Друк

Слово митрополита Епіфанія в день свята Різдва Хрестителя Господнього Іоана

IMG 3129В ім’я Отця і Сина, і Святого Духа! Дорогі браття і сестри!

Святий апостол Павло навчає, кажучи: «Пам’ятайте наставників ваших, які проповідували вам слово Боже, і, дивлячись на кончину життя їхнього, наслідуйте їхню віру» (Євр. 13: 7).
Святий Предтеча і Хреститель Спасів Іоан, пам’ять якого сьогодні звершує Церква Христова, своїм життям навчає нас багатьох речей. Він ‒ найбільший серед пророків, він ‒ зразок смирення, віри, терпіння і твердості у вірі.
З’явлення у світ праведника завжди є великою милістю Божою до людей, бо завдяки праведникам стоїть і тримається увесь світ. Святий Хреститель Господній Іоан є одним з найбільших праведників, адже, за свідченням Самого Господа нашого Ісуса Христа, «не було серед народжених жінками більшого за нього» (Мф. 11: 11).
Зі Святого Євангелія ми дізнаємося, що вже саме народження Предтечі Господнього було незвичайним і супроводжувалося чудесами. Коли незаходиме Сонце правди ‒ Спаситель наш – зволив засяяти світові, прихиливши небеса й вселившись в найчистішу дівственну утробу, в цей час звершилося від неплідної народження святого Іоана Предтечі. Йому як провісникові належало передувати явленню Господа, проповідуючи й промовляючи: «Гряде Сильніший за мене слідом за мною» (Мк.1: 7).
Святий апостол і євангелист Лука детально розповідає про ці події. Святий праведний Захарія був священиком. Коли він за чином своєї черги служив перед Богом, за звичаєм священства, йому випало покадити в храмі Господньому, а вся безліч народу молилась зовні під час кадіння. І ось ангел Господній з'явився йому, ставши праворуч кадильного жертовника. Захарія, побачивши його, збентежився, і страх напав на нього. Ангел же сказав йому: «Не бійся, Захаріє, бо почута молитва твоя і жінка твоя Єлисавета народить тобі сина, і наречеш ім’я йому Іоан» (Лк. 1: 8 – 13). Захарія здивувався, почувши такі слова, адже вони обоє були вже похилого віку, та й Єлисавета була неплідною. І сказав йому Ангел у відповідь: «Я Гавриїл, що стою перед Богом і посланий говорити з тобою і благовістити тобі про це. Ось ти будеш мовчати… до того дня, коли збудеться все це» (Лк. 1: 19 – 20). Вийшовши з храму, Захарія не міг говорити, і люди зрозуміли, що він бачив видіння у храмі. Коли ж закінчилися дні служіння, то він повернувся додому. Після тих днів зачала Єлисавета, але приховувала довго. Коли ж настав їй час родити, то народила сина. Сусіди і родичі прийшли привітати її, а дитя хотіли назвати на честь батька ‒ Захарією. Та вона заперечила, сказавши: «Нехай буде Іоан». Тоді священики та родичі стали знаками запитувати Захарію, як би він хотів назвати немовля. Той попросив дощечку і на ній написав: «Іоан буде ім’я йому» (Лк.1: 63). І негайно ж відкрилися уста Захарії, і мова його розв'язалася від уз німоти, і він став говорити, прославляючи Бога.
Святий Пророк народжується за обітницею архангела Гавриїла від престарілих батьків Захарії і Єлисавети. Народжується Предтеча, і священик Захарія звільняється від німоти, якою був покараний за невір’я. Народжується Предтеча, і радіє Єлисавета, з якої знімається ганьба неплідності перед людьми. Укріплене Божественною допомогою дитя зростало і зміцнювалося духом, готуючись до великого служіння ‒ підготувати народ до прийняття Месії і Спасителя світу.
