоловічого монастиря – колиски чернецтва сучасного Київського Патріархату, духовним наставником якого є Ви, Ваша Святосте. Ви не тільки спонукаєте і закликаєте нас до щирого і самовідданого несення послуху на благо Святої Матері Церкви, а й власним прикладом показуєте його справжній зразок.  

А рхієреї, духовенство, чернецтво, духовні навчальні заклади та вірні нашої Святої Церкви єдиними устами і єдиним серцем вітають Вас зі світлим Христовим Воскресінням – Пасхою! Ми возсилаємо наші молитовні прохання до Воскреслого Бога, щоби Він зі Своїх небесних щедрот дарував Вам міцне здоров’я, душевне спасіння, кріпкість сил завжди і у всьому для утвердження Єдиної Помісної Української Православної Церкви Київського Патріархату.  

На завершення свого слова владика Епіфаній підніс Предстоятелю квіти.  

У відповідь Патріарх Філарет подякував архієпископу Епіфанію і всім присутнім за вітання та виголосив проповідь про значення Воскресіння Христового для кожної людини:  

Ваші преосвященства, всечесні отці, дорогі браття і сестри!  

Я щиро дякую вам, владика, за ваше привітання, за наші спільні молитви і за наше спільне служіння Господу нашому Ісусу Христу і нашій Українській Православній Церкві.  

У ці пасхальні дні ми часто чуємо слова: смерть переможена, і повторюємо слова апостола Павла: «Смерте, де твоє жало, пекло, де твоя перемога?». Але дійсність нам показує інше. Кажемо: «Смерте, де твоє жало?», а бачимо мертвих. І всі знаємо, що помремо. А як же тоді вірувати в те, що смерть переможена, коли бачимо, що вона жива. Бо якби ми не мали віри, то тоді реальність каже, що смерть існує. Але віра християнська говорить нам, що смерть все таки переможена, і переможена в кожному з нас, бо кожен з нас воскресне. У цьому полягає наша віра.  

Для того, щоб було для вас це більш зрозуміло, згадаймо Авраама. Бог сказав йому, що від нього піде великий народ, а йому уже біля сто років, і що Сара народить сина спадкоємця, а Сара уже стара і в такому віці вже не може йти мова про народження. Ось в такому стані знаходимось і ми. Кажемо, що смерть переможена, а плачемо над померлими. Але Авраам вірив, що від нього таки піде великий народ. А особливо коли народився Ісаак, а Господь йому каже: а тепер принеси його в жертву. То як же, народився, а тепер його в жертву принести? А народ великий від кого піде? Авраам вірив, що якщо Бог сказав, що буде від нього великий народ, значить буде. І навіть якщо він свого сина принесе в жертву, то Бог сильний і мертвого воскресити, а Своє слово виконає. Оце є віра Богові.  

Тому ми, хоч і бачимо, що люди помирають, але Господь сказав, що всі воскреснуть, бо смерть переможена. Тому ми, маючи віру, віримо у своє воскресіння, а той, хто сумнівається, той немає віри і він загине. Воскресне, але воскресне для вічних страждань.  

Тому будемо, дорогі браття і сестри, утверджуватися у вірі не тільки у своє власне воскресіння, не тільки вірити у воскресіння Ісуса Христа, а жити вірою. Наші діла повинні спонукатися нашою вірою, а не якимись іншими спонуками. І тоді ми дійсно будемо християнами, дійсними християнами. Не по назві, бо по назві багато, більше мільярда. А правдивих християн мало. Тому у світі панує зло. А якщо ми будемо жити вірою, то тоді, як сказав Господь Аврааму, що якщо буде й десять праведників у Содомі, то він не знищить його. Так і наш світ, поки є праведники, світ буде існувати, а коли їх не стане, то тоді прийде Господь у друге пришестя, щоб судити світ. Йому слава на віки віків!  

Христос Воскрес!  

Потім Святійший Патріарх Філарет прийняв пасхальні вітання від духовенства і парафіян. Віряни отримали Патріарше благословення, а дітки з недільної школи Володимирського собору підготували Пасхальний концерт.

{gallery}/2013/05/Sv_ponedilok{/gallery}