Перейти до вмісту
Головна » Храмове свято Михайлівського Золотоверхого монастиря

Храмове свято Михайлівського Золотоверхого монастиря

 З нагоди храмового свята Михайлівського Золотоверхого монастиря столиці Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет очолив урочисті богослужіння у головному соборі обителі.

Напередодні, 20 листопада 2018 року ввечері, Предстоятель Київського Патріархату звершив у монастирі Всенічне бдіння. За богослужінням була відслужена Літія, яку очолив намісник обителі архієпископ Вишгородський Агапіт. Благословенні хліб, пшениця, вино та єлей, над якими владика звершив молитву, були розданні віруючим на Ранній.

Після Полієлею, під час читання канону свята, Патріарх Філарет помазував вірян освяченим єлеєм.

 

В сам день свята, 21 листопада 2018 року, Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет очолив у Михайлівському соборі святкову Божественну Літургію.

Його Святості співслужили: Патріарший намісник митрополит Переяславський і Білоцерківський Епіфаній, митрополит Львівський і Сокальський Димитрій, митрополит Білгородський і Обоянський Іоасаф, митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан, архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон, намісник Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря архієпископ Вишгородський Агапіт, архієпископ Сімферопольський і Кримський Климент, архієпископ Вінницький і Брацлавський Михаїл, архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір, єпископ Кропивницький і Голованівський Марк, єпископ Запорізький і Мелітопольський Фотій, вікарій Київської єпархії архієпископ Макарівський Ізяслав, єпископ Адріан (Кулик).

Окрім єпископату на престольне свято Золотоверхого монастиря зібралося численне духовенство: намісник Свято-Феодосіївського монастиря м. Києва архімандрит Макарій (Папіш), настоятель столичного храму Свт. Миколая Чудотворця (Притиски) протоієрей Олег Маланяк, настоятель Малої (Теплої) Софії протоієрей Петро Ландвитович, настоятель Свято-Покровського храму на Солом’янці, Перший проректор КПБА протоієрей Олександр Трофимлюк, настоятель храму Успіння Пресвятої Богородиці (Пирогощі) протоієрей Федір Вархоляк, настоятель Свято-Миколаївського храму на Татарці, перший заступник голови СУВД протоієрей Тарас Мельник, намісник Свято-Миколаївського Богуславського монастиря ігумен Арсеній (Пожарний), братія Михайлівського Золотоверхого монастиря, духовенство трапезного храму святого апостола і євангелиста Іоана Богослова, викладачі КПБА у священному сані та інші запрошені священнослужителі.

Собор був наповнений богомольцями, разом зі студентами й аспірантами Київської православної богословської академії. Службу прикрасили чудовим співом архієрейський і кліросний хори монастиря.

На запричасному зі словом проповіді до усіх присутніх звернувся насельник монастиря архімандрит Лаврентій (Живчик).

Наприкінці літургії Святійший владика привітав братію та парафіян Золотоверхої обителі зі святом архістратига Божого Михаїла та всіх небесних сил:

“Дорогі браття і сестри! Насамперед, я хочу привітати усіх нас зі святом на честь архістратига Божого Михаїла і всіх небесних сил. Серед нас, і взагалі серед людства, часто виникає питання – звідкіля взялося зло на землі і на небі? Звідкіля воно походить? Як відкрив нам Господь, зло почалось на небі, не на землі, а на небі, причому серед найвищих небесних сил. Дениця, який потім став дияволом був найвищим ангелом і коли він спостерігав усе творіння, то він побачив, що він найкрасивіший, найсильніший і найкращий. Побачивши це, він проголосив себе богом. І тоді другий вищий ангел сказав: “Хто як Бог? Хто може уподібнитись Богові?” І дійсно, Бог – Творець, а той же вищий ангел Дениця, як і всі ангели, є творіння. То як ти, будучи творінням, зазіхаєш на Творця? І тому другий ангел сказав: “Хто як Бог? Ти не Творець, тому Богом не можеш бути”. І цей ангел отримав назву Михаїл, що в перекладі з єврейської мови означає “хто як Бог”.

Предстоятель Київського Патріархату у своїй проповіді розповів вірянам про служіння ангелів, про яке ми дізнаємося з Біблії та житій святих. Патріарх відзначив, що ангели є посланцями Божими, які виконують Його волю, в тому числі, у справі людського спасіння.

“Для чого існують ангели? Ангели є служителі Божі. І саме слово “ангел” означає “посланний”. І ми з Біблії можемо навести багато прикладів, коли Бог посилав ангелів для виконання Його волі. Наприклад, Благовіщення. Господь послав архангела Гавриїла сповістити Діві Марії, що вона зачне від Духа Святого і народить Сина. Друге, Господь послав архістратига Михаїла знищити сто вісімдесят тисяч воїнів, які напали на юдейський народ. Вони виконували волю Божу як слуги Божі. І тому ангели є служителями і виконавцями волі Божої по відношенню до людського роду, до народів і до кожної людини.

Ми знаємо, що при хрещенні ми всі отримали ангела-охоронителя. У кожного з нас є ангел-охоронитель, який служить Богові заради нашого спасіння. І його, так би мовити, місія полягає в тому, щоб нас напоумлювати, надихати нас творити добро і утримувати нас від зла. Відчуваємо ми ці дії ангелів чи ні? Я думаю, що одні люди відчувають, а другі не відчувають. А той, хто відчуває, знає, що іноді приходить думка несподівана. Звідкіля вона береться ця несподівана, але добра думка? Ангели навівають нам на наш розум. Ми усвідомлюємо, але від нас ще залежить – прийняти цю думку чи не прийняти, виконати чи не виконати. Тому, коли думка добра, то треба виконувати, бо вона від ангела, а ангел посланий Богом. І таким чином ангели допомагають нам творити добро.

І в той же час треба не забувати, що і злі духи мають таку саму можливість навівати злі думки. І ми часто відчуваємо і в душі і в серці, як щось стороннє, зовнішнє штовхає нас на якесь зло. Це є від диявола, але все залежить від людини. І думки, які навівають ангели, ми можемо прийняти, а можемо не прийняти. І думки, які навіває злий дух, можемо прийняти або не прийняти” – сказав Патріарх.

“Ангели Божі є служителі Божі і допомагають нам у виконанні волі Божої… Нам завжди треба триматись Бога, виконувати його заповіді і користуватись допомогою святих ангелів – тоді ми отримаємо спасіння і вічне блаженне життя” – закликав у своїй проповіді Предстоятель.

Урочисте богослужіння завершилося хресною ходою навколо Золотоверхого собору, читанням Євангелія та молитви до архістратига Божого Михаїла, а також святковим козацьким многоліттям за Україну, за її волю, за народ.

Святий архістратиже Божий Михаїле з усіма небесними силами, моліть Бога за нас!

Джерело