Перейти до вмісту
Головна » День покровителя КПБА

День покровителя КПБА

День покровителя КПБА9 жовтня 2010 року свій Актовий день відсвяткувала столична духовна школа.

9 жовтня 2010 року в черговий раз радісно продзвеніли дзвони Михайлівського Золотоверхого монастиря, на свято вшанування пам’яті апостола і євангелиста Іоана Богослова –  покровителя духовної школи, до академічного храму радісно йшли викладачі академії, студенти та гості.

Опів на дев’яту відбулась святкова зустріч Патріарха Філарета – священноархімандрита цієї монашої обителі, на території якої знаходиться Духовна Академія з величною і славною історією, яка подарувала світові багато богословів, достойних священнослужителів. Божественну літургію очолив Святійший Патріарх Філарет, з ним співслужили – ректор КПБА єпископ Переяслав-Хмельницький і Бориспільський Епіфаній, єпископ Васильківський Євстратій, єпископ Вишгородський Агапіт, проректори КПБА з наукової роботи протоієрей Ярослав Романчук та з виховної роботи протоієрей Олександр Трофимлюк, викладачі у священному сані. Богослужіння захоплювало своєю величністю та пишністю, було здійснено священичу хіротонію над дияконом Миколаєм Семеразом.

01

02

03

Після закінчення літургії Святійший Патріарх Філарет привітав всіх з цим величним святом – керівництво академії, викладачів, студентів. Також Святійший Владика дав своє пастирське настановлення: «Оскільки це свято присвячено святому апостолу і євангелисту Іоану Богослову, то в цей день достойно говорити про любов, тому що і самого апостола церква називає «апостолом любові». Чому церква назвала саме Іоана Богослова «апостолом любові»? Тому що він дійсно із всіх дванадцяти апостолів вирізнявся любов’ю, тому і Христос полюбив його більше за інших апостолів, і коли ви читаєте євангеліє від Іоана, він не говорить, що він Іоан, а «це той, якого любив Ісус»,  і зверніть увагу кому доручив свою матір, Пресвяту Діву Марію Господь Ісус Христос, коли помирав на хресті – тому, хто найбільше любив. Читаєте ви євангеліє від Іоана, і ви відчуваєте, що він пише, в основному, про любов, і послання його теж про любов. Він каже, що не можна любити Бога, якщо ми не любимо тих кого ми бачимо, закликає спочатку полюбити один одного, а потім вже говорить любити Бога, і якщо хто каже що Бога любить, а ненавидить свого брата – той неправдомовець, тому якщо ви бачите в своєму оточенні людей, які кажуть що люблять Бога, а своїх ближніх ненавидять, так ніякого Бога вони не люблять – вони просто обманюють…».

04

05

«Любов потрібна і тут на землі, а тим більше там, тому дорогі браття і сестри, треба молитись Богу, щоб Він послав в наші серця любов; молитись апостолу Іоану Богослову, він знає ціну любові і коли  ми будемо просити, хіба він не допоможе нам? Він же говорив: «діти любіть», тому і ми тепер звертаємось: «Святий апостоле Іоане Богослове ти вчив любити, допоможи нам полюбити один одного, полюбити Бога».

10

Після проповіді був відслужений молебень святому євангелисту і апостолу Іоану Богослову. По закінченню молебня викладачі, студенти та гості стали до спільної фотографії, після чого відбулась офіційна частина святкування в актовій залі. Першим з вітальним словом виступив ректор академії – єпископ Переяслав-Хмельницький і Бориспільський Епіфаній:

06

07

«Ми вже традиційно вшановуємо в цей день свого небесного покровителя апостола і євангелиста Іоана Богослова – проповідника любові. Вітаю вас з цим академічним святом. Наша духовна школа покликана готувати богословів, майбутніх достойних пастирів церкви христової. Звичайно не легке завдання стоїть перед нами, про складність цього завдання ще в ІV столітті задумався Григорій Богослов, хто ж здатний, пише він, ніби якусь глиняну скульптуру, що виготовляється за один день, створити захисника істини, який стоїть з ангелами, славословить з архангелами, возносить жертви на горній жертовник, священодіє разом з Христом, відновлює образ Божий і, скажу більше, є Богом і робить інших Богами…». Ректор зробив наголос на труднощах, які сьогодні виникають в наш час у викладачів та студентів, піднімалось питання про державну акредитацію і недоцільність внесення богослів’я у підпорядкування філософії, слово духовного керівника академії було пронизане цитатами Святого Письма та висловами Святих Отців.

Після владики ректора виступив єпископ Васильківсьй Євстратій, який висловив свою думку про так-званих псевдо богословів, які навчають в навчальних закладах за кордоном. А все чому? Все тому, що богослів’я не просто одна з наук, богослів’я можливе тільки у богоспілкуванні…

Також традиційно свою промову виголосив професор Дмитро Степовик, наголосивши на незалежності богословської освіти.

На закінчення свою пастирську настанову дав Святійший Патріарх Філарет: «Хочу дещо сказати щодо того питання, яке піднімав владика ректор та владика Євстратій: відносно визнання наших дипломів. Ми повинні підійти до цього питання визнання зовсім з іншої позиції. Хто нас повинен визнати? Істина нас повинна визнати, чи ті, які намагаються дійти до істини; що наші судді Пилати чи первосвященики, ми себе що відаємо на суд їм? Богослів’я є наука, а точніше істина, і ми повинні отримувати визнання істини від кого? Тому ми не погодимось, щоб богослів’я було придатком філософії, в якій багато неправди. Навіщо нам таке визнання?»

08

09

Урочиста частина завершилась виступом академічного хору Київської православної богословської академії під керівництвом Надії Купчинської та священика Петра Бойка.

Холодов Роман