Перейти до вмісту
Головна » Концерт Тараса Компаніченка

Концерт Тараса Компаніченка

DSC_0020Михайло Омельян, аспірант КПБА
23 лютого 2011 року  в Актовій залі КПБА відбувся концерт Тараса Компаніченка керівника ансамблю Хорея Козацька

23 лютого 2011 року в Актовій залі Київської православної богословської академії, на запрошення проректора з виховної роботи протоієрея Олександра Трофимлюка, відбувся концерт духовної та епічної музики Тараса Компаніченка, керівника ансамблю Хорея Козацька.

У вступному слові протоієрей Олександр Трофимлюк зазначив, що незабаром Великий піст і традиція духовних шкіл долучатись до мистецтва. Недавно студенти мали змогу відвідати театр, а сьогодні випала нагода почути кобзаря, лірика Тараса Компаніченка. Більше його знають за кордоном, аніж в Україні, що є недоліком українського народу. Отець Олександр закликав порадіти і подякувати Богу, що Господь благословив щоб відбувся вечір духовної музики.
Тарас Компаніченко розповів про те, що буде звучати українська давня музика. Нажаль українці не знають не тільки своєї музики, але й спадщини. Музика є самостійним згустком, оскільки доносяться ідеї різного характеру, як хибні або злі, так і добрі. Ці твори не є записом від бабусі чи дідуся, це твори, які зафіксовані і зберігаються в рукописах чи друкованих збірниках 16-19 ст.
До уваги публіки було запропоновано переглянути Богогласник Львівський 1850 року, а також Богогласник, який видали отці Василіяни.
Твори виконувалися на таких інструментах: кобза Остапа Вересая, колісна ліра, старосвітська бандура.
Всі присутні мали змогу почути твори давньослов’янською мовою: “Возсіявий над сонце” з Почаївського Богогласника, “З нами Бог”, “Хто не хвалит, хто не славит  Рождества Пречиста” – 1960 року написаний Київським або Руським квадратним письмом.  Твір походить з доби гетьмана Івана Виговського. Розуміючи написані крюки можна було б перевести твір в п’ятилінійну нотацію. Давньоукраїнською мовою прозвучали такі твори: “Богородице вірним обороно” – гімн 17 століття опублікований в збірнику М. Грушевського; “Войська запорожського” – гімн, взірець геральдичної поезії з літопису Григорія Грабянки; “Про Архистратига Михаїла” – зберігся в Почаївському Богогласнику, збірник доби гетьмана Івана Мазепи у якому є твори різними мовами; “Кто кріпко на Бога уповає”; “Мире лукавий” – кант митрополита Стефана Яворського, який був духівником Пилипа Орлика. Наступні твори виконувалися на колісній лірі: “В славнім граді во Єрусалимі” з Київщини; “Ой зійшла зоря” з Волині. На старосвітські бандурі: “Ісусе прелюбезний”, “Всякому граду нрав і права”. 
Вечір духовної та епічної музики завершився, як і розпочався Різдвяним кантом. Протоієрей Олександр зазначив, що цей вечір є не просто музичний вечір, але є вечором повчальним, оскільки ми почули, що слов’янська мова є староукраїнською мовою про що свідчать виконані пісні; виховним, оскільки виховує майбутніх патріотів України і звичайно повчальним, оскільки приклад самого Тараса Компаніченка є повчальним, оскільки батько йому подарував бандуру в п’ятирічному віці і він став настільки талановитою людиною. Так і ми, майбутні священослужителі, повинні йти до своєї мети.
Аспіранти та студенти КПБА висловлюють подяку проректору з виховної роботи протоієрею Олександру Трофимлюку за організований чудовий вечір духовної музики, а також заслуженому артисту України, який подарував цей вечір. Нехай Господь береже вас від усього злого і дарує вам многії і благії літа.
 {gallery}/2011/Novunu/Koncert{/gallery}
Фото – Петро Ушкалов
Михайло Омельян, аспірант КПБА