1 вересня 2023 року в Київській православній богословській академії відбулися урочистості з нагоди початку нового навчального року. З благословіння Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія в академічному храмі святого апостола і євангелиста Іоана Богослова молебень очолив намісник Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря архієпископ Агапіт у співслужінні ректора професора протоієрея Олександра Трофимлюка, проректорів і викладачів у священному сані. Наприкінці молебня владика Агапіт звернувся до присутніх зі словом настанови та благословив викладачів і студентів на початок навчального року.
Урочисту академію відкрив вітальним словом ректор КПБА професор протоієрей Олександр Трофимлюк:
«Ваше Високопреосвященство, дорогий наміснику нашої Золотоверхої обителі владико Агапіте, високоповажний професорсько-викладацький колективе, шановні аспіранти та студенти!
Цей день – особливий для нашої Православної Церкви України. Сьогодні ми не лише як освітньо-наукова установа відзначаємо початок нового 2023 / 2024 навчального року, а й просимо усією повнотою українського християнського люду Божого благословіння в день церковного новоліття – початку індикту.
Рівно сторіччя тому, у 1923 році на Синаксі представників Православних Церков у Константинополі під головуванням Вселенського Патріарха Мелетія IV було схвалено новоюліанський календар. Цьогоріч наша Церква, відповідно до пропозиції Синодальної календарної комісії, яку я маю честь очолювати, рішень Священного Синоду та постанов Архієрейського та Помісного Соборів доєдналася до більшості помісних Православних Церков і переходить на новий стиль церковного богослужбового року.
Наперередодні відзначення п’ятої річниці Об’єднавчого собору в Святій Софії Київській ми єднаємося в питанні святкування нерухомих свят зі своєю Константинопольською Матір’ю-Церквою та іншими Православними Церквами, які визнали автокефальний устрій Православної Церкви України. Символічно, що в цей день наш Предстоятель Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній розділяє Євхаристію зі Всесвятішим Вселенським Патріархом Варфоломієм на Фанарі в Константинополі.
Київська православна богословська академія в процесі підготовки до цього відповідального етапу переходу на новоюліанський календар відігравала свою важливу роль. Представники професорсько-викладацького колективу академії готували відповідні матеріали на розгляд вищих керівних органів нашої автокефальної Української Православної Церкви та власне сам місяцеслов з 1 вересня 2023 року року по 31 грудня 2024 року. Ми намагаємося також вести широку просвітницьку роботу серед духовенства і мирян щодо питань календарної реформи. Підтвердженням цього стане власне презентоване під час сьогоднішніх урочистостей перше число часопису «Церква і суспільсьво», присвячене цій актуальній темі.
Наша alma mater зокрема та Православна Церква України загалом не боїться відповідати на виклики часу, приймати хоч і виважені, але й необхідні рішення. Цим ми уподібнюємося діяльності святителя Петра Могили – нашого покровителя. Одними із багатьох амбітних завдань митрополита Петра були розвиток української духовної освіти і науки, налагодження міжнародної співпраці, публікація творів богословської думки тощо. Ці цілі є пріоритетними і в наш час.
Під час літніх канікул представники Київської православної богословської академії мали змогу взяти участь у стажуванні в одному з найкращих наукових центрів Елладської Православної Церкви – Богословській академії Волоса. Окрім того, ми продовжуватимемо підписання двосторонніх угод про налагодження академічної мобільності учасників освітнього процесу нашої академії з провідними іноземними богословськими закладами. На це півріччя заплановано щонайменше два офіційні візити делегації Київської православної богословської академії в європейські країни.
Цьогоріч до нашої академічної родини доєдналося понад 80 студентів бакалаврату та майже 30 студентів магістратури, 9 аспірантів, триває набір до регентського відділення.
Розпочинаючи новий навчальний рік знову під час воєнного стану, в умовах збройної агресії росії, найперше подякуймо Богові за можливість повноцінно навчатися в своїх аудиторіях. Дякуємо, звісно, Силами оборони України за наш постійний захист. Висловлюємо свою синівську любов нашому опікунові та почесному ректорові – Блаженнішому Митрополиту Епіфанію.
Відповідно, перед усіма учасниками освітнього процесу Київської православної богословської академії, як і щороку, стоїть низка завдань: професорсько-викладацькому колективові належить постійно підвищувати свою кваліфікацію, провадити заняття з використанням усіх сучасних засобів донесення інформації, поглиблювати знання іноземних мов, публікувати фахові статті й загалом розширювати поле наукової роботи, готувати підручники з навчальних дисциплін тощо.
Аспіранти, студенти й слухачі академії повинні передовсім якнайкраще опановувати навчальні дисципліни, які не обмежуються лекційними заняттями. Освітній процес у нашій академії провадиться у формі комплексної всебічної підготовки: духовної та інтелектуальної. Тому духовно-моральний розвиток особистості, ерудованість у загальних і фахових освітніх компонентах, практичні навики особистої молитви, участі в богослужінні та церковних таїнствах, самостійна робота вимагатиме від вас постійних та ретельних зусиль.