Як проходили дитячі роки святого Іоана Хрестителя ‒ нам невідомо, оскільки в Священному Писанні на це немає вказівок. «Не питай мене, ‒ говорить святитель Іоан Золотоуст, ‒ як Іоан під час зими і під час спеки сонячної жив у пустелі, особливо в молодому віці». І відповідає: «Іоан в пустелі жив, як на небі». Як Предтеча нової благодаті, як проповідник покаяння, як вказівник богоугодних правил і керівник, який приводить до Христа, він зразок і наставник спасительного життя для всіх християн.
Тридцять років він жив у пустелі, носячи одяг з верблюжої шкіри і харчуючись лише акридами і диким медом. Але ось настав час, і святий Іоан залишає пустелю і являється на берегах Йордану. З великою ревністю і любов’ю звершував Предтеча Господній своє служіння, не шкодуючи життя, не дивлячись на інших, не піддаючись сумнівам. Святі євангелисти говорять, що він проводив строге і святе життя, щиро любив правду і з відданістю проповідував її людям, а разом з тим був настільки смиренний серцем, що удостоївся стати одним із найвеличніших і найбільших праведників, які коли-небудь жили на землі. З героїчною мужністю в сповідуванні правди святий Іоан Хреститель поєднував велике смирення, яке складає його духовну велич. Смирення для всіх важка, але одночасно і надзвичайно велика чеснота. Адже в кожному є вроджене самолюбство і гордість. Та для того, щоб почати подвиг покаяння, потрібно найперше подолати в собі гордість і самолюбство. Святий Іоан Хреститель закликав ізраїльський народ до покаяння. До покаяння він закликає і кожного з нас, адже без покаяння неможливе спасіння.
Спасительне діло проповіді покаяння залишається дійсним і після пришестя у світ Христа Спасителя. Адже і Господь почав Свою спасительну проповідь тими ж словами: «Покайтеся, бо наблизилось Царство Небесне» (Мф. 3: 2).
Покаяння і віра в Христа Спасителя ‒ це дві необхідні умови, завдяки яким досягається Царство Небесне. Сльози покаяння ‒ це благодатний дощ, який омиває всяку нечистоту душевну і робить душу здатною до сприйняття Божественної благодаті. Тому заклик Предтечі до покаяння, заклик до виправлення і очищення від гріхів актуальний і для нас.
Святий Іоан Предтеча і нині взиває до нас, як колись взивав до ізраїльського народу: «Покайтеся, бо наблизилось Царство Небесне» (Мф. 3: 2). «Покайтеся, … і створіть же плоди, достойні покаяння» (Лк. 3: 8).
Дорогі браття і сестри! Своїм служінням і полум’яною любов’ю святий Іоан був великим праведником перед Богом. Немає серед людей такого, хто був би більшим супротивником гріха, як він. Це великий проповідник боротьби з гріхом і Предтеча Того, Хто стер голову змієві, тобто дияволу. Прославляючи сьогодні цього великого праведника, ми повинні наслідувати його святе життя і подвиги. Святий Іоан безбоязно викривав гріх, пристрасті, і за це був вкинутий у в’язницю і помер мученицькою смертю. Від нас ніхто не вимагає такого подвигу. Але нам під силу викривати і боротися зі своїми гріхами і пристрастями. Святий Іоан вів боротьбу з гріхом, і ми повинні боротися зі своїми гріхами. Святий Предтеча і сьогодні взиває до нас: «Покайтеся і виправте своє життя!». Стараймося ж завжди носити у своїх серцях подвиги і світлий образ святого Предтечі Господнього і молімо його, щоб він і в нас, в наших душах і серцях, як колись в юдейському народі, приготував шлях Спасителеві. Очистьмо свої душі від гріхів, бо таке благовоління Боже. Нехай же допоможе в цьому нам Господь молитвами Пречистої Владичиці нашої Богородиці, святого Предтечі і Хрестителя Господнього Іоана і всіх святих, що стоять біля престолу Божого і невпинно моляться за душі наші. Амінь.


ЕПІФАНІЙ,
митрополит Переяслав-Хмельницький
і Білоцерківський

Поширити у соцмережах