Перейти до вмісту
Головна » Святкування Вознесіння у Переяславі

Святкування Вознесіння у Переяславі

IMG 7830Святкування Вознесіння у Переяславі

24 травня 2012 р. на свято Вознесіння Господнього Божественну Літургію на площі перед знаменитим Свято-Вознесенським собором міста Переяслава очолив архієпископ Переяслав-Хмельницький і Бориспільський Епіфаній.

Цього святкового дня стояла гожа днина. Переяславці радо зустріли владику і за мить виголосом «Благословенне Царство…» розпочалася Божественна Літургія біля стін святині, яку на початку ХVІІІ століття збудував український гетьман Іван Мазепа.

Гарний ошатний собор з елементами декору на стінах та стрімкою грушеподібною банею, що здіймається у небесну висоту, є яскравим представником українського барокового архітектурного витвору.

Архієпископу Переяслав-Хмельницькомуі Бориспільському співслужило численне духовенство єпархії.

Спів на Літургії виконували студенти Київської православної богословської академії.

Після відпусту Літургії владика звернувся до присутніх зі словом проповіді та вітання.

Після завершення Божественної Літургії відбувся хресний хід навколо Вознесенського собору з окропленням віруючих святою водою та уставним многоліттям.

Довідка: Вознесенській собор в Переяслав-Хмельницькому – православний храм, побудований в 1700 році за ініціативою і на засоби гетьмана Івана Мазепи як головну споруду Вознесенського монастиря (XVI століття). Типовий зразок українського бароко. Пам’ятник архітектури національного значення.

Перший камінь в будівництво собору був закладений в 1695 році. Закінчення будівництва датується 1700 роком. За відомостями Бендерськой комісії на будівництво цього собору гетьман Мазепа виділив 300000 золотих монет. Собор був освячений 1 червня 1700 року за участю гетьмана Мазепи, який подарував для храму Пересопницьке Євангеліє, на котрому в даний час приймають присягу Президенти України.

Мати гетьмана Мазепи – Марія Магдалина подарувала вишиту золотом і сріблом єпітрахиль з написом «Долі 1700 місяца семтемрія 16 дня Всечесна ігуменія Марія Магдалина справила». У свому універсалі гетьман повідомляє про поставлення в єпископа Переяславського Захарія Корниловича, який «вознесений биті до храму церкви престольною Cвято-Вознесенськой коштом нашим в городі Переяславлі воздвіженной і спорудженою».

Будівництвом цього храму належало початок відродження стародавньої Переяславської єпархії. Універсалом гетьмана Мазепи від 4 січня 1701 року монастирю, на території якого знаходився собор, було передано село Мацковка, Трахтеміровській перевіз і угіддя.