29 липня 2024 року, на запрошення православної академії Криту, що діє під духовним покровительством Його Всесвятості Вселенського Патріарха Варфоломія, студенти КПБА під керівництвом викладача протоієрея Сергія Бережного розпочали навчання на острові Крит.
Генеральний директор Константинос Зорбас привітав гостей та розповів про програми Критської академії, зокрема про мистецьку програму “Лицем до лиця”, що має давню історію діалогу авви Макарія із черепом. Усі мистецькі роботи програми “Лицем до лиця” були оцифровані та доступні за адресою: http://www.libraryoac.gr
Завідувач бібліотеки академіі “Світло” Іоаніс Мунтогіанакіс розповів про бібліотеку, яка має понад 30 000 книг та 10 000 журналів, де більшість із них є дарунками від авторів.
Голова Інституту теології та екології академії Антоніс Калогеракіс, інженер-еколог, наголосив на необхідності збереження у нашому житті краси природи для наступних поколінь. Також голова Інституту теології та екології зауважив, що ми захищаємо те, що нам дав Бог й зберігаємо. Це є традиція яку ми отримали, це наша відповідальність.
Протоієрей Сергій Бережний промовив подячне слово та вручив подарунки від Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія та ректора КПБА протоієрея Олександра Трофимлюка.
Далі учасників запросили на екскурсію до академічної іконописної майстерні. Її керівник Константина Стефанакі розповіла про процес написання ікон, важливість вміння робити ескізи, особливості написання ікон візантійської традиції, написання ікон із житія святих, подій яких ще ніхто не описував.
Також студенти відвідали вечірнє богослужіння у монастирі Богоматері Гонійської (Панагії Одигітрії). Після богослужіння із вітальним словом звернувся насельник монастиря ієромонах Феологос.
У музеї на території патріаршого ставропігійного монастиря Катерина Каркала-Зорба розповіла про історію монастиря та численні візантійські артефакти з 15 по 17 століття, включаючи критські ікони Парфеніоса, Андреаса Рітцоса та Нейлоса.
30 липня 2024 року, в другий день стажування студентів КПБА у православній академії Криту, начальник відділу організації конференцій Критської православної академії Катерина Каркала-Зорба провела лекцію про роль жінки в Церкві у якому зазначила, що біологічний момент не може бути причиною для того щоб не рукопокладати жінок, хоча це й стосується більше питання традиції. Щодо цього питання відбулося багато зустрічей та конференцій на міжправославному та міжконфесійному рівнях. Лекція супроводжувалася безліччю цікавих та корисних питань та не менш цікавих відповідей.
Учасники стажування відвідали парафію на честь святого Христофора Лікійського в місті Ханья. Настоятель храму розповів про житіє храмового святого святого, значення його імені, про його покровительство водіїв та маленьких дітей. Хорошою традицією на парафії є частування після Божественної Літургії у парафіяльній залі. Настоятель храму зауважив, що важливо для майбутніх священиків працювати не поспішаючи на ниві Христовій, адже важливо сіяти із терпінням, не чекаючи на жнива.
Також студенти відвідали громаду святого Паїсія Святогорця у місті Ханья. Настоятель священик Захарій показав храм, який ще у стані будівництва, розповів про життя парафії та життя храмового святого.
На запрошення віце-губернатора учасники провели спільну трапезу на узбережжі моря в давній частині міста Ханья.
31 липня 2024 року учасники стажування відвідали монастир Хрісоскалітісса. Цей східно-православний християнський монастир XVII століття, розташований на південно-західному узбережжі острова Крит у Греції. Ігумен Агафангел радо зустрів і привітав гостей у історичному монастирі на честь Пресвятої Богородиці. Ігумен обителі розповів про історію монастиря та повсякденне життя ченців. Він зауважив, що так само як існує легке сімейне життя й також існує легке монаше життя і навпаки, важливо щоб рішення яке ми приймали відповідало нашому покликанню від Бога, від цього залежить успіх нашого життєвого шляху. Після спілкування було звершено молитву за Україну її народ та військо.
1 серпня 2024 року студенти КПБА мали можливість послухати лекцію відомого доктора богослів’я Григорія Ларентзакіса, який зазначив, що православ’я це не тільки догма й доктрина, а це в першу чергу життя. Професор виокремив, що ми повинні бути уважні до догмів, але не залишаючись на рівні букви, де важливіше розуміти як вони впливають на наше життя зараз і як будуть впливати у майбутньому. Також, учасники стажування говорили про поняття перехорези та Таїнства, процес пересадки людських органів, історію Великої схизми (розколу) 1054 року та екуменічний діалог. Григорій Ларентзакіс закликав прагнути пошуку відповідей на сучасні богословські питання та про все, що відбувається у світі. Лекція супроводжувалася цікавими дискусійними питаннями та відповідями на них.
Після лекційних занять, студенти вирушили до храму на честь архангела Михаїла в селі Єпископі, провінції Кіссамос. Церква на честь архангела Михаїла є однією з найвеличніших візантійських пам’яток Криту. Починаючи з 6-го століття н. е. вона діяла як єпархіальний центр. Також, біля храму знаходиться місцеве кладовище та візантійське кладовище (7-8 ст.). Церква найбільше відома як Ротонда, оскільки має круглий купол, як і храм Ротонди в Салоніках. Константинос Зорбас розповів про історію храму та зазначив, що тут жив єпископ Кіссамоса Мелхіседек, який був повішений турецькими окупантами в 1821 році на дереві у кварталі Спланція у місті Ханья.
2 серпня 2024 року у великому конференц-залі православної академії Криту, де було організовано та проведено понад 2500 конференцій, зокрема, Всеправославний собор 19 – 26 червня 2016 року, Антоніс Калогеракіс розпочав екскурсію по території академії й розповів про ікони та картини, які знаходяться у приміщенні академії. Перед підйомом до каплиці святого Макарія Єгипетського, Антоніс Калогеракіс зазначив, що подорож має більше значення ніж місце призначення, тому кожна зупинка й кожний крок під час екскурсії має свою цінність, зокрема, мозаїки та скульптури які супроводжували впродовж всього підйому, де й студенти завершили екскурсію.
Доктор богослов’я Григорій Ларентзакіс продовжив лекцію із запитань, які вчора учасники стажування не мали можливість задати, зокрема, торкнулися питання про життя та смерть, поняття автокефалії та важливості діалогу, єресі ідеології “русского міру” та інституту Пентархії.
На завершення дня учасники відвідали музей Елефтеріоса Венізелоса – історичний будинок-музей у Ханьї, який заснований 1986 року і присвячений дуже шанованому прем’єр-міністру Греції, прихильнику Великої ідеї. Це батьківський дім Елефтеріоса Венізелоса, де він жив з 1880 по 1910 рік, а іноді і з 1927 по 1935 рік. Будинок Венізелоса відноситься до категорії автентичних (документальних) будинків, оскільки він описує життя особистості, а всередині зберігаються автентичні предмети, більшість із яких у своєму початковому положенні. Крім того, на горищі Будинку є простір для освітніх заходів з використанням нових технологій. Інтерактивно-технологічна виставка в поєднанні з навчальними іграми, подарована Фондом Ставроса Ніархоса, прагне наблизити публіку – особливо дітей молодшого віку – до світу історії, таким чином завершуючи музейний досвід і консолідацію інформації.