Тож нехай Всемилостивий Господь всіляко надихає і сприяє нам у досягненні запланованих завдань! Звернімося до Всещедрого Бога словами молебного піснеспіву на новий рік:
«Всього творіння Сотворителю, Ти пори року Своєю владою призначив, благослови вінець року благістю Твоєю, Господи, зберігаючи у мирі Україну нашу…»
Слава Ісусу Христу! Слава Україні!»
Після промови ректора до присутніх звернувся з доповіддю про контингент здобувачів освіти та наставників курсів перший проректор Академії, доцент протоієрей Ярослав Романчук. У своїй промові він привітав учасників освітнього процесу з початком навчального року, зазначивши, що навчання – це спільна відповідальність і викладачів, і студентів. Академія робить все можливе, аби створити середовище, яке сприяєтиме інтелектуальному та духовному зростанню студентів та аспірантів, а здобувачі освіти, зі свого боку, мають проявити цілеспрямованіть та наполегливість, аби вповні скористатися можливостями, які їм надають. Навчання – це нелегкий процес, але, за словами царя і пророка Давида, хто сіє зі сльозами, той збиратиме урожай радіючи (Пс. 125:5). На останок перший проректор побажав студентам, аби їхні жнива були щедрими і вони стали достойними служителями нашої Церкви та народу, а також проінформував присутніх щодо контингенту здобувачів освіти й кураторів курсів. За результатом проходження вступних випробувань, конкурсного відбору зараховано і розпочинають навчання на бакалаврському, магістерському та освітньо-науковому рівнях 102 студенти і аспіранти. Відтак цьогоріч загалом маємо 154 студенти й аспіранти денної форми навчання та 160 заочної форми навчання.
Також з вітальним словом до присутніх звернулись проректор із наукової роботи, професор протоієрей Віталій Клос і проректор з виховної роботи протодиякон Василь Дідора.
Протоієрей Віталій побажав успіхів у навчанні кожному студенту і Божого благословіння для осягнення Істини й акцентував увагу на особливостях наукової роботи в Академії, зазначивши, що сьогодні ми знову починаємо навчальний процес в умовах війни росії проти України, коли кожного дня гинуть найкращі сини нашої держави: «Нам дано час, щоб навчатись і духовно зростати. У храмі ми просили у Бога мудрості для всіх нас, щоб осягати глибини богословського вчення, пізнавати українську церковну спадщину та вивчати нашу справжню історію. Входячи в новий навчальний рік, а разом із тим в новоліття церковне, ми повинні оновлюватися, віддаляючись від всього московитського. Нам необхідно вивчати нашу українську богословську думку, оригінальні твори наших ієрархів, які почали у нас з’являтися з часу Хрещення нашої держави».
Протодиякон Василь Дідора акцентував увагу на важливості виховного процесу у становленні майбутнього священнослужителя та ознайомив студентів із розпорядком дня й особливостями внутрішнього статуту Київської православної богословської академії.
Зі словом привітання до присутніх також звернувся наставник першого курсу протоієрей Михайло Омельян, бажаючи студентам успіхів у навчанні і сподіваючись, що всі вони успішно здобудуть вищу духовну освіту та стануть достойними пастирями.
Від гостей сьогоднішнього свята зі словом-привітанням звернувся єпископ Іоан Швець. Для нього сьогоднішній день особливий. Владика Іоан у 90-х роках був проректором нашої Академії, пізніше багаторічним викладачем, а цьогоріч його онук вступив на перший курс бакалаврського рівня денної форми навчання.
На завершення урочистостей відбулася презентація нового науково-публіцистичного часопису з богослов’я, філософії, історії, соціології та релігієзнавства «Церква і суспільство» (засновник – Інститут Церкви і суспільства Київської православної богословської академії, головний редактор – професор Святослав Михайлович Чокалюк). Під час презентації зі словом виступив ректор Академії протоієрей Олександр; заступник голови Інституту Церкви і суспільства КПБА професор Олександр Назарович Саган, відповідальний редактор часопису протоієрей Андрій Дудченко та один із авторів першого числа журналу – доцент протоієрей Олег Кожушний.
Варто зазначити, що мета видання – вирішення проблемних питань буття Церкви у сучасному цифровому суспільстві та в умовах глобалізації; ознайомлення кліриків та вірян з найкращими напрацюваннями провідних богословів світу; сприяння справі християнської єдності та діалогу; стимулювання до відродження автентичної традиції української Церкви тощо. Тема першого числа часопису – календарна реформа, яку запроваджено з 1 вересня 2023 року в Православній Церкві України.
Укінці урочистого засідання з повчальним словом до присутніх звернувся архієпископ Агапіт, який побажав студентам жаги до навчання, завзятості та старанності й попросив не забувати, що від наукових досягнень усіх учасників освітнього процесу залежить розвиток і утвердження нашої помісної Української Православної Церкви.