3 серпня 2024 року учасники стажування відвідали монастир святого Аркадія, що розташований за 23 км на південний захід від Ретимно на о. Крит. Первинна церква датується XVI сторіччям, і несе на собі відбиток епохи відродження. Цей вплив відбився в змішуванні в архітектурі римського стилю з елементами бароко. Ігумен монастиря отець Феологос розповів про життя та історію ставропігійного патріаршого монастиря, зокрема, про період 1800-х рр., коли турки, незважаючи на часті криваві повстання, окуповували Крит вже більше двох сторіч й монастир став головним штабом повстанців через центральну позицію на острові та стратегічне розташування. 8 листопада 1866 року, монастир був оточений 15 000 турецьких солдат з 30 гарматами. Командувач турків передав ультиматум ігумену Гавриїлу Марінакісу, в якому він вимагав здачі монастиря під загрозою зруйнування. Відповіддю були постріли з рушниць. Після кількох днів бою турки зруйнували стіни і повалили у внутрішній двір. У дворі боротьба тривала в рукопашну. Жінки і діти сховались в пороховому складі, де вони воліли вчинити самогубство ніж здатися туркам. Пролунав вибух, 700 жінок і дітей були вбиті, і з ними кілька сотень турецьких солдатів. Монастир святого Аркадія став синонімом хоробрості і відваги перед обличчям смерті, це місце мучеництва заради обов’язку та честі. Ченці монастиря доглядають за церквою та іншими спорудами, серед яких невеличкий музей де зберігаються реліквії монастиря і церкви. У місці де був пороховий склад студенти і викладачі помолилися за упокій душ спочилих ченців монастиря й революціонерів та за всіх полеглих воїнів та мирних жителів України.
Після цього студенти відвідали монастир святої Ірини, що розташований всього за 4,5 км на південь від міста Ретімно. Ймовірно, монастир діяв ще з другого Візантійського періоду до завоювання Криту венеціанцями в 1204 році. У наші дні, для утримання монастиря, ігуменя монастиря Ієродіса та черниці займаються різними видами рукоділля, такими як шиття, ткацтво, вишивка. Готують різні косметичні засоби на основі лікарських трав та оливкової олії, а також пишуть ікони у візантійському стилі. Високопреосвященніший митрополит Ретімнський і Авлопотамський Продром радо прийняв усіх учасників стажування, запросив на трапезу, а опісля подарував усім книгу Михаліса Труліса про історію, пам’ятки та скарби митрополії Ретімно і Авлопотамоса та ікону Різдва Іоана Хрестителя, а також виразив слова підтримки багатостраждальному українському народу та запевнив у своїх молитвах за Україну. На прохання митрополита делегація з України заспівала церковні та народні піснеспіви, а також помолились за упокій спочилого його попередника – митрополита Ретімнського і Авлопотамського Феодора (+1996 р.).
4 серпня 2024 року, у 6-ту неділю після П’ятидесятниці, учасники стажування взяли участь у богослужінні в храмі ставропігійного патріаршого монастиря Хрисопігі, який знаходиться недалеко від міста Ханья. Він був заснований в середині XVI століття в останній період венеціанського панування на Криті. Монастир присвячений іконі Богоматері “Живоносне Джерело”, яка в народі відома як “Хрисопігі” – Золоте Джерело. Під час богослужіння лунали ектенії українською мовою та молитва “Отче наш” у виконанні студентів. Після богослужіння студенти разом із громадою храму зібралися у затишному місці для спілкування. У монастирі сестри займаються традиційними монастирськими ремеслами: іконописним, а також фресковим розписом церков, церковною вишивкою, різьбленням по каменю, бджільництвом, виготовленням свічок, виготовленням пахощів та ручної роботи, мила та ін. Важливим напрямком діяльності монастиря є видання книг. Книги зі словами преподобного Порфирія Кавсокалівського перекладені більш ніж двадцятьма мовами. Монастирська спільнота прагне підвищити екологічну свідомість через програми екологічної освіти, спрямовані на школярів різного віку та студентів, а також на інші групи молоді.
Далі відвідали Свято-Преображенський монастир Сотірос, що на пагорбі Кумбе, недалеко від центру Ханьї. Це жіночий монастир, який заснований як храм у 1935 році старцем Афону Нестором Вассалом. З 1970 року, після приходу жіночого сестринства, навколо храму почали зводити будівлі. Монахиня Теосемні розповіла про монастир та печери навколо монастиря, зокрема, про печеру семи отроків Ефеських та його історію. Після спільної трапези, ігуменя Герондіса вручила кожному видання двомовної ілюстрованої дитячої книжки “Мистецтво молитви – Вивчаємо мову ангелів із преподобним Порфирієм” та книгу, яку видано з благословення Його Всесвятості Вселенського Патріарха Варфоломія, “Христос – це ВСЕ”, де зібрано спасительні слова преподобного Порфирія.
5 серпня 2024 року учасники стажування мали заключну лекцію від доктора богослів’я Григорія Ларентзакіса, який торкнувся питання основ нашої віри. Професор, цитуючи слова святителя Іоана Золотоустого, а саме, що віряни мають потребу у єпископах, але якщо віряни не мають віри, то єпископи не потрібні, зауважив, що ми маємо потребу один в одному: віряни у єпископі та єпископ у вірянах. Також, учасники стажування розглянули поняття соборності та Соборів, що мають суспільних характер, а не законодавчий, як те, що збирає людей разом. Кінцеву частину лекції професор присвятив питанням, яких торкались рішення Великого і Святого Всеправославного Собору на Криті 2016 року та автокефалії Православної Церкви в Україні.
Далі, у день дванадесятого свята Преображення Господнього взяли участь у святковому вечірньому богослужінні у Свято-Преображенському храмі села Колімварі. Духовенство та студенти з України заспівали українською мовою деякі піснеспіви вечірньої. Після цього із генеральним директором – доктором Константіносом Зорбасом, рушили до театру, який знаходиться поблизу храму. Де було створено євро-середземноморський центр молоді. На території цього літнього театру молодь має можливість презентувати свої таланти та здібності.
6 серпня 2024 року у свято Преображення Господа Бога нашого Ісуса Христа учасники стажування взяли участь у Ранній та Божественній Літургії Свято-Преображенського храму при монастирі Богоматері Гонійської (Панагії Одигітрії). Під час богослужіння гості з України заспівали Символ віри та Отче наш українською мовою. Після Божественної Літургії було звершено освячення плодів.
Увечері вирушили до храму-ротонди на честь архистратига Михаїла в селі Єпископі на вечірнє архієрейське богослужіння, яке очолив митрополит Кісамський і Селінський, іпертим та екзарх Західного Криту Амфілохій (Андронікакіс). Після богослужіння митрополит звернувся до гостей із вітальним словом та вручив усім пакунок із освяченими фруктами та смаколиками.
7 серпня 2024 року на завершення стажування у православній академії Криту відбулася зустріч в місті Іракліон із заступником губернатора, який передав вітання від губернатора. Заступник зазначив, що наші країни багато страждають, але обов’язково зійде сонце й важливість Церкви у цьому є визначальною та необхідною. Також він розповів про життя Криту, його культурні пам’ятки, промисловість та структуру децентралізованих периферійних одиниць, які в свою чергу поділяються на 24 муніципалітети.
Далі студенти зустрілися із архієпископом Євгенієм II (Антонопулосом), предстоятелем напівавтономної Критської Православної Церкви. Предстоятель благословив учасників стажування на успішне завершення подорожі. Також студенти відвідали кафедральний собор Критської Церкви, який є одним із найбільших на території Греції.
Також, разом із архієпископом Євгенієм завітали у храм святої Катерини, що побудований в XVI столітті й витримав війни та землетруси, а зараз в ньому розміщено музей, наповнений релігійним мистецтвом візантійського та поствізантійського періодів.
Далі студенти відвідали собор на честь святого покровителя Криту – апостола від сімдесяти Тита, який у I-му столітті проповідував на острові християнство, де й зберігаються мощі апостола.
На запрошення губернатора, гості із України провели спільну трапезу із заступником губернатора поруч зі старим портом з виглядом на венеціанський замок в місті Іракліон.
9 серпня 2024 року учасники стажування повернулись в Україну